Članice njemačko-nizozemskog konzorcija ARTEC koji čine tvrtke Krauss-Maffei Wegmann (KMWG) i Rheinmetall MAN Military Vehicles…
Modernizacija Nizozemskih oružanih snaga
S obzirom na nove prijetnje u Europi, jedna od osnivačica NATO-a želi ojačati sposobnosti odvraćanja i borbenu moć svoje vojske te transformirati obrambeni sustav
Nizozemske oružane snage (Nederlandse krijgsmacht) po završetku hladnog rata sve su se manje koncentrirale na sposobnosti vezano uz izvršavanje dviju svojih temeljnih zadaća: zaštite vlastitog teritorija i teritorija saveznica iz NATO-a. Uglavnom su se posvetile mirovnim misijama i operacijama u cilju još jedne zadaće: pružanja stabilnosti drugim dijelovima svijeta. Treća je zadaća potpora civilnim strukturama u Nizozemskoj. Rezultat toga znatni su proračunski rezovi na polju teških borbenih sposobnosti, operativne potpore i drugih stavki iznimno važnih za prve zadaće. S obzirom na nove prijetnje u Europi, trend se promijenio i Nizozemska želi ojačati sposobnosti odvraćanja i borbenu moć te transformirati obrambeni sustav. Pokušavaju se riješiti zaostaci prouzročeni dugotrajnim rezovima.
Bijela knjiga obrane objavljena je 2022., a ažurirana 5. rujna 2024. Prema njoj, izdaci za obranu skočit će na gotovo 24 milijarde eura godišnje, što će dovesti do ispunjenja NATO-ova cilja od dva posto BDP-a za obranu. Za usporedbu, obrambeni proračun u 2022. iznosio je 12,9, a 2023. godine 15,4 milijarde eura. Za 2025. planirano je više od 22 milijarde eura.
Oružane snage čini profesionalni sastav unutar četiri službene grane: Kraljevske mornarice (Koninklijke Marine), Kraljevske vojske (Koninklijke Landmacht), Kraljevskog zrakoplovstva (Koninklijke Luchtmacht) i Kraljevske žandarmerije (Koninklijke Marechaussee). Novačenje je suspendirano 1996., a iznimka su prekomorski teritoriji Aruba i Curaçao. Nizozemska ima više od 18 milijuna stanovnika. Ministarstvo obrane 1. rujna 2024. zapošljavalo je 74 000 djelatnika, od kojih je 42 305 profesionalnih vojnika, 24 212 civila i 7483 pričuvnika. Doktrina Nizozemskih oružanih snaga snažno naglašava međunarodnu suradnju unutar NATO-a i Europske unije. Neke nizozemske kopnene brigade djeluju i u okviru nizozemsko-njemačkih združenih postrojbi. S druge strane, stožeri nizozemske i belgijske mornarice od 1. siječnja 1996. surađuju kroz jedinstveni Admiralitet Beneluksa.
Ministarstvo obrane Nizozemske napustilo je politiku “najbolji proizvod za najbolju cijenu”. U nabavi opreme naglasak stavlja na brzu dostupnost i podrijetlo proizvoda – po mogućnosti nizozemskih ili europskih. Postoje i dodatna izdvajanja od 260 milijuna eura godišnje za osoblje, s ciljem privlačenja više zainteresiranih u sustav obrane i osiguranja da u njemu i ostanu. Cilj je povećati i broj pričuvnika te dragovoljaca kroz pilot-program za dragovoljni upis u jednogodišnju službu.
Ispravak pogreške
Temeljni borbeni element kopnene vojske čine tri postrojbe: 11. zračnodesantna brigada, 13. laka brigada i 43. mehanizirana brigada. Međutim, NATO traži od Nizozemske da prioritet ulaganja stavi na teške kopnene borbene sposobnosti. U tom svjetlu bit će proširene i ojačane borbene sposobnosti 13. i 43. brigade. Prva će postati teška, a druga srednja brigada. Kad je Nizozemska 2011. rasformirala i zadnje tenkovske postrojbe, odluka je izazvala niz kontroverzija. Sposobnost je na neki način održavana od 2015., unajmljivanjem 18 tenkova Leopard 2A6MA2 od Njemačke. Oni su djelovali u nizozemskoj satniji unutar 414. njemačke tenkovske bojne. Danas Nizozemska ponovno želi ustrojiti tenkovsku bojnu unutar teške brigade. Međutim, ona se neće ustrojavati i razvijati na tradicionalnim principima, nego će se oslanjati i na uporabu besposadnih sustava (kopnenih vozila i letjelica). U skladu s ugovorom potpisanim s Njemačkom, bit će opremljena sa 46 tenkova Leopard 2A8NL, dakle, sličnim onima koje će nabaviti i Hrvatska. Uključena je klauzula za dodatnih šest tenkova, a odluka o tome treba biti donesena do 2027., ovisno o napretku tehnologija besposadnih sustava. Prvi tenkovi trebali bi biti isporučeni do 2027., a puna operativna spremnost trebala bi se dostići do 2030.
