Povezivanje je središnji koncept svega što radimo

RAZGOVOR: general-pukovnik Richard Angle, zapovjednik Savezničkog zapovjedništva snaga za specijalne operacije (Allied SOFCOM)

Specijalne snage pružaju NATO-u sposobnost bez premca – sposobnost brzog i odlučnog odgovora na nastajuće prijetnje… Kroz godine pratio sam izniman napredak Republike Hrvatske u jačanju integracije u NATO odražavajući otpornost, odlučnost i nepokolebljivu predanost kolektivnoj sigurnosti. Hrvatske specijalne snage – ZSS – primjer su profesionalnosti i sposobnosti te znatno pridonose NATO-ovim misijama i jačaju kolektivnu obranu i sposobnost odgovora na krize. Hrvatske specijalne snage model su kako moderne, agilne snage jačaju NATO-ovu sposobnost odgovora na rastuće sigurnosne izazove

Krajem studenog u Splitu je u organizaciji Zapovjedništva savezničkih snaga za specijalne operacije (A SOFCOM) i našeg Zapovjedništva specijalnih snaga organizirana konferencija zapovjednika i prvih dočasnika snaga za specijalne operacije članica NATO-a i partnerskih zemalja. Bila je to prilika za razgovor s general-pukovnikom Richardom Angleom, zapovjednikom Savezničkog zapovjedništva snaga za specijalne operacije (Allied SOFCOM) o sigurnosnim izazovima s kojima se suočava NATO te ulogom snaga za specijalne operacije (SOF) u kolektivnoj obrani Saveza.

Nedavno ste preuzeli Savezničko zapovjedništvo snaga za specijalne operacije (Allied SOFCOM). Kakvi su vam prvi dojmovi?

Ulogu zapovjednika Savezničkog zapovjedništva snaga za specijalne operacije (SOFCOM), uz moje dužnosti zapovjednika Zapovjedništva za specijalne operacije Europe OS-a SAD-a (USSOCEUR) i posebnog savjetnika vrhovnog zapovjednika Savezničkih snaga u Europi (SACEUR) preuzeo sam u vremenu prekretnice za savezničke i američke snage za specijalne operacije. Ovo je zaista nova era – era u kojoj je povezivanje središnji koncept svega što radimo.

Sigurnosno okružje danas karakteriziraju brze i kompleksne promjene. Od hibridnih prijetnji državnih i nedržavnih aktera, do evoluirajućeg karaktera rata vidljivog u konfliktima poput onog u Ukrajini, jasno je da se moramo brzo i odlučno prilagoditi. Moji prvi dojmovi temelje se na hitnosti usklađivanja naših operacija, aktivnosti i interesa kako bi se povećalo jedinstvo napora. Povezivanje nije više samo težnja, sad je nužnost. Kako se prilagođavam ovoj ulozi, nekoliko ciljeva mora biti u potpunosti dostignuto. Prvo, radimo na izgradnji A SOFCOM-a u strateško ratno (borbeno) zapovjedništvo, potpuno usklađeno s namjerom SACEUR-a. Ta transformacija treba osigurati da nismo samo spremni za današnje izazove nego i pripremljeni za nepoznanice u budućnosti. Drugo, povezivanje usmjerava velik dio naših napora – spajanje vođa i postrojbi iz cijele SOF zajednice kako bi se uskladili planovi, vježbe i operacije. To poboljšava svijest o domeni specijalnih operacija, podiže spremnost i promiče interoperabilnost širom Saveza. SOF ostaje agilan i prilagodljiv kroz robusnu obuku, inovaciju i operacionalno eksperimentiranje.

Treće, ključno je jačanje svijesti o domeni specijalnih operacija. A SOFCOM služi kao integrator i koordinator snaga za specijalne operacije NATO-a. Povezujemo američki SOCEUR, savezničke i partnerske specijalne snage, regionalna zapovjedništva sastavnice specijalnih snaga (Special Operations Component Command – SOCC) i SOF savjetnike u NATO-ovim združenim zapovjedništvima (Joint Force Commands) te drugim zapovjedništvima sastavnica (Theater Component Commands). Pružamo tu svijest strateškim razinama savezničkih zapovjedništava za operacije (ACO), transformaciju (ACT), kao i Zapovjedništvu NATO-a (NATO HQ). Takva kohezija osigurava nam sinkroniziranost na svakoj razini.

