Domovinski rat nosi tisuće različitih priča, ali događaji iz Vukovara 18. studenog 1991. godine imaju…
Trajan znak poštovanja
U selu Dvorišću otkriven je spomenik hrvatskim braniteljima i civilnim žrtvama iz Domovinskog rata te stradalima u Drugom svjetskom ratu. Uz obitelji žrtava, na otkrivanju spomenika uime predsjednika Vlade Andreja Plenkovića i ministra hrvatskih branitelja Tome Medveda bio je državni tajnik u Ministarstvu hrvatskih branitelja Zlatan Bašić
Spomenik je postavljen na inicijativu Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata Glina, a predsjednik Udruge Marko Sremić zahvalio je Ministarstvu hrvatskih branitelja i Gradu Glini na realizaciji projekta. Istaknuo je kako je u Dvorišću tijekom Drugog svjetskog rata stradalo gotovo deset posto stanovništva, a u Domovinskom ratu još i više. Stoga je spomenik trajan znak poštovanja prema onima koji su svojim životima i žrtvom pridonijeli slobodi i miru u našoj domovini.
Obraćajući se okupljenima državni tajnik Zlatan Bašić poručio je: “Ponosan sam što je Ministarstvo hrvatskih branitelja sudjelovalo u podizanju ovog spomenika. Zahvaljujem Gradu Glini i Udruzi dragovoljaca i veterana Domovinskog rata Glina, kao i svima koji su pridonijeli podizanju spomenika kao simbola zajedničke volje da se sjećanje na naše branitelje i žrtve nikad ne zaboravi.” Bašić je istaknuo da spomenik nije samo znak sjećanja na prošlost već i simbol trajnog poštovanja prema hrvatskim braniteljima i civilnim stradalnicima, koji su podnijeli veliku žrtvu za slobodu Hrvatske. Dodao je kako Vlada putem Ministarstva hrvatskih branitelja kontinuirano poboljšava njihov položaj kroz zdravstvenu i socijalnu skrb, stambena prava i projekte veteranskih centara diljem Hrvatske.
Na svečanosti je bio i sisačko-moslavački župan Ivan Celjak kao izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora Gordana Jandrokovića. “Ni jedan spomenik ne može ispričati tugu koju osjećaju majke, supruge i djeca naših poginulih heroja. Stoga je naša dužnost da prenosimo istinu o Domovinskom ratu na mlađe generacije”, poručio je. Gradonačelnik Gline Ivan Janković naglasio je važnost spomenika za obitelji poginulih. “Naša domovina krvlju je plaćena i ovo je najmanje što možemo učiniti, da obitelji imaju kamo doći i zapaliti svijeću, pomoliti se za svoje mrtve”, rekao je. U sklopu programa kod spomenika su položeni vijenci i zapaljene svijeće u spomen na sve poginule, a u kapeli sv. Antuna Padovanskog služena je misa, koju je predvodio sisački biskup mons. Vlado Košić.
Spomenik, u čijoj je izgradnji sudjelovalo Ministarstvo hrvatskih branitelja, Grad Glina i Udruga dragovoljaca i veterana Domovinskog rata Glina, trajan je znak poštovanja prema onima koji su svojim životima i žrtvom pridonijeli slobodi i miru u našoj domovini.
Tekst: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Foto: Sisačko-moslavačka županija