Za potrebe teške brigade već je počela modernizacija borbenih vozila pješaštva CV9035NL. Tvrtka BAE Systems potpisala je početkom 2021. ugovor o nadogradnji na sredini vijeka uporabe za 122, s mogućnosti nadogradnje još 19 vozila. Ugovor je vrijedan više od 500 milijuna dolara. Program uključuje novu kupolu D35 iz švedske podružnice tvrtke BAE Systems Hägglunds. Top Bushmaster III od 35 mm ima novi optoelektronički stabilizacijski sustav, a uključen je i sustav aktivne oklopne zaštite Iron Fist izraelske tvrtke Elbit Systems, te lanseri protuoklopnih raketa Spike LR2 izraelske tvrtke Rafael. Odabrane su i kompozitne gumene gusjenice. S novim poboljšanjima vijek uporabe CV9035NL proteže se do 2040. Bit će i drugih vozila CV90. Ministarstvo obrane objavilo je da od tvrtke BAE Systems Hägglunds nabavlja 15 samohodnih minobacača Mjölner. U kalibru su 120 mm, a bit će integrirani upravo na CV90. Očekuje se da će prva vozila biti raspoređena u operativne postrojbe do 2028. Nizozemska će nakon Švedske biti druga zemlja koja će imati takve minobacače. U vozilu je četveročlana posada, uključujući vozača. Kupola je opremljena dvjema cijevima od 120 mm, koje mogu ispaliti do 16 mina u minuti. Mjölner će zamijeniti minobacače 81 mm Hirtenberger M8 R-1365 koji se prevoze u vozilima Fennek. Novi sustavi usto su brži i precizniji, zahvaljujući podršci modernih sustava C4I (command, control, communications, computers, intelligence) i streljivu vođenom GPS-om. Posada ne mora napuštati vozilo da bi rukovala oružjem. CV90 ima i više prostora za osoblje, streljivo i opremu.
Vozila, vozila…
Sposobnosti srednje pješačke brigade bit će povećane opremanjem sa 72 borbena vozila pješaštva na kotačima Boxer, koja proizvodi njemački Rheinmetall i njegova nizozemska podružnica, te tvrtka KNDS Deutschland. Besposadna kupola RCT30 naoružana je topom 30 mm (MK 30-2/ABM), spregnutom strojnicom MG5 i dvama lanserima Spike LR2. Nizozemska je 2020. nabavila više od 2000 protuoklopnih projektila Spike MR srednjeg dometa do 2500 m. No, na temelju informacija iz borbi u ruskoj invaziji na Ukrajinu, utvrđeno je da su oružanim snagama potrebni protuoklopni sustavi većeg dometa, do 5000 m, a to može Spike LR2.
Moderniziraju se i laka oklopna vozila australskog podrijetla Bushmaster. Prema trenutačnim planovima, Thales Australia do 2027. modernizirat će 102 vozila, a prva bi trebala biti prihvaćena do kraja ove ili početkom iduće godine. U floti su zapovjedna, ophodna, protueksplozivna, sanitetska i inačica za elektroničko ratovanje. Modernizacija uključuje nove daljinski upravljane oružne stanice, jačanje zaštite novim oklopnim elementima, poboljšanje zapovjedno-motrilačke opreme i komunikacijskih sustava, kao i dodavanje stražnje kamere za vozača. Povećana potrošnja električne energije riješit će se ugradnjom pomoćnog agregata. Masa Bushmastera je oko 15 tona, a pokreće ga dizelski motor od 300 KS. Osim vozača, može prevoziti do devet vojnika. Balistička i protuminska zaštita je do razine 3 prema STANAG-u 4569.
Vojska produljuje i vijek uporabe 322 laka oklopna izvidnička vozila Fennek. Nadogradit će ih tvrtka KNDS Deutschland, a u proračunu je predviđeno 447 milijuna eura za temeljitu reviziju, integraciju novih sustava za motrenje i izviđanje te komunikacijsko-zapovjedno-informacijskih sustava. Poboljšanja stižu i u područjima zaštite, paljbene moći, mobilnosti, obuke i održavanja.
