Znoj štedi krv – Winter Challenge

Pripadnici 12. HRVCON-a u NATO-ovoj aktivnosti ojačane prednje prisutnosti u Poljskoj natjecali su se 5. siječnja 2024. na poligonu “Bemowo Piskie” u vojnom izazovu Znoj štedi krv – Winter Challenge. Na natjecanju su sudjelovali pripadnici Borbene grupe Poljska, a provedeno je u organizaciji prvog dočasnika 12. HRVCON-a nadnarednika Hrvoja Hajdukovića te drugih pripadnika kontingenta.  Natjecanje je bilo zahtjevno zbog vremenskih uvjeta: temperature zraka od –10 stupnjeva te desetak centimetara snijega, uz neprestano padanje novog.  Natjecatelji nose obveznu opremu i najmanje deset kilograma naoružanja, a najspremniji je onaj koji u najkraćem roku prođe stazu dulju od 20 kilometara i izvrši sve zadaće na radnim točkama. Startna lista za glavno natjecanje određena je rezultatima kvalifikacijskog gađanja iz jurišne puške VHS-D2. Natjecatelj s najboljim ukupnim rezultatom prvi je započeo glavno natjecanje. Na stazi je trebalo uspješno svladati sljedeće radne točke: orijentaciju, gađanje iz pištolja HS-9, prelazak mrežnog zida, prolazak kroz kontaminirano područje s preprekama, prelazak konopa duljine deset metara, provlačenje ispod kamiona i svladavanje zidne zapreke visine oko dva metra te bacanje ručne bombe. Sudjelovalo je 37 natjecatelja (četiri pripadnika hrvatskog kontingenta, dva pripadnika poljske vojske, pet pripadnika rumunjskog kontingenta te 26 pripadnika američkog kontingenta), a titulu pobjednika i najspremnijeg pripadnika odnio je pozornik Roberto Lukinić, koji je u najkraćem roku prošao stazu i izvršio sve zadaće. Drugo je mjesto osvojio desetnik Matija Puhek, a trećeplasirani je pripadnik rumunjskog kontingenta natporučnik Petrica Burdohus. Osvojeno prvo i drugo mjesto još jednom potvrđuju najvišu razinu fizičke spremnosti pripadnika 12. HRVCON-a, posebice kad se uzme u obzir činjenica da je cijelu utrku po svim pravilima završilo samo 11 natjecatelja. Tekst i foto: Josipa Bobinac