Hrvatski memorijalno-dokumentacijski centar Domovinskog rata u suradnji s casopisom Hrvatski vojnik u prigodi 20. obljetnice…
Abeceda operacije Južni potez
Zajednička operacija Hrvatske vojske, Hrvatskog vijeća obrane i Armije Bosne i Hercegovine, koja je uspješno provedena u zapadnoj Bosni od 8. do 12. listopada 1995., ujedno je i zadnja operacija hrvatskih snaga, a zadnji dan operacije ujedno je i završni dan rata u Bosni i Hercegovini. Južni potez i nova vojna pobjeda hrvatskih snaga bila je i mat-potez kojim su srpske snage konačno vojno poražene i prinuđene na mirovni proces.
A Aktivnosti prije operacije
- mjesec dana prije provedena je zajednička operacija Hrvatske vojske, Hrvatskog vijeća obrane i Armije Bosne i Hercegovine Maestral u kojoj su oslobođeni gradovi Šipovo, Jajce i Drvar te važni prijevoji Mlinište i Oštrelj. Poražene neprijateljske snage potisnute su s početne bojišnice od 100 km na usko područje između rijeka Sane i Ugar u širini samo 40 km
- unatoč još jednom vojnom porazu u operaciji Maestral vodstvo srpskog naroda u BiH ne pristaje na mirovne pregovore i završetak rata nadajući se kako će novim protunapadima napraviti preokret na bojišnici
- na tragu tih nastojanja neprijateljske formacije poduzimaju napade na postrojbe 5. i 7. korpusa Armije Bosne i Hercegovine (KA BiH) te otežavaju opskrbu Sarajeva plinom. Napade provode i prema snagama Hrvatske vojske i Hrvatskog vijeća obrane između rijeka Sane i Vrbasa.
B Brojke iz Južnog poteza
- bojišnica se protezala u širini od oko 40 km što je i bila najmanja u sedam napadnih djelovanja hrvatskih snaga na ovom dijelu bojišnice
- oslobođeno je oko 800 četvornih kilometara
- uključujući Južni potez Zborno područje Split s ostalim hrvatskim snagama u nešto više od godinu dana bilo je angažirano u sedam napadnih akcija koje su ukupno trajale 59 dana, a preostalih 10 mjeseci i 21 dan provodila se aktivna obrana
- pobjednički hod snaga pod zapovijedanjem ZP-a Split i generala Ante Gotovine u godini pobjeda obuhvaćao je područje od Zemunika Gornjeg do Male Manjače u dužini oko 140 km i širini oko 70 km zračne crte.
C Cilj Južnog poteza
- potisnuti neprijateljske snage iz Mrkonjić Grada, Podrašničkog polja (Čađavice) i područja hidroelektrane (HE) Jajce-3 (Bočac) na Vrbasu i time oslabiti njihova djelovanja na snage 5. i 7. KA BiH
- staviti pod nadzor ključne prometnice koje vode prema Banja Luci
- uspostaviti novu crtu obrane na južnim padinama Manjače i time omogućiti djelovanje hrvatskog dalekometnog topništva na Banja Luku.
Č Čelni zapovjednici i postrojbe u Južnom potezu
Zapovjednik Zbornog područja Split general-pukovnik Ante Gotovina.
HV:
- 4. gardijska brigada
- 7. gbr
- 1. hrvatski gardijski zdrug
- 126. dp
- 264. izvidničko-diverzantska satnija Glavnog stožera HV-a
- 275. satnija za elektroničko djelovanje GS HV-a (275. satnija za ED)
- inženjerijske postrojbe
- logističke postrojbe
- ostale snage HV-a u provedbi i potpori operacije.
HVO i policijske snage iz Hercegovine:
- 1. 2., i 3. gardijska brigada
- 60. gardijska diverzantska bojna Ludvig Pavlović
- 22. diverzantski odred
- snage specijalne policije
- ostale snage HVO-a u provedbi i potpori operacije.
D Dinamika Južnog poteza
- prvi dan operacije
Ostvareni su početni pomaci hrvatskih snaga, posebno na smjeru djelovanja 126. dp i 1. gbr HVO-a.
- drugi dan operacije
- i 7. gbr te 1. HGZ ostvaruju značajna napredovanja, a zajedno s njima i ostale hrvatske snage nastavljaju planirani tempo djelovanja. Neprijatelj je pružao snažniji otpor, posebno na smjeru djelovanja 7. gbr no hrvatske su snage uspjele ostvariti planirani tempo djelovanja.
- treći dan operacije
Ostvareni su ključni uspjesi operacije i najdublja napredovanja hrvatskih snaga. Tako se 4. gbr približila Manjači, a 7. gbr HE Bočac dok je 1. HGZ ovladao Čađavicom i krenuo prema vojnom poligonu na Manjači. Oslobođen je i Mrkonjić Grad kao jedino veće naselje do Banja Luke, a pod nadzorom hrvatskih snaga bilo je i cijelo Podrašničko polje kao i područje oko HE Bočac.