Popis nizozemskih lakih oklopnih vozila bit će proširen zahvaljujući ugovoru s tvrtkom Iveco Defence Vehicles (IDV). Ona će isporučiti 1185 srednjih taktičkih vozila (MTV) konfiguracije 4 x 4, koja u oružanim snagama nose naziv Manticore. Prvo je isporučeno 30. studenog 2023., a do 3. listopada ove godine ukupno 200. Završetak isporuke predviđen je do 2027. Nizozemska je prvi korisnik tog vozila, koje će imati nekoliko inačica: Hard Top, Soft Top, Pick-up, za transport unesrećenih, za prijevoz osoblja i zapovjedno. Manticore će zamijeniti više vozila: Mercedes-Benz 290GD u kopnenoj vojsci; Land Rover u Kraljevskim marincima; YPR-765, koji koriste zračne snage i žandarmerija.
Od Mercedesa do robota
Još 19. prosinca 2022. nizozemska tvrtka Defenture dobila je ugovor za isporuku 41 taktičkog vozila za zračne desante (ATTV). Ministarstvo obrane naziva ih Vector, a namijenjena su 11. zračnodesantnoj brigadi. Defenture je predao prvo testno vozilo 13. listopada 2023. Vectori će zamijeniti vozila Mercedes-Benz G280 CDI. Ta je tvrtka 2020. dobila i ugovor za razvoj, proizvodnju i održavanje približno 300 vojnih dizelskih kvadova Scorpion, koje koriste Snage za specijalne operacije, Kraljevski marinci i 11. zračnodesantna brigada. Jedna je nabava lakih vozila i međunarodna: oružane snage Njemačke i Nizozemske zahvaljujući suradnji s Rheinmetallom dobit će zračnodesantna vozila Caracal. Višegodišnji okvirni ugovor vrijedan 1,9 milijardi eura uključuje do 2054 vozila za Njemačku i 1004 za Nizozemsku. Kao prvi korak, predana je zajednička narudžba za 1508 vozila ukupne vrijednosti oko 870 milijuna eura. Od tog je broja 508 za Nizozemsku. Caracal se temelji na komercijalnom podvozju Mercedes-Benz G-464. Proizvod je njemačkih tvrtki Rheinmetall, Mercedes-Benz AG i Armored Car Systems. Početak isporuke u serijama planiran je za početak iduće godine. Nizozemska vojska okreće se i kopnenim robotskim vozilima: domaća tvrtka BSS u suradnji s estonskim Milremom isporučila je četiri robotska autonomna sustava THeMIS (Tracked Hybrid Modular Infantry Systems) 13. lakoj brigadi Kraljevske vojske, u svrhu testiranja i razvoja koncepta uporabe. Na testiranju je i Rheinmetallovo robotsko vozilo Mission Master.
Avioni dvostruke sposobnosti
Nizozemska je modernizaciju ratnog zrakoplovstva započela prije eskalacije krize u Europi. Najjače oružje, F-35A Lightning II, jedini su operativni nizozemski višenamjenski borbeni avioni. Stariji F-16 povučeni su iz uporabe 24. rujna 2024., nakon 45 godina. Prvi F-35A stigli su 31. listopada 2019. Kraljevske zračne snage otad su primile 40 od 52 aviona F-35A koja su prvotno naručile. Nizozemska vlada otkrila je u objavi od 5. rujna ove godine planove za kupnju dodatnih šest zrakoplova. Nizozemski F-35A sad imaju i sposobnost nošenja nuklearnog oružja, a zamijenili su F-16 u misijama Quick Reaction Alert (QRA). Usto su i operativno certificirani za nošenje termonuklearne gravitacijske bombe B61-12, što ih čini avionima dvostruke sposobnosti.
Ministarstvo obrane potpisalo je 22. srpnja 2024. s brazilskom tvrtkom Embraer ugovor o nabavi transportnih aviona Embraer C-390 Millennium. Ugovorena je zajednička nabava s Austrijom – pet aviona za nizozemsko i četiri za austrijsko zrakoplovstvo. Zajednička kupnja omogućit će objema zemljama suradnju u područjima kao što su obuka, logistika i buduća nadogradnja platforme.