Naposljetku, održavanje spremnosti snaga za specijalne operacije nešto je o čemu se ne može pregovarati. Naš doprinos JFC-ovima proteže se kroz planove, komunikaciju, doktrinu, obrazovanje, obuku i validaciju regionalnih sposobnosti SOF-a. Sudjelovanje na NATO-ovim vježbama na svim razinama ključno je za postizanje te spremnosti. Moji prvi dojmovi potvrđuju da su savezničke i američke snage za specijalne operacije dobro pozicionirane za prilagodbu i uspjeh u ovom brzo mijenjajućem okružju. Trebat će nam, međutim, neumorna predanost profesionalnom razvoju, inovaciji i jedinstvu kako bismo osigurali nastavak izravnog sučeljavanja s tim izazovima. Spremni smo i osjećam samopouzdanje u vezi sa smjerom u kojem se krećemo.

Snage za specijalne operacije tradicionalno su bile relativno izdvojen i tajnovit entitet, često nacionalno rezerviran, s puno razlika u sastavu i ulogama od nacije do nacije. Od ustrojavanja NSHQ-a i poslije A SOFCOM-a, puno se postiglo u standardizaciji i interoperabilnosti. Kako vidite nastavak tog procesa i koje su moguće prednosti?

Vrhovno zapovjedništvo savezničkih snaga za Europu (SHAPE) prihvatilo je cjelovit pristup kroz koncept odvraćanja i obrane euroatlantskog područja (Deterrence and Defence of the Euro-Atlantic Area – DDA), optimizirajući svoju ulogu NATO-ova strateškog ratnog (borbenog) zapovjedništva. To osigurava spremnost Saveza za operacije 24/7, uključujući sve dostupne alate za odvraćanje i, ako je nužno, poražavanje svakog protivnika. S prihvaćanjem regionalnih planova, NATO danas ima sveobuhvatan okvir za modernizaciju kolektivne obrane, dizajniran za obranu u današnjoj stvarnosti. SACEUR je tražio od svojih podređenih zapovjednika da se usmjerimo na osiguranje spremnih i interoperabilnih snaga. Da bismo to napravili, trebamo osigurati snage, doraditi po potrebi strukture zapovijedanja i nadzora te osigurati podupiruće sposobnosti. Specijalne snage imaju kritičnu ulogu u toj modernizaciji. Integrirane kroz kopnenu, zračnu, pomorsku, kibernetičku i svemirsku domenu, pridonose trima NATO-ovim temeljnim zadaćama: odvraćanju i obrani, prevenciji i upravljanju krizama te kolektivnoj sigurnosti. SOFCOM-ovi programi poput naših novih tečajeva SOCC Battle Staff i SOCC Command Group, naš rad na razvoju uključivanja specijalnih operacija u NATO-ove višedomenske operacije, i vježbe usmjerene na specijalne snage, kao što su BOLD MACHINA i BOLD ADRA, osiguravaju da NATO-ove specijalne snage ostanu agilne, učinkovite, interoperabilne i spremne.

U idealnom slučaju, što biste željeli da donositelji odluka znaju o uporabi specijalnih snaga?

Kao zapovjedniku SOFCOM-a, USSOCEUR-a i posebnom savjetniku SACEUR-a, moju perspektivu o uporabi specijalnih snaga kroz NATO oblikuje njihova jedinstvena vrijednost u današnjem kompleksnom sigurnosnom okružju. Tri su ključna aspekta vezana uz razumijevanje specijalnih snaga kao sredstva strateškog omogućivanja (Strategic Enabler) u potpori SACEUR-ovih strateških ciljeva:

Prvi je aspekt da su specijalne snage sredstvo strateškog omogućivanja. Specijalne snage nisu samo taktičko sredstvo – one su sredstvo strateškog omogućivanja koje Savezu pruža brze, precizne i nadogradive opcije kroz cijeli kontinuum nadmetanja. Bilo to u borbi protiv hibridnih prijetnji, djelovanju u osporavanim područjima ili u provedbi strateškog izviđanja, specijalne snage pružaju učinke koji su često neproporcionalno veliki u usporedbi s njihovom veličinom. Specijalne snage ključne su u oblikovanju operativnog okružja, odvraćanju protivnika i omogućivanju šire NATO-ove strategije.

