Provedena vježba Harpun 24

Petsto pripadnika OSRH s brodovima HRM-a pokazalo je iznimnu uvježbanost u vježbi Harpun 24. “Vježba je prošla odlično s obzirom na iznimno zahtjevne vremenske uvjete koji su vladali na moru. Sve aktivnosti koje su definirane planskim procesom provedene su tako da je vježba uspješno privedena kraju”, pojasnio je direktor vježbe, načelnik Odjela za obuku i doktrinu Zapovjedništva HRM-a kapetan bojnog broda Šime Matas

Vježba Harpun 24 provedena je od 1. do 3. listopada 2024. na području srednjeg Jadrana, pomorskom vojnom poligonu “Žirje”, vojnom vježbalištu “Zvizdulja” i na vojnoj lokaciji “Zečevo”. Scenarij vježbe izrađen je s ciljem obuke Zapovjedništva i podređenih postrojbi HRM-a te sudjelujućih postrojbi drugih ustrojstvenih cjelina Oružanih snaga RH. Cilj je bio usklađenim djelovanjima prikazati uvježbanost i osposobljenost sudjelujućih snaga u pripremi i provedbi borbenih zadaća. Harpun 24 vježba je s bojnim gađanjem tijekom koje je prikazana integracija i upravljanje vatrom i manevrom, kao i provedba usklađenog djelovanja u operaciji pomorskog desanta. Vježbu su pratili izaslanik potpredsjednika Vlade Republike Hrvatske i ministra obrane državni tajnik Ministarstva obrane Drago Matanović, predsjednik RH i vrhovni zapovjednik OSRH Zoran Milanović, načelnik Glavnog stožera OSRH general-pukovnik Tihomir Kundid i zapovjednik Hrvatske ratne mornarice komodor Damir Dojkić sa suradnicima.

Iznimno zahtjevni vremenski uvjeti

Časnik za raspoređivanje vježbe bio je zapovjednik HRM-a komodor Damir Dojkić, časnik za provedbu vježbe načelnik Stožera-zamjenik zapovjednika HRM-a kapetan bojnog broda Željko Jakus, dok je direktor vježbe bio načelnik Odjela za obuku i doktrinu Zapovjedništva HRM-a kapetan bojnog broda Šime Matas. “Vježba je prošla odlično s obzirom na iznimno zahtjevne vremenske uvjete koji su vladali na moru. Sve aktivnosti koje su definirane planskim procesom provedene su tako da je vježba uspješno privedena kraju”, pojasnio je kapetan bojnog broda Matas. Na najvažnijoj vojnoj vježbi HRM-a uvježbavale su se procedure operativnog razvoja uz poduzimanje svih mjera zaštite snaga, topnička gađanja ciljeva na moru, topnička gađanja ciljeva u zraku na radiovođenu maketu zrakoplova (RVMZ), praćenja zračnog cilja, pomorski i zračni desant, procedure zaštite snaga (u luci, na otvorenom moru i priobalnim vodama), popune na moru, traganja i spašavanja, tegljenja havariranih brodova, provedbu elektroničkog ratovanja, prikupljanja i raspodjele obavještajnih podataka, operacije pomorskog presretanja, protuminskog pretraživanja ograničenog dijela akvatorija vrlo plitkih voda te vježbe u plovidbi. Na vježbi je sudjelovalo 500 pripadnika OSRH, brodovi Flote HRM-a (RTOP-11, RTOP-12, RTOP-21, RTOP-42, DBM-81, DBM-82, DJB-104, DJB-107), Vod protuminskih ronitelja Flote HRM-a, brodovi Obalne straže RH (OOB-31, OB SB-73, OB-02, OB-03, VGB Modrulj 1, VGB Modrulj 2, VGB Modrulj 3, VGB Modrulj 4), desantne snage Satnije MDP-a, Bojna OMiN, PB Split i Središte za obuku HRM-a. U vježbi su se koristili različiti kalibri naoružanja od 57, 40, 30, 23, 20 mm preko 12,7 mm pa sve do pješačkog naoružanja od 5,56 mm.

Uz Zapovjedništvo i postrojbe HRM-a, u vježbi sudjeluje dio snaga Hrvatskog ratnog zrakoplovstva, Zapovjedništva specijalnih snaga i Obavještajne pukovnije, dok su potporu provedbi vježbovnih aktivnosti pružile snage Hrvatske kopnene vojske, Zapovjedništva za potporu i Zapovjedništva za kibernetički prostor. Brodovi Flote HRM-a i Obalne straže RH izvršili su gađanje ciljeva u zraku i na moru, nakon čega se pristupilo provedbi pomorskog desanta koji je započeo topničkim udarima s raketnih topovnjača, te je uslijedio pomorski i zračni desant. Zračni desant provele su snage HRZ-a (UH-60 Black Hawk) s pripadnicima ZSS-a koji su neutralizacijom ciljeva visoke vrijednosti pružili potporu provedbi desanta s brodova HRM-a. Pripremu desantne prostorije proveli su pripadnici protuminskih ronitelja pretraživanjem i neutralizacijom minskih zapreka. Potporu provedbi desanta pružili su i pripadnici ZSS-a korištenjem brzih RIB brodica te pripadnici Obavještajne pukovnije korištenjem besposadne letjelice za pozitivnu identifikaciju ciljeva.

Tekst: Tomislav Vidaković; Foto: Tomislav Brandt