Nizozemska je 14. listopada ove godine objavila da je odabrala švicarsku tvrtku Pilatus kao dobavljača novih školskih aviona za osnovnu obuku. Novi avioni zamijenit će aktualnu flotu od 13 aviona Pilatus PC-7. Planirana kupnja uključuje osam aviona i dva simulatora, koji će omogućavati dio obuke pilota za F-35A, ali i drugih vojnih aviona koje koristi zrakoplovstvo. Iako konkretan model nije službeno objavljen, vjerojatno će to biti PC-21. Žalba jednog od konkurentskih ponuditelja odgodila je konačno potpisivanje ugovora. Prema rasporedu, prvi avion, zajedno s potrebnom opremom za podršku, bit će isporučen u prvoj polovini 2027. Očekuje se da će osam aviona imati 2150 sati leta godišnje, dok će simulatori dodati još 2650 sati obuke. Cjelokupna infrastruktura omogućit će obuku do 60 pilota.
Što se tiče modernizacije i obnove flote helikoptera, Ministarstvo obrane krajem travnja ove godine proglasilo je prva četiri nadograđena AH-64E Apachea spremnima za uporabu. Ostat će operativni do 2050., a podržavat će u prvom redu kopnene postrojbe i transportne helikoptere, provoditi izvidničke letove i nadzor područja. Ukupno će se nadograditi 20 helikoptera. Nizozemska ih koristi od 1997. Poboljšanja uključuju nove radarske i senzorske sustave, ažurirane radijske i navigacijske sustave, moderne kompozitne lopatice rotora i povećanu snagu motora.
Nove i modernizirane letjelice trebaju i novo naoružanje. SAD je nedavno odobrio moguću prodaju Nizozemskoj 386 projektila zrak-zemlja AGM-114R2 Hellfire vrijednih 150 milijuna dolara, te 120 projektila zrak-zemlja AGM-158B /B-2 Joint Air-Surface Standoff Missiles with Extended Range (JASSM-ER) vrijednih 908 milijuna dolara. Nizozemsko zrakoplovstvo korisnik je raketa Hellfire, kojima su naoružani njegovi jurišni helikopteri AH-64D Apache, ali još nema JASSM, krstareću raketu koju će nositi avioni F-35A. Za avione F-35A bit će nabavljeno i 265 proturadarskih projektila AGM-88G AARGM-ER zajedno s pričuvnim dijelovima te uslugama logističke podrške i obuke. Cijeli paket procijenjen je na ukupno 700 milijuna dolara.
Helikopteri uz posebnosti
Izrazito je pojačana helikopterska transportna komponenta: 9. studenog 2023. zrakoplovstvo je preuzelo 20. Chinook, tj. američki teški transportni helikopter CH-47F MYII CAAS (Common Avionics Architecture System). Prvi je isporučen 14. travnja 2021., s tim da se pet letjelica nalazi u Teksasu i služe za obuku. Novi CH-47F odgovara standardnoj inačici Američke vojske. Nizozemska je dodala paket samozaštite sa sustavom za upozorenje na projektile i infracrvenim protumjerama, sjedala u kabini otporna na udare te posebni VHF radiouređaj za sigurnu komunikaciju s nizozemskim postrojbama. Helikopter je opremljen užetom (Fast Rope sustavom) za spuštanje pripadnika specijalnih snaga.
Helikopteri H225M Caracal paneuropske tvrtke Airbus bit će namijenjeni prije svega za specijalne operacije. Ministarstvo obrane najavilo je 2023. nabavu 14, da bi 16. listopada ove godine smanjilo narudžbu na 12 novih letjelica, koje će zamijeniti transportne helikoptere Cougar. Planirano je da prelazak na nove helikoptere započne 2030. U kupnju je uključen novi paket opreme za helikoptere, zajedno sa simulacijskim paketom za obuku. Iako Airbus Helicopters ostaje primarni izvođač programa, Ministarstvo obrane Nizozemske planira i dodatne ugovore za opremanje devet helikoptera posebnim sustavima. Izraelski Elbit Systems osigurat će paket samozaštite, a američki L3 Harris komunikacijsku opremu. Airbus Helicopters, u partnerstvu s Nizozemskom i Njemačkom, razvija i novo misijsko računalo.
Za Kraljevsko zrakoplovstvo nabavljeni su i besposadni sustavi, tj. četiri američke izvidničko-borbene letjelice MQ-9A Reaper. Na njih će biti integriran novi korisni teret, uključujući pomorski radar, komunikacijski relej, spremnike goriva, mjere elektroničke potpore (ESM), ali i oružje: rakete AGM-114 Hellfire II i laserski vođene bombe GBU-12. Tijekom 2023. naručene su i četiri besposadne letjelice MQ-9A Reaper Block 5, a