Tečaj proveden na iznimno profesionalan način

“Kao promatrač na tečaju moja je odgovornost pružiti vodstvo instruktorima tečaja kako bi on bio u skladu s NATO-ovim standardima i zahtjevima,“ istaknuo je brigadir Dimitrios Voinas

 Tečaj za ocjenjivače borbene spremnosti kopnenih snaga CREVAL (Combat Readiness EVALuation) održan je od 27. studenog do 1. prosinca u organizaciji Operativne uprave GS-a OSRH u vojarni “Kovčanje“ na Malom Lošinju. Uz polaznike iz Hrvatske na tečaju su sudjelovala 43 polaznika iz oružanih snaga Sjeverne Makedonije, Crne Gore, Bosne i Hercegovine i Albanije. Cilj je bio obučiti polaznike za provedbu ocjenjivanja borbene spremnosti kopnenih snaga na razini bojne ili borbene grupe te na razini od zapovjedništava brigade na više. Povećavanjem baze certificiranih ocjenjivača borbene spremnosti kopnenih snaga nastavlja se izgradnja sustava spremnosti koji će omogućiti primjenu NATO-ovih i nacionalnih standarda. Na obuci su sudjelovali časnici od razine poručnika do pukovnika. Koncipirana je tako da se svim polaznicima daje šira slika NATO-ove organizacije, organizacije njegova zapovjedništva i strukture snaga. Usto su svi polaznici imali priliku saznati koja je uloga ocjenjivanja u svim NATO-ovim strukturama. Brigadir Dimitrios Voinas časnik grčkih oružanih snaga, pripadnik NRDC-a (NATO Rapid Deployable Corps – NATO postrojbe za brzo razmještanje) bio je u ulozi vanjskog suradnika. “Kao promatrač na tečaju moja je odgovornost pružiti vodstvo instruktorima tečaja kako bi on bio u skladu s NATO-ovim standardima i zahtjevima,“ istaknuo je. Polaznici uče kako doći do određenih informacija koje će im pomoći obavljati njihove dužnosti na bolji i efikasniji način. “Tečaj je organiziran i proveden na iznimno profesionalan način i vidi se da hrvatski instruktori imaju jasnu viziju onog što polaznicima moraju prenijeti,“ naglasio je grčki časnik. Na predavanjima o programu CREVAL instruktori su upoznali polaznike s NATO-ovim standardima koji obuhvaćaju niz dokumenata koji reguliraju načela, metodologiju rada, procedure, zahtjeve koje imaju ocjenjivači tijekom i nakon ocjenjivanja (mjerljivi parametri za ispunjavanje lista za ocjenjivanje, izračun ocjena te formati izvješćivanja nakon provedenih ocjenjivanja spremnosti). Polaznici tečaja bili su organizirani u radne grupe te su kroz praktičnu primjenu rješavali radne zadatke za uloge u kojima se mogu naći kao ocjenjivači ili u drugim ulogama u timu za provedbu ocjenjivanja prema CREVAL programu ili prema nacionalnim standardima ocjenjivanja.

Isti standardi za sve

U sklopu tečajeva koje provodi NATO jedini je namijenjen članicama Jadranske povelje te ga zbog toga NATO savez i nadzire. CREVAL se stalno mijenja i ažurira novim informacijama koje su relevantne kako bi sama obuka bila što učinkovitija. U svjetlu recentnih ratnih sukoba u Europi i na Bliskom istoku to je nešto što NATO uzima u obzir te u skladu s novim saznanjima prilagođava tečajeve i obuke. “CREVAL je SACEUR-ov (Supreme Allied Commander for Europe – vrhovni saveznički zapovjednik za Europu) alat kojim se osigurava kredibilitet deklariranih postrojbi za određene namjene jer su obučene, opremljene i ocijenjene u skladu sa SACEUR-ovim propisanim standardima,“ objasnio je bojnik Robert Glavina voditelj tečaja iz Operativne uprave Glavnog stožera OSRH. Sve deklarirane snage imaju svoju kategorizaciju spremnosti što znači da su spremne za djelovanje unutar kategorije spremnosti koja im je dodijeljena. To znači da je zadovoljavanje kriterija koji su propisani CREVAL-om temelj za obuku tih snaga kao i za razvoj njihovih matrica sposobnosti. Ocjenjuje se jesu li deklarirane postrojbe u mogućnosti ispuniti sve zahtjeve koji su pred njih postavljeni, a koji pokazuju kako određena, primjerice, borbena grupa mora izgledati, za koju vrstu zadaća mora biti spremna, koji način potpore ima i kako se brzo može razmjestiti. CREVAL se bavi i procjenom borbene spremnosti postrojbi koje sudjeluju ili planiraju sudjelovati u NATO-ovim misijama. Važno je da se radi o postrojbama iste razine i da se pridržavaju istih standarda. “Nama je u interesu razviti tečaj i razviti bazu ocjenjivača i biti što više u skladu s tečajem koji provodi Land Comm (Kopneno zapovjedništvo) s obzirom na to da nam je on strukovno gledano nadređeno zapovjedništvo,“ ističe bojnik Glavina. Značaj i prepoznatljivost OSRH unutar Sjevernoatlantskog saveza vidljiva je i po tome što je ovo jedan od rijetkih tečajeva na koje će uvijek doći netko od NATO-ovih promatrača, što nije uobičajena praksa. S druge strane, kontinuiran interes svih članica Jadranske povelje pokazuje kako im je sudjelovanje na CREVAL-u vrlo korisno u njihovu radu. Tečaj se provodi i za NATO-ove partnerske zemlje što znači da na njemu mogu sudjelovati i pripadnici oružanih snaga koje nisu članice NATO saveza.

TEKST I FOTO: Tomislav Vidaković