S početkom ove godine, kako je i planirano, operacija potpore ISAF evoluirala je u misiju…
Idealan spoj iskustva i mladosti
Iz vojarne “1. gardijske brigade Tigrovi – Croatia“ 12. veljače upućen je 6. kontingent OSRH u područje NATO-ove aktivnosti prednjih kopnenih snaga u Mađarsku. Prvi put na čelu kontingenta koji broji 64 pripadnika je žena, pukovnica Mirna Bajčetić Šijanski
Borbena grupa NATO-ovih prednjih kopnenih snaga u Mađarskoj sastavljena je od oružanih snaga Mađarske, Hrvatske, Italije i Turske. U aktivnosti sudjeluju i snage Sjedinjenih Američkih Država, iako formalno nisu u sastavu borbene grupe. Vodeća je nacija Mađarska. Sudjelovanje u toj aktivnosti potvrđuje predanost Republike Hrvatske u implementaciji savezničkih odluka te nastavlja graditi međunarodnu vjerodostojnost i politički i vojni kredibilitet u okviru Saveza. Pripadnici i pripadnice OSRH u misiji će u Mađarskoj provesti šest mjeseci. U Mađarsku odlazi zapovjedni tim, nacionalni element potpore, stožerno osoblje, vod Vojne policije, desetina za zaštitu, tim za uklanjanje eksplozivnih naprava, taktički tim za civilno-vojnu suradnju (CIMIC tim) i medicinski tim (MEDIC tim).
Žena na čelu
Prvi put dužnost zapovjednika kontingenta koji se upućuje u međunarodnu aktivnost preuzet će žena, pukovnica Mirna Bajčetić Šijanski. Pukovnica je pripadnica Hrvatske vojske od 2006. godine, a 2022. završila je intergransku Zapovjedno-stožernu školu “Blago Zadro”. Sudjelovala je u NATO-ovoj aktivnosti ojačane prednje prisutnosti u Republici Poljskoj. “Čast mi je biti zapovjednica kontingenta. Ovo je danas samo još jedna u nizu pozicija na kojoj žene u Hrvatskoj vojsci obnašaju odgovorne dužnosti, od vojnikinja u Patrijama do načelnica uprava. Žene i muškarci u Hrvatskoj vojsci imaju jednaka prava i obveze tako da u našem sustavu nema razlika”, rekla je pukovnica i dodala kako se vojsci priključila prije 19 godina. Iako je svim našim djelatnim vojnim osobama najteži dio odlaska u međunarodnu misiju odvojenost od obitelji, pukovnica ističe kako je njezina obitelj navikla na sve izazove vojničkog poziva jer je tijekom 19 godina njezine karijere bilo brojnih zadaća, obuka i terenskih obveza. Treba istaknuti kako se radi o jednoj vojničkoj obitelji.
“Iza nas su godine predanog rada, učenja i usavršavanja kao i cjelokupni proces preduputne obuke koju smo svi uspješno svladali kako bi bili obučeni za zadaće koje nas očekuju”, poručila je zapovjednica 6. kontingenta i dodala kako slijedi razdoblje rada u međunarodnom okruženju s NATO-ovim partnerima u Borbenoj grupi prednjih kopnenih snaga pod vodstvom Mađarske. Zapovjednica je također naglasila kako svakodnevna obuka i uvježbavanje u takvom međunarodnom sastavu pridonosi povećanju interoperabilnosti i sposobnosti zajedničkog odgovora u slučaju ugroze.
“Drage obitelji i prijatelji, hvala vam na vašoj potpori u odluci da sudjelujemo u ovoj međunarodnoj aktivnosti potpore miru. Znam da ćete strepiti i brinuti jer to obitelji čine za svoje voljene, ali nemojte previše jer smo zaista obučeni za zadaće koje nas očekuju. Budite nam čvrst oslonac i dalje, jer kad znamo da je doma sve u redu, možemo u potpunosti biti fokusirani na zadaće koje nam slijede”, rekla je pukovnica Bajčetić Šijanski.
Želja za radom i iskustvo – dobitna kombinacija
“Sudjelovanje u NATO-ovoj aktivnosti prednjih kopnenih snaga u Mađarskoj značajno utječe na razvoj sposobnosti OSRH, povećava razinu interoperabilnosti s oružanim snagama drugih članica te izravno pridonosi jačanju odvraćanja i kolektivne obrane Saveza. Republika Hrvatska potvrđuje svoju predanost u implementaciji savezničkih odluka te nastavlja graditi međunarodnu vjerodostojnost i politički i vojni kredibilitet u okviru Saveza”, poručio je okupljenima zapovjednik Zapovjednog operativnog središta Glavnog stožera OSRH brigadni general Željko Ljubas.
“Ovo mi je prva misija, ali idem s ljudima koji su već bili kao pripadnici prvog kontingenta tako da je moja želja za radom i njihovo iskustvo dobitna kombinacija za uspješno provođenje misije”, rekao je najmlađi član kontingenta dvadesetčetverogodišnji voditelj tima za civilnu vojnu suradnju prednjih kopnenih snaga poručnik Franjo Rora. “Glavna je motivacija za odlazak u ovakvu jednu misiju želja za profesionalnim razvojem”, objasnila je svoju motivaciju za odlazak u međunarodnu misiju jedna od osam vojnikinja skupnica Elena Kraljević, vođa tima u vodu Vojne policije. “Ovo mi je peta misija u nizu i jedna od brojnih međunarodnih aktivnosti s obzirom na to da sudjelujem često u međunarodnim vojnim vježbama. Prvi sam dočasnik voda Vojne policije i prvi dočasnik kontingenta, imam dvostruku dužnost. Idemo obaviti misiju na najbolji mogući način. Briga o ljudima na prvom mi je mjestu kao i organizacija izvršavanja svakodnevnih obveza. Bit će izazovno i neće biti puno prostora za odmor”, rekao je stožerni narednik Robert Barbir, jedan od zadnjih prvih ročnika Hrvatske vojske i iskusni vojnik koji je prošao Domovinski rat i misije od Afganistana i Golanske visoravni pa sve do Mađarske.
Tekst: Tomislav Vidaković; Foto: Filip Klen