- četvrti dan operacije
Provedena je zamjena snaga uz izvlačenja postrojbi HV-a i uvođenje snaga HVO-a na dostignutim crtama bojišta. Ovaj je plan primijenjen i u operaciji Maestral nakon što su udarne snage HV-a ostvarile glavninu ciljeva operacije. Nastavljeno je utvrđivanje položaja i provedba aktivne obrane.
E Energetski nadzor
Sveukupni elektroenergetski sustav na rijeci Vrbasu stavljen je pod nadzor hrvatskih snaga, a samim tim i jedina opskrba strujom Banja Luke kao zadnjeg uporišta srpskih snaga.
F Franjo Tuđman o oslobađanju Banja Luke i hrvatskog Podunavlja
Nakon Oluje Hrvatska je sa svojim snagama bila u mogućnosti da nastavi operacije za oslobođenje Banja Luke i hrvatskog Podunavlja. To, međutim, međunarodni čimbenici nisu htjeli prihvatiti, zbog procjena da bi novih 300-500 000 izbjeglica, iz tih područja neizbježno dovelo do izravnog uključivanja SRJ u sukob, i tako do opasnosti proširivanja rata, što bi onemogućilo započete mirovne napore.
G Glavni ratni suveniri
Među najupečatljivijim ratnim suvenirima bili su natpisi na ulaze tek oslobođenih gradova i naselja čime su branitelji fotografiranjem uz njih željeli ovjekovječiti trenutak pobjede i dolaska slobode za svako mjesto. Na tom putu našao se suvenir ulazne ploče u Mrkonjić Grad kao zadnjeg mjesta koje su oslobodile hrvatske snage u nizu pobjedničkih operacija.
H HRZ i PZO u Južnom potezu
Zračne snage u operaciji Južni potez koristile su borbenu (Mi-24) i transportnu komponetu (Mi-8 MTV1). Tako su letačke posade s dva helikoptera Mi-24 drugog dana operacije djelovale na smjeru napada 4. gbr uništavajući otporne točke neprijatelja. Posebno se cijeni njihova uloga četvrtog dana operacije u djelovanju po neprijateljskom oklopništvu na prometnici koja vodi od Čađavice prema Banja Luci, a sveukupno je ostvareno 25 borbenih letova s oko 12 sati naleta.
Helikopteri Mi-8 MTV1 i ovaj su put korišteni za prijevoz kopnenih snaga (148 vojnika) i zbrinjavanje ranjenika (21).
I Inženjerija i zimi i ljeti za pet
U raščlambama napadnih operacija hrvatskih snaga u zoni odgovornosti ZP Split posebno se cijenio doprinos inženjerijskih postrojbi koje su i u najzahtjevnijim uvjetima pokazale spremnost i umijeće koje je osiguravalo uspješnu provedbu operacija. Postali su apsolutni vladari planina od Velebita preko Svilaje, Dinare, Staretine, Šator planine, Vitoroga, Klekovače, Oštrelja pa sve do Manjače. Možda više od riječi govore njihove brojke. U sedam operacija u godinu dana probili su i izgradili oko 900 km puteva, utvrdili i izgradili 500 zaklona za borbena vozila, 840 položaja za topništvo i minobacače, 550 skloništa od armirano-betonskih elemenata, 500 bunkera i više od 400 skloništa i taborišta za vojnike.
J Jedan dio hrvatskih snaga prvi put bez neprijatelja ispred sebe
Uz glavne snage koje su sudjelovale u operaciji Južni potez dijelovi postrojbi HV-a bili su raspoređeni na bojištu zapadno od rijeke Sane preko planine Klekovače do prijevoja Oštrelj kojim je ovladano u prethodnoj operaciji Maestral. Njihova je uloga bila obrana oslobođenih područja, a posebna je zanimljvost što ispred sebe nisu imale neprijateljskih vojnika. I ova činjenica pokazuje razmjere kojima su hrvatske snage razbile neprijatelja i svele ga na uzak prsten oko Banja Luke.
K Kako su Pauci pobijedili Pantere
Drugog dana operacije na smjeru napada 4. gbr zapovjednici neprijateljskih snaga pokušali su zaustaviti hrvatski proboj uvođenjem zadnje svoje pričuve, specijalne postrojbe Pantere. No, pred četvrtom i u ovoj bitki nije bilo uzmaka. Već su sutradan zajedno s ostalim hrvatskim snagama ovladali i Mrkonjić Gradom.
