Pripadnici 2. hrvatskog kontingenta koji se pripremaju za odlazak u mirovnu misiju Resolute Support proveli…
Tajlandska kriza
Dugotrajna politička kriza koja je potresala Tajland okončana je sredinom prosinca izborom vođe oporbene Demokratske stranke, Vijjajive, za premijera. Novi premijer će se morati uhvatiti ukoštac s posljedicama nedavnih demonstracija na turizam te s gospodarskom krizom
Politička kriza koja je proteklih mjeseci potresala Tajland čini se napokon okončanom, otkako što je sredinom prosinca vođa oporbene Demokratske stranke, Abhisit Vijjajiva, izabran za novog premijera. Time su u nedavnim turbulentnim događajima tajlandski rojalisti odnijeli pobjedu nad pristašama ukidanja monarhije. Svršetak krize je omogućio otvaranje dvaju bangkoških aerodroma, koje bili okupirali oporbeni pristaše, te odlazak iz zemlje 300 tisuća stranih turista. No, međunarodna reputacija turizma, koji je važna tajlandska gospodarska grana, uvelike je narušena ovim događajima.
Novi premijer Vijjajiva
Četrdesetčetverogodišnji Vijjajiva potječe iz ugledne tajlandsko-kineske obitelji, školovan je na britanskim sveučilištima Eton i Oxford, a od 2005. vodi najstariju političku stranku u Tajlandu – Demokratsku stranku. U parlament je prvi put izabran 1992. godine, postavši jedan od najmlađih zastupnika. Vijjajiva je posljednjih godina bio najistaknutiji protivnik kontroverznog premijera Thaksina Shinawatre, premda je osudio vojni puč kojim je Thaksin 2006. svrgnut s vlasti, naglasivši kako do smjene vlade mora doći isključivo ustavnim putem te je pozvao vojni režim da raspiše nove izbore.
Bivši premijer Thaksin
Proteklo desetljeće u Tajlandu obilježio je mandat premijera Thaksina Shinawatre. Bivši policajac Thaksin je, zahvaljujući lukrativnom poslu s telekomunikacijama, devedesetih godina postao tajkun, 2001. i premijer, a drugi premijerski mandat osvojio je 2005. Biračku potporu je dobio među glasačima s ruralnog sjevera i istoka zemlje, što je postigao populističkim mjerama. No Thaksin je bio nepopularan u urbanim sredinama, među tajlandskom inteligencijom i u krugovima pristaša monarhije. Nakon dugog razdoblja napetosti, u rujnu 2006. tijekom njegova boravka u Ujedinjenim narodima, vojska je nenasilnim pučem svrgnula s vlasti Thaksina. Thaksin je ostao u progonstvu u inozemstvu a privremeni premijer postao je general Chulanont.
Vojska je početkom 2007. godine promijenila ustav, a potom raspisala i parlamentarne izbore koji su održani u prosincu 2007. Međutim na izborima je Stranka narodne vlasti (PPP), koja se smatra slijednicom Thaksinove stranke Thai Rak Thai, uvjerljivo pobijedila osvojivši 230 zastupničkih mjesta, prema 167 mjesta demokratskih stranaka. U veljači 2008. je kao premijer prisegao Samak Sundravej da bi ga u rujnu zamijenio Somchai Wongsawat, inače Thaksinov zet, te su obadvojica smatrana Thaksinovim marionetama. U međuvremenu se radi suđenja zbog optužbi za korupciju na nekoliko mjeseci u Tajland vratio i Thaksin, no u kolovozu je ponovo sa obitelji pobjegao u egzil u Veliku Britaniju.
Protesti u glavnom gradu Bangkoku – Thaksinovi pristaše
Tijekom cijele 2008. su aktivisti oporbenog Narodnog saveza za demokraciju (PAD) organizirali prosvjede sa namjerom da isprovociraju smjenu režima. Vojska i policija se nisu ozbiljnije pokušali suprotstaviti protestantima, te je dolazilo do podmetanja bombi i do obračuna između vladinih pristaša i oporbe. Sukobi su eskalirali u listopadu 2008. kada je ubijeno šesnaest ljudi, a stotine su ozlijeđene u najmasovnijem valu demonstracija dotad. Tijekom studenog su protesti opozicije dosegli vrhunac opsjedanjem vladinih zgrada i aerodroma u zemlji uslijed kojih su tisuće stranih turista ostale zarobljene u zemlji.
Pritisak ulice je naposljetku urodio plodom te je ustavni sud 2. prosinca donio odluku kojom je, pod optužbom korupcije i prijevare, zabranjena Stranka narodne vlasti koja okuplja Thaksinove pristaše a njenim čelnicima zabranjeno bavljenje politikom. Odluka je donesena pod optužbom financijskih prijevara koje je počinilo vodstvo Stranke narodne vlasti tijekom parlamentarnih izbora 2007. godine. Ustav donesen pretprošle godine dopušta u slučajevima počinjenja takvih prekršaja ustavnom sudu raspuštanje političke stranke. Deveteročlano sudsko vijeće je odlučilo da su vođe stranke krivi i zabranilo im obnašanje javnih dužnosti u slijedećih pet godina.
U sjeni događaja
Zbog odluke je premijer Somchai Wongsawat bio prisiljen podnijeti ostavku te je novonastala situacija u parlamentu omogućila Vijjajivinoj Demokratskoj stranci, da uz podršku četiri manje stranke (koje su ranije bile koalicijski partneri PPP) dobije parlamentarnu većinu i formira novu vladu.
Treba naglasiti da je Tajland ustavna monarhija te je državni poglavar i zapovjednik oružanih snaga kralj Bhumibol Adulyadej. Kralj zemljom vlada dulje od pola stoljeća i uživa veliki ugled među Tajlanđanima, no dosad je vrlo pažljivo birao trenutak kada se umiješati u političke zavrzlame, a kada ostati po strani. Tijekom njegovog višedesetljetnog kraljevanja u Tajlandu se promijenila 21 vlada, a vojska se 20 puta miješala u politiku. Prema nekim informacijama pristaše bivšeg premijera Thaksina namjeravaju u budućnosti ukinuti monarhiju i u Tajlandu uspostaviti čistu parlamentarnu republiku, što kralja čini itekako zainteresiranim za zbivanja te istovremeno objašnjava činjenicu zašto su se vojska i policija uzdržavale od suzbijanja oporbenih prosvjeda. Oporbeni Narodni savez za demokraciju uživa veliki ugled na dvoru a i dolazak kraljice Sirikit na pogreb jednog od poginulih oporbenih demonstranata prošle jeseni, je jasno pokazao političku volju u tajlandskom dvoru.
Poznavatelji prilika u Tajlandu smatraju da će novi premijer Vijjajiva imati težak zadatak pred sobom. Nakon izbora novog premijera, pred parlamentom su se okupile stotine Thaksinovih pristaša prosvjedujući protiv načina na koji je izabran novi premijera, a članovi zabranjene Stranke narodne vlasti su već formirali novu stranku Puea Thai. Novi premijer će se morati suočiti sa štetom koju su prosvjedi nanijeli turizmu i zračnom transportu zemlje ali i sa gospodarskom krizom i socijalnim i političkim podjelama u tajlandskom društvu. Vijjajiva će također morati održati kompromis između niza malih stranaka koje čine njegovu novu koaliciju, a niti specifičan politički model ne jamči trajnu političku stabilnost zemlje.
Hrvoje BARBERIĆ