23. prvenstvo OSRH u orijentacijskom trčanju

Utrke u ženskoj i muškoj konkurenciji održane su na stazama različitih duljina i karakteristika, sa startnim intervalom od jedne ili dvije minute

Staze su bile postavljene na području Međimurske i Varaždinske županije

U organizaciji Gardijske oklopno-mehanizirane brigade Hrvatske kopnene vojske održano je od 5. do 7. prosinca na području Međimurske i Varaždinske županije 23. prvenstvo OSRH u orijentacijskom trčanju. Obuhvatilo je tri utrke, održane na različitim lokacijama, pojedinačno u muškoj i ženskoj konkurenciji. Muškarci su se natjecali u apsolutnoj kategoriji i po dobnim skupinama, a žene u apsolutnoj kategoriji. Sudjelovalo je osam natjecateljica i 61 natjecatelj. Utrke su održane na stazama različitih duljina i karakteristika, sa startnim intervalom od jedne ili dvije minute. Natjecatelji su od opreme koristili samo sportsku odjeću i obuću te kartu u određenom mjerilu. Zadatak natjecatelja bila je prijava na kontrolnim točkama raspoređenim duž staze i prolazak kroz cilj u što kraćem vremenu. Prvog se dana natjecalo na srednjoj stazi, po šumovitom području, koristeći kartu u mjerilu 1 : 10 000. Drugi dan natjecanja bio je najzahtjevniji zbog vremenskih uvjeta i karakteristika same staze. Trčalo se na dugoj stazi, s osjetnom razlikom u nadmorskoj visini, po šumovitom području i snježnom pokrivaču koji je dodatno otežao uvjete. Natjecateljima je na raspolaganju bila karta u mjerilu 1 : 10 000. Zadnjeg su dana natjecatelji trčali sprint na kratkoj stazi, koristeći kartu u mjerilu 1 : 5000.

Snježni pokrivač dodatno je otežavao uvjete na stazi

Apsolutne i dobne kategorije

Pobjedu na 23. prvenstvu Oružanih snaga RH u orijentacijskom trčanju u apsolutnoj muškoj kategoriji odnio je nadnarednik Predrag Markulinčić iz Središnjice za upravljanje osobljem. Drugo mjesto osvojio je pripadnik Zapovjedništva specijalnih snaga, a treće narednik Marko Vranić iz Obavještajne pukovnije. U apsolutnoj ženskoj kategoriji prva je bila brigadirka Neda Punek Gobec iz Kabineta načelnika Glavnog stožera OSRH. Drugo mjesto osvojila je poručnica Leona Biki iz Gardijske mehanizirane brigade, a treće je pripalo pozornici Lei Biloglav s Hrvatskog vojnog učilišta. U muškoj kategoriji do 25 godina najbolji je bio poručnik Dominik Klasić iz Hrvatskog ratnog zrakoplovstva. Drugo je mjesto osvojio pripadnik Zapovjedništva specijalnih snaga, a treće kadet Stjepan Vukušić s Hrvatskog vojnog učilišta.

Svečano uručenje priznanja najuspješnijim natjecateljima održano je u vojarni “7. gardijske brigade Puma” u Varaždinu

U muškoj kategoriji od 26 do 35 godina tri prva mjesta osvojili su pripadnici Zapovjedništva specijalnih snaga. U muškoj kategoriji od 36 do 45 godina prvo mjesto osvojio je narednik Marko Vranić, pripadnik Obavještajne pukovnije. Drugi je bio razvodnik Ivica Horvat iz Gardijske oklopno-mehanizirane brigade, a treći narednik Bože Đipalo s Hrvatskog vojnog učilišta. U muškoj kategoriji od 46 i više godina prvo mjesto osvojio je nadnarednik Predrag Markulinčić iz Središnjice za upravljanje osobljem. Drugi je brigadir Darko Duhović s Hrvatskog vojnog učilišta, a treći stožerni narednik Dražen Henc iz Središnjice za upravljanje osobljem. Svečano uručenje priznanja najuspješnijim natjecateljima održano je u vojarni “7. gardijske brigade Puma” u Varaždinu. Izaslanik načelnika Glavnog stožera OSRH brigadir Davor-Josip Babić čestitao je svim natjecateljima, posebno onima koji su se pokazali najboljima. Naglasio je važnost bavljenja sportom u Hrvatskoj vojsci, kao osnovnog preduvjeta za izgradnju psihofizički spremnih pripadnika koji su temelj svake jake i stabilne postrojbe. Uz želju da svi pripadnici Hrvatske vojske prate primjer pojedinaca koji kontinuirano naporno i predano rade na postizanju vrhunskih sportskih i vojničkih uspjeha, zatvorio je još jedno natjecanje u orijentacijskom trčanju.

Najbolje u apsolutnoj ženskoj kategoriji. Slijeva: srebrna – poručnica Leona Biki, pobjednica brigadirka Neda Punek Gobec; brončana – pozornica Lea Biloglav

TEKST: Ines Klepić; FOTO: Dino Varošanec