L LOV završio misiju
Glavno zapovjedno vozilo 4. gbr LOV (lako oklopno vozilo) završilo je operacijom Južni potez svoju ratnu misiju, a za njim ostaju kilometri staza kojim su pratili svoje pripadnike na pobjedničkom hodu u Domovinskom ratu. LOV ostaje kao pokretni spomenik, kroničar i neizbrisiva poveznica zapovjednika sa svojim vojnicima na prvim crtama bojišta.
LJ Ljudstvo i tehnika
Južni potez osma je uzastopna operacija hrvatskih snaga s povoljnijim omjerom hrvatskih snaga u odnosu na neprijatelja te je prije pokretanja operacije izgledao: u ljudstvu 2,1 : 1, u oklopništvu 2,3 : 1 te u topništvu 1,6 : 1.
M Mijenjali plan napada zbog uspjeha 126. dp
Napadna djelovanja 1. HGZ-a prilagođavana su već na početku operacije jer su njihovi lijevokrilni susjedi 126. dp prijevremeno ovladali važnim položajima na Kobili i Sokolovcu. Naravno, uspjesi 126. dp dodatno su podigli raspoloženje sudionika operacije za daljnja napredovanja, a 1. HGZ u hodu je mijenjao planove kroz izviđanja novih smjerova napada i pomicanja postrojbe na lijevom krilu napada.
N Nakon 840 dana Pume se vraćaju kući
Zadnja operacija hrvatskih snaga Južni potez bila je ujedno i završno ratno djelovanje Puma u Domovinskom ratu. Tako su se nakon 840 provedenih dana pod zapovijedanjem ZP-a Split pobjedonosno vratili kući u svoju matičnu vojarnu u Varaždinu. Hrabri sinovi Hrvatskog zagorja, Međimurja i Podravine ostavili su neizbrisiv trag djelovanja i doprinosa pobjedama hrvatskih snaga, a vrhunac i kruna njihova ratnog puta bilo je sudjelovanje u Oluji i oslobađanje Knina.
”Znam da sam bio zapovjednik postrojbe pred kojom nije bilo zapreka i prepreka, za kojom se išlo, s kojom se nije bojalo, kojoj se vjerovalo. I onda kad se vidi cilj, i onda kad nas je kosilo i onda kad smo između topovske paljbe i teškog uzdaha za poginulim prijateljem puštali suzu. Uvijek smo razmišljali o danu i zadaći koja slijedi, o cigareti koju ćemo zapaliti, pivu koje ćemo ispiti uz sjećanje na njih. Bili smo oni koji ne uspijevaju obuhvatiti ni djelić atmosfere. Od zore do zore, od sumraka do sumraka…“ (Mladen Vuković, umirovljeni bojnik 7. gbr)
O Osam ključnih pobjeda hrvatskih snaga od zime 1994. do zime 1995.
- Zima 94 (29. studenog – 24. prosinca 1994.)
- Skok 1 (7. travnja 1995.)
- Bljesak (1. – 5. svibnja 1995.)
- Skok 2 (4. – 11. lipnja 1995.)
- Ljeto 95 (25. – 30. srpnja 1995.)
- Oluja (4. – 7. kolovoza 1995.)
- Maestral (8. – 15. rujna 1995.)
- Južni potez (8. – 12. listopada 1995.)
U navedenim napadnim operacijama i akcijama oslobođeno je oko 10 300 četvornih kilometara okupiranih područja Hrvatske i BiH.
Južni potez bio je mat-potez kojim su hrvatske snage slomile i porazile neprijatelja.
P Pogibija Pauka
Drugog dana napadnih djelovanja u operaciji Južni potez na području Podrašnice poginuo je zamjenik zapovjednika 4. gbr brigadir Andrija Matijaš Pauk, junak Domovinskog rata i časnik koji je bio uzor, vođa i ratnik pobjednik. Uvijek uz svoje branitelje, predvodnik najžešćih bojeva i pokretačka snaga 4. gbr koja će po njemu i dobiti ime Pauci. Pamtimo ga kao čovjeka koji je bio omiljen, poštovan i nadasve zapovjednik kojem se vjerovalo. Živio je za postrojbu i HV 24 sata na dan, bez predaha i uvijek naoružan osmijehom, dalekozorom, puškom i s pogledom naprijed. Bio je jednostavno naš Pauk, svima blizak i velikog srca. Srca koje je živjelo za Hrvatsku. Zbog iznimnih ratnih zasluga za RH posthumno mu je dodijeljen čin general-bojnika.