Drugi je aspekt integracija i višedomenske operacije. Zajednica specijalnih snaga potpuno je integrirana u NATO-ove kopnene, zračne, pomorske, kibernetičke i svemirske sposobnosti, što je čini ključnom sastavnicom višedomenskih operacija. Uporaba specijalnih snaga nadopunjava konvencionalne snage pružajući jedinstvene sposobnosti poput preciznog odabira ciljeva, spajanja (fuzije) obavještajnih podataka i ekspertize u području nekonvencionalnog ratovanja. Ta integracija osigurava kohezivne operacije NATO-a kroz sve domene, čime zadržavamo kompetitivnu prednost i u scenariju hibridnog sukoba, i u sukobu visokog intenziteta. Nadalje, specijalne snage most su između vojnih i nevojnih tijela te povezuju društvo, industriju i inovativnost. Koristeći te veze, specijalne snage pomažu omogućavanju strateške prednosti i njeguju inovativnost kao ključni operativni stup.

Treći je aspekt važnost spremnosti i interoperabilnosti. Stalno i konzistentno ulaganje u spremnost, interoperabilnost i inovaciju ključno je kako bi specijalne snage dostigle puni potencijal. NATO je napravio goleme korake u standardiziranju obuke i doktrine kroz inicijative poput tečaja SOCC Command Group. Operativno-eksperimentalne vježbe kao što su BOLD MACHINA i nadolazeća BOLD ADRA, uz ratne igre, dodatno podižu spremnost i potvrđuju najnovija tehnološka rješenja. Ti napori osiguravaju da specijalne snage ostanu agilne, prilagodljive i interoperabilne širom Saveza, pozicionirane za učinkovito suočavanje s rastućim izazovima.

Specijalne snage pružaju NATO-u sposobnost bez premca – sposobnost brzog i odlučnog odgovora na nastajuće prijetnje. Bilo odvraćanjem od agresije, upravljanjem krizama ili projekcijom stabilnosti, uporaba specijalnih snaga mora biti usklađena s jasnim strateškim ciljevima i podržana robusnim okvirima zapovijedanja i nadzora. Admiral Bauer, predsjedavajući Vojnog odbora NATO-a, istaknuo je tijekom posjeta SOFCOM-u i kritičnu ekspertizu koju savezničke specijalne snage donose Savezu. “Specijalne snage jedinstveno su opremljene za očekivanje neočekivanog – po defaultu, obučene su da budu fleksibilne, brze i neovisne.
Imaju mali otisak, s visokom razinom preciznosti. Pravi su profesionalci, koji ne posjeduju samo iznimnu fizičku i psihičku izdržljivost nego su sposobni i rješavati kompleksne probleme s pomoću kritičkog razmišljanja, fleksibilnosti i snage”, rekao je admiral Bauer. “S prijetnjama s kojima je Savez sad suočen, poput situacija hibridnog sukoba, protuterorističkih operacija i operacija protiv neregularnih snaga, specijalne snage pomažu održati NATO snažnim i sigurnim”, rekao je, naglašavajući važnost specijalnih snaga u održavanju NATO-ove sposobnosti i kapaciteta za odgovor na različite i rastuće sigurnosne izazove kroz svoje jedinstvene sposobnosti, prilagodljivost i ekspertizu.

Od veljače 2022. – iako zapravo od Krima 2014. – došlo je do promjene paradigme u NATO-u, u odgovoru na rusku ničim izazvanu agresiju na Ukrajinu. Kako je ta promjena utjecala na zajednicu NATO-ovih specijalnih snaga? Gdje je njihovo mjesto u eri nestabilnosti i otvorenog rata velikih razmjera u Europi?

Nema sumnje da je ruska ničim izazvana agresija – počevši s Krimom 2014. i eskalirajući s invazijom na Ukrajinu 2022. – temeljito promijenila sigurnosni krajolik Europe. Ta promjena paradigme osnažila je kritičnu ulogu NATO-ovih specijalnih snaga u ukupnoj strategiji Saveza, posebno u eri koju definira nestabilnost i povratak konvencionalnog ratovanja velikih razmjera. Saveznička zajednica specijalnih snaga igra ključnu ulogu u kolektivnoj obrani, integrirajući svoje jedinstvene sposobnosti s konvencionalnim snagama kako bi se odgovorilo i na hibridne prijetnje i na ratovanje velikih razmjera.  Specijalne snage poboljšavaju NATO-ove višedomenske operacije i nadopunjavaju njegove kopnene, zračne, pomorske, kibernetičke i svemirske snage. Ti napori podupiru savezničko odvraćanje, stvarajući strateške dileme za protivnike i osiguravajući svijest o situaciji u osporavanim okružjima.

