Dva Canadaira CL-415 iz sastava Protupožarne eskadrile 93. zb Hrvatskog ratnog zrakoplovstva i protuzračne obrane…
Dva spomenika na Bibinjskom polju
U okolici Zadra puno je podsjetnika na dane Domovinskog rata. Stoga, budete li imali priliku, nemojte biti lijeni skrenuti i pogledati
Iako se Bibinjsko polje nalazi u neposrednoj blizini Zračne luke Zadar te velike prometnice – državne ceste D424, koja povezuje autocestu A1 i luke u Gaženici – vožnja njim bit će vam miran doživljaj. Prožeto je poljoprivrednim parcelama, uske su ceste uglavnom asfaltirane, a promet na njima rijedak. No, ako ih ne poznajete, ako tražite nešto određeno, dobro će vam doći pomoć GPS-a, jer cestovna mrežica ipak je prilično gusta. Na Googleovim je kartama tek nekoliko posebno označenih lokacija na Bibinjskom polju, a uz jednu od njih precizno piše: T-34/85, Operacija Jaguar. T-34/85 tenk je sovjetske proizvodnje, vjerojatno najpoznatiji u povijesti. Operacija Jaguar pothvat je hrvatskih branitelja iz svibnja 1992., kojim su od srpske okupacije oslobodili brdo Križ, dominantnu točku iznad Bibinja i Sukošana. Neprijatelj je na njoj imao važne radarsko-komunikacijske sustave, ali i topništvo kojim je, unatoč primirju, zločinački djelovao po Zadru i okolici te prouzročio i civilne žrtve.
Napad iz zasjede
Dakle, na Bibinjskom polju, odmah uz jednu od cestica, pravi je tenk T-34 u podtipu 85. Danas je spomenik koji čuva sjećanje na akciju. O njoj smo pisali u nekoliko navrata, primjerice u prikazu knjige Vojna akcija Jaguar 1992. u izdanju Udruge hrvatskih vojnih invalida Domovinskog rata Donat i Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata (v. tekst Sveobuhvatni pristup povijesti Domovinskog rata, HV br. 657). Priča o akciji je filmska, a dio nje upravo je T-34. Dakle, srpski položaji na Križu bili su dislocirani od njihova tadašnjeg glavnog uporišta, zračne luke u Zemuniku. Kako bi ih opskrbio, neprijatelj je slao vozila. Od 11. siječnja 1992. počeli su koristiti tenk T-34, koji je služio prije svega za razminiranje puta kojim bi prolazila opskrba. Unatoč starosti, oklop je neprijatelju pružao određene operativne prednosti i sigurnost, posebno u situaciji u kojoj su se hrvatski branitelji uglavnom oslanjali na pješačko oružje. Nakon što su hrvatski zapovjednici u svibnju odlučili vojnom akcijom konačno osloboditi Križ, jedan od prioriteta bio im je upravo prekid opskrbe. Zajedno s tim – i onesposobljavanje T-34. Napad iz zasjede na kolonu vozila na Bibinjskom polju 17. svibnja u 14:30 značio je i početak Jaguara. Tenk je predvodio kolonu, slijedilo je pet vojnih kamiona, a na začelju je bilo borbeno oklopno vozilo PZO 20/3. Pripadnici borbene skupine Hrvatske vojske pogađali su uspješno te uništili ili onesposobili neprijateljska vozila. Dio njihovih vojnika bio je ranjen, a svi su pobjegli prema Babindubu. Hrabri prepad na oklop bio je izvanredan uvod u akciju koja će završiti 22. svibnja potpunom hrvatskom pobjedom i oslobađanjem Križa.
Ni kiša, ni nevrijeme
Nakon Jaguara, Maslenice, Oluje i drugih operacija i akcija, nekad opak tenk godinama je ostao ondje gdje je i uništen. Poslije je uklonjen jer je bila pokrenuta njegova obnova. U svibnju 2013. godine, u sklopu proslave Dana Općine i Dana bibinjskih branitelja, T-34 postavljen je na betonsko postolje kao spomenik na dane ponosa i slave, a potom je na brdu Križ svečano podignut hrvatski barjak. “Ni nevrijeme, jaka kiša ni udari juga nisu zaustavili naum Bibinjaca da u Bibinjskom polju jučer uz pomoć ralice dovezu tenk T-34 težak 25 tona”, napisano je 15. svibnja 2013. na web-portalu Zadarskog lista. Dakle, tenku je lako pristupiti i razgledati ga izvana. Bilo bi jako dobro kad bi uz njega bila i infoploča koja bi objasnila pod kakvim se okolnostima T-34 našao u tom danas mirnom, nenaseljenom području. Nažalost, tenk nije jedini podsjetnik na Domovinski rat na toj lokaciji – uz njega je i mali spomenik posvećen pokojnom hrvatskom branitelju Miru Bočini. Otkriven je 30. ožujka 2024. u čast tom pripadniku 40. inženjerijske bojne HV-a Split, koji je 30. ožujka 1995. u 33. godini života poginuo na Bibinjskom polju. Kad usred turističke sezone vozite cestom D424, vjerojatno rijetko kad bacite pogled prema zelenilu kraj sebe. A teško je i pomisliti da su u njemu, jedan uz drugog, dva spomenika. Pa, budete li imali priliku, nemojte biti lijeni skrenuti i pogledati.
TEKST I foto Domagoj Vlahović