R Riječi fra Ignacija Vugdelije na oproštaju od Pauka
Pao je junak, jedan od brojnih koji kroz ovih nekoliko godina padaju da bismo mi mogli živjeti. I velik je to pad… Zar suze u očima naših bojovnika, pripadnika 4. brigade, o tome rječito ne govore? I ide narod, i ide njegovo veličanstvo hrvatski narod prema svom zemaljskom cilju, sigurno ide zahvaljujući onima koji poput hrastova padaju, zahvaljujući onima koji poput Andrije dadoše živote svoje… Kad god netko od velikih završi svoj zemaljski put, narod se zaustavlja i plače… Jedno vas molim… Kad vas sutra vaš sin ili unuk upita ‘što je to bilo 90-ih, kako smo došli do ovoga što imamo’, kažite im jednostavno: ‘Sine, to su ljudi od Boga poslani, vodili narod prema budućnosti, prema sreći’. A kad budete nabrajali imena onih koji su narod doveli do cilja, nemojte, molim vas, zaboraviti ime Andrije Matijaša Pauka.
S Snaga hrvatskih snaga
Snage HV-a i HVO-a još su jedanput pomogle Armiji BiH u slabljenju napadnih djelovanja koje su prema njima poduzimale srpske formacije što je bilo najizraženije oko Bosanskog Novog i Ključa. Tako su snage 5. i 7. KA BiH sad mogle ostvariti povoljnije vojne pozicije u dolini Sane i prema Skender Vakufu što do tada nije bilo moguće.
Š Šipovo zapovjedno mjesto
Glavno zapovjedno mjesto hrvatskih snaga za operaciju Južni potez nalazilo se u Šipovu, a operacija je izravno isplanirana na bojišnici između Sane i Vrbasa. Za snage istočno od Sane oformljena je Operativna grupa Istok sa zapovjednim mjestom u Šipovu dok je za snage zapadno od Sane djelovao OG Zapad sa zapovjednim mjestom u Drvaru.
T Topnička žestina
Topništvo se u Južnom potezu našlo u specifičnoj situaciji jer je djelovalo sa suženog područja no imale su ispred sebe i manji broj ciljeva što se odrazilo i na žestok paljbeni udar po neprijateljskim položajima.
U Udari s boka
U operaciji Južni potez 1. HGZ je posebnu pozornost posvećivao izviđanju neprijateljskih položaja te su na temelju toga i drugih obavještajnih informacija doznali kako se neprijatelj koristi utvrdama blokadnog tipa okrenutim u jednom smjeru. Stoga su zdrugovci koristili taktiku bočnog udara kojom su sigurno, brzo i učinkovito potiskivali neprijatelja.
V Videopraćenje operacije
Zahvaljujući kamerama bespilotnih letjelica ključno zapovjedno osoblje hrvatskih snaga u Šipovu pratilo je stanje na bojištu te pravodobno prenosilo zapovjednicima informacije o stanju kod neprijatelja. Tako su hrvatske snage nakon probijanja neprijateljske crte i napredovanja u dubinu tertorija dobivale poruke i o zaostatku pojedinih neprijateljskih skupina kao i o napuštanju položaja čime je i ova dimenzija potpore operaciji potvrdila puni smisao.
Z Zadnji trzaji neprijatelja
Ostaci ostataka snaga bosanskohercegovačkih Srba i snaga razbijenih i protjeranih pobunjenih Srba iz Hrvatske sveli su se na uzak pojas obrane Banja Luke što je bio i zadnji grad koji su pokušavali spasiti i obraniti. Tako su snovi o Krajini dokrajčeni spašavanjem jednog jedinog grada od kojeg su hrvatske snage bile udaljene svega 23 km.
Ž Žrtve hrvatskih branitelja
U provedbi i danima obrane dostignutih položaja u operaciji Južni potez poginulo je deset branitelja hrvatskih snaga, 12 je teže i 40 lakše ranjeno dok je jedan hrvatski branitelj nestao. Ovo su ujedno i zadnje žrtve hrvatskih branitelja u Domovinskom ratu kojima dugujemo vječnu zahvalu i poštovanje.
Izvori za fotografije:
- Gotovina, Ante, Napadajni bojevi i operacije HV i HVO (hrvatskih snaga), Zapovjedništvo Zbornog područja Split, Knin, 1996.
- gardijska brigada Hrvatske vojske Pauci, Edicija monografija vojno-redarstvenih postrojbi Oružanih snaga Republike Hrvatske iz Domovinskog rata 1991. – 1996., MORH, GS OS RH, Zagreb, 2011.
- gardijska brigada Hrvatske vojske Tigrovi, Edicija monografija vojno-redarstvenih postrojbi Oružanih snaga Republike Hrvatske iz Domovinskog rata 1991. – 1996.,MORH, GS OSRH, Zagreb, 2011.
- hrvatski gardijski zdrug, Edicija monografija vojno-redarstvenih postrojbi Oružanih snaga Republike Hrvatske iz Domovinskog rata 1991. – 1996., MORH, GS OSRH, Zagreb, 2011.
Tekst: Marinko Karačić