Ključne inicijative, poput transformacije NATO-ova Stožera snaga za specijalne operacije (NSHQ) u Savezničko zapovjedništvo snaga za specijalne operacije (A SOFCOM), te obučni programi koje ono sponzorira ojačali su interoperabilnost i pripremili specijalne snage za fluidno djelovanje širom Saveza. Naučene lekcije iz Ukrajine također usmjeravaju prilagodbu, osiguravajući da specijalne snage ostanu agilne i učinkovite u sukobu visokog intenziteta. U današnjem nestabilnom sigurnosnom okružju savezničke specijalne snage služe kao multiplikator snaga, pružajući kritične učinke koji ojačavaju spremnost, otpornost i obrambenu sposobnost Saveza protiv svake prijetnje.

Imaju li NATO-ove specijalne snage ulogu u borbi protiv hibridnog ratovanja? Ako imaju, koja je?

Savezničke specijalne snage nužne su u borbi protiv hibridnog ratovanja jer adresiraju njegovu kompleksnost i nejasnoću. Specijalne snage pružaju kritičnu obavještajnu potporu i svijest o situaciji, što omogućuje NATO-u sposobnost otkrivanja i ranog odgovora na hibridne prijetnje. Imaju i sposobnost ometanja i odvraćanja protivničkih operacija preciznim odabirom ciljeva i nekonvencionalnim ratovanjem, čime stvaraju trajne, strateške dileme za one koji primjenjuju hibridne taktike. Dobiju li takvu zadaću od političkog vodstva, specijalne snage mogu brzo i precizno odgovoriti na prijetnje od hibridnih izazova do sukoba visokog intenziteta, čime ojačavaju odvraćanje i projiciraju stabilnost. Savezničke specijalne snage predane su održavanju specijalnih snaga kao odlučujućeg alata u NATO-ovoj strategiji i ključno su sredstvo osiguravanja kolektivne obrane u dinamičnom sigurnosnom okružju. Specijalne snage izgradnjom kapaciteta jačaju otpornost saveznica i partnerskih zemalja na hibridne prijetnje. Usto, podupiru kibernetičke i informacijske operacije, borbu protiv dezinformacija i osiguranje kritične infrastrukture. Višedomenskom integracijom specijalne snage osiguravaju koordiniran i učinkovit NATO-ov odgovor kroz sve domene. Ukratko, savezničke specijalne snage ključan su alat u borbi protiv hibridnog ratovanja, kombinirajući agilnost, obavještajnu potporu i preciznost u obrani i jačanju Saveza.

Možete li navesti neke od glavnih lekcija za specijalne snage koje ste prepoznali u protekle gotovo tri godine rata u Ukrajini?

