Prvi uništeni tenk u Dalmaciji

Na inicijativu Udruge 142. brigade Hrvatske vojske postavljen je kod Pakova Sela stari tenk T-55. Osnova je spomen-obilježja u znak sjećanja na akciju u kojoj je početkom Domovinskog rata uništen prvi neprijateljski tenk u Dalmaciji

Nakon što su JNA i pobunjenici 16. rujna 1991. poduzeli tenkovski i zračni napad na Drniš, Oklaj, Siverić i ostala drniška naselja, hrvatski branitelji, koji su uglavnom bili naoružani lakim ručnim oružjem te s nešto protuoklopnih sredstava, počeli su se povlačiti na pričuvne položaje oko Drniša u namjeri da brane grad. I većina je Drnišana do 19. rujna 1991. napustila svoje domove i povukla se prema Unešiću, Splitu i Šibeniku. Nove su obrambene položaje 4. bojna 113. brigade i 4. bojna 4. gardijske brigade te pripadnici policije postavili u Pakovu Selu i Sedramiću. Neprijateljske snage pokrenule su u ranim jutarnjim satima 20. rujna 1991. godine tenkovski napad preko Moseća u smjeru Šibenika. No, tenkovsku prethodnicu u Pakovu Selu dočekali su hrvatski branitelji i nanijeli neprijatelju znatne gubitke u ljudstvu i tehnici.

Neprijatelj bilježi velike gubitke

U Pakovu Selu uništen je jedan tenk i jedan oklopni transporter JNA, a još su tri tenka oštećena. Pakovačka bitka, bitka kod Pakova Sela i Sedramića, bitka u Domovinskom ratu kod dvaju sela na drniškom bojištu odvijala se 20. rujna 1991. godine. Tom je akcijom zaustavljeno napredovanje 9. kninskog korpusa prema Šibeniku i Unešiću. Dobro organizirana obrana hrvatskih branitelja napad je zaustavila i prisilila neprijatelja na povlačenje prema Žitniću. Neprijateljske su snage poražene u Pakovu Selu, a potom u Sedramiću. Ondje je onesposobljen jedan neprijateljski tenk, što je omogućilo braniteljima da jače učvrste obrambene položaje na toj crti bojišta i učine je neprobojnom za neprijatelja u njegovu nastojanju da se približi Šibeniku. Borbe u Pakovu Selu i Sedramiću, iako su bile samostalne, sastavni su dio sveukupne obrambene Šibenske bitke u Rujanskom ratu, kojima je definitivno utvrđena drniška bojišnica.

Obrambeni položaji ostali do kraja rata

Do kraja 1991. na toj je bojišnici bilo više obostranih akcija, ali obrambeni položaji uspostavljeni ujesen te godine ostali su nepromijenjeni do konca rata. Neprijatelj u svim ostalim ratnim godinama zapravo nije pokušao izvesti sličnu akciju. Ta je pobjeda uvelike pomogla braniteljima grada Šibenika. Time je izvojevana pobjeda u Šibenskoj bitki u rujnu 1991. godine. Uništeni tenk JNA godinama nakon rata bio je na toj lokaciji, sve do negdje 2000., kad su ga neodgovorni pojedinci izrezali u dijelove i prodali. Na poticaj Udruge 142. brigade HV-a, upućena je zamolnica Ministarstvu obrane da ustupi jedan stari, otpisani tenk kako bi se ponovno uredilo spomen-obilježje tog pothvata. Potpisanim sporazumom Gradskog muzeja Drniš i MORH-a to je i ostvareno. Kao trajan spomen na pobjedu u važnoj bitki, na cesti u Pakovu Selu na putu prema Šibeniku postavljen je tenk T-55 iz Zbirke oružja i vojne opreme Gradskog muzeja Drniš.

Pripremio: Željko Stipanović; foto: Tomislav Brandt