Rat koji se vodi u Ukrajini ponudio je važne lekcije za NATO-ove specijalne snage, a A SOFCOM prepoznao je nekoliko kritičnih, koje će oblikovati buduće operacije. Prva je lekcija izgradnja partnerskog i savezničkog kapaciteta. Uspjeh ukrajinske obrane demonstrira vrijednost provedbe obuke prije krize te opremanja partnera. Uloga specijalnih snaga u savjetovanju, obuci i pomoći kroz SOFCOM-ov višenacionalni SOF savjetnički tim (Multinational SOF Advisory Team) bila je odlučujuća da se ukrajinskim specijalnim snagama omogući održavanje učinkovitog otpora. Druga je lekcija prilagodljivost u sukobu visokog intenziteta. Sukob naglašava potrebu za učinkovitim djelovanjem specijalnih snaga u ratovanju visokog intenziteta i velikih razmjera. To uključuje fluidnu integraciju s konvencionalnim snagama, održavajući pritom agilnost za provedbu preciznih zadaća koje ometaju protivničke operacije. Treća su lekcija višedomenske operacije. Sukob je naglasio potrebu za integracijom specijalnih snaga kroz kopnenu, zračnu, pomorsku, kibernetičku i svemirsku domenu. Uloga specijalnih snaga u obavještajnoj potpori, kibernetičkoj otpornosti i operativnom ometanju ključna je za učinkovite višedomenske operacije. Četvrta je lekcija uloga dronova i nastajućih tehnologija. Ukrajina je pokazala transformativni učinak dronova i besposadnih sustava u izviđanju i borbenim ulogama. Specijalne snage moraju poboljšati svoju sposobnost primjene tih tehnologija za prikupljanje obavještajnih podataka, odabir ciljeva i operativnu potporu, boreći se istodobno protiv protivničkih dronova. Peta je lekcija otpornost u osporavanim okružjima. Rat je naglasio važnost otpornih snaga sposobnih za održavanje operacija pod kontinuiranim pritiskom. To uključuje osiguranje robusne logistike, decentralizirane zapovjedne strukture te sposobnost prilagodbe degradiranim komunikacijama ili zapriječenim okružjima. Šesta je lekcija borba protiv hibridnog ratovanja. Protivničko korištenje dezinformacija, kibernetičkih napada i posrednih (proxy) snaga naglašava nužnost borbe protiv hibridnih prijetnji za specijalne snage. Primjena nekonvencionalnog ratovanja, informacijskih operacija i naprednih tehnologija bit će ključna u ometanju takvih protivničkih taktika. Sedma je lekcija specijalno izviđanje i rano upozorenje. Sposobnost specijalnih snaga za pružanje kritične obavještajne potpore i ranog upozorenja bila je ključna u oblikovanju operativnog okružja i omogućivanju pravodobnog i učinkovitog donošenja odluka. Uključivanjem tih lekcija – prije svega poboljšanjem uporabe dronova i izgradnjom veće operativne otpornosti – A SOFCOM rafinira svoj pristup osiguranju uvjeta da savezničke specijalne snage ostanu spremne na rastuće izazove suvremenog sukoba.

Ovo vam je prvi posjet Hrvatskoj od preuzimanja zapovjedništva A SOFCOM-a prije dva mjeseca, iako imate prethodno profesionalno iskustvo iz šire regije. Kako biste komentirali promjene u regiji i kako vidite njezinu putanju i izazove?

Privilegij mi je posjetiti Hrvatsku kao zapovjednik A SOFCOM-a. Kroz godine pratio sam izniman napredak Republike Hrvatske u jačanju integracije u NATO, odražavajući otpornost, odlučnost i nepokolebljivu predanost kolektivnoj sigurnosti. Kad razmišljam o svojim operativnim iskustvima u Bosni i Hercegovini i na Kosovu 1990-ih, zaista je inspirativno vidjeti koliko se regija razvila od tih izazovnih vremena. Dok slavimo 15. obljetnicu članstva Republike Hrvatske u NATO-u, jasno je da je postala nezamjenjiv dio Saveza. Hrvatske specijalne snage – ZSS – primjer su profesionalnosti i sposobnosti te znatno pridonose NATO-ovim misijama i jačaju kolektivnu obranu i sposobnost odgovora na krize. Hrvatske specijalne snage model su kako moderne, agilne snage jačaju NATO-ovu sposobnost odgovora na rastuće sigurnosne izazove. Za A SOFCOM i savezničke specijalne snage, hrvatski primjer ističe važnost izgradnje otpornosti, jačanja interoperabilnosti i borbe protiv hibridnih prijetnji. Čvrsta hrvatska predanost i ulog u sposobnosti specijalnih snaga jačaju transatlantsku sigurnost i pozicioniraju regiju istodobno kao most i kao predziđe Saveza. Dok obilježavamo te obljetnice, trajna budnost, suradnja i ulaganje u sposobnosti poput specijalnih snaga bit će ključni za odgovor na sigurnosne izazove. Radujem se jačanju našeg partnerstva s Hrvatskom i regijom u izgradnji sigurnije zajedničke budućnosti.

Hrvatska je prvi put bila domaćin konferencije zapovjednika i prvih dočasnika NATO-ovih specijalnih snaga. Koji su vaši glavni zaključci s tog događanja?

Konferencija zapovjednika i prvih dočasnika NATO-ovih specijalnih snaga u Republici Hrvatskoj ključan je događaj za savezničke specijalne snage. Okupljanjem najviših vođa i zapovjednih timova (zapovjednika i prvih dočasnika) savezničkih i partnerskih specijalnih snaga, konferencija je pružila platformu za raspravu o sigurnosnom okružju i ponovno naglasila predanost savezničkih specijalnih snaga u potpori SACEUR-ovih strateških ciljeva. Ključne rasprave usmjerile su se na jačanje sposobnosti odvraćanja i obrane, usklađivanje regionalnih planova i integralnu ulogu zapovjedništava sastavnica specijalnih snaga (SOCC) u tim naporima. Konferencija je usto naglasila važnost kontinuirane obuke i izobrazbe za profesionalni razvoj. Ulaganjem u razvoj naših vođa i timova osigurava se da nam savezničke specijalne snage ostanu agilne, prilagodljive i spremne za suočavanje s budućim sigurnosnim izazovima. Zahvalni smo Hrvatskoj na domaćinstvu te važne konferencije, čime je iskazala svoju nepokolebljivu predanost NATO-u i kolektivnoj sigurnosti Saveza.

Kakvi su vam dojmovi o domaćinu, Zapovjedništvu specijalnih snaga OSRH? Kako vidite ulogu specijalnih snaga manjih europskih članica NATO-a unutar šire NATO-ove zajednice specijalnih snaga?

Tijekom posjeta duboko me se dojmila profesionalnost i sposobnosti hrvatskih specijalnih snaga. Njihov doprinos NATO-ovim misijama, kao i vodstvo koje su pokazale domaćinstvom konferencije zapovjednika i prvih dočasnika NATO-ovih specijalnih snaga demonstriraju njihovu ključnu ulogu u Savezu i snažnu predanost regionalnoj i transatlantskoj sigurnosti. Specijalne snage iz zemalja poput Hrvatske donose jedinstvenu snagu savezničkoj zajednici specijalnih snaga. Njihova regionalna ekspertiza, kulturološka svjesnost i operativna prilagodljivost pridonose savezničkoj sposobnosti odgovora na kompleksne i razvijajuće sigurnosne izazove. Te snage često donose specijalizirane sposobnosti prilagođene specifičnim potrebama svojeg geografskog i operativnog okružja, što ih čini ključnim alatom za omogućivanje NATO-ove kolektivne obrane. Relevantan je primjer vodeće uloge domaćina koju je Republika Hrvatska preuzela 2019., ustrojavanjem Međunarodnog središta za obuku specijalnih zračnih snaga (Multinational Special Aviation Program Training Centre – MSAP-TC), zajedno s Bugarskom, Mađarskom i Slovenijom, koji je smješten u Zadru. Taj višenacionalni, regionalni pristup izgrađen je pod širim kišobranom NATO-ove potpore. Ispunjava specifičnu ulogu pomažući članicama u izgradnji sposobnosti za specijalne zračne snage tako što: pruža obučne kapacitete potrebne za stvaranje i održavanje specijalnih zračnih snaga; pruža te obučne kapacitete na najučinkovitiji i najisplativiji način; povećava interoperabilnost među sudionicima širom Saveza i s NATO-ovim partnerima. Njihov je doprinos interoperabilnosti posebno vrijedan. Združenom obukom, vježbama i sudjelovanjem u misijama te snage omogućavaju fluidnu integraciju u NATO-ove operacije, pružajući preciznost, agilnost i ekspertizu kroz sve domene. Njihova sposobnost inovacije i adaptacije, posebno u borbi protiv hibridnih prijetnji i u operacijama u višedomenskom okružju, ojačava NATO-ovu sposobnost održavanja odlučujuće prednosti. Hrvatske specijalne snage – ZSS – primjer su kako savezničke specijalne snage pridonose NATO-ovu postavu odvraćanja i obrane, gradeći regionalnu stabilnost, njegujući partnerstva i demonstrirajući spremnost odgovora na nastajuće prijetnje. Njihovi napori naglašavaju kolektivnu snagu NATO-ove zajednice specijalnih snaga i radujem se nastavku rada s njima, promičući strateške ciljeve Saveza.

Pripremila: Vesna Pintarić, ZSS; FOTO: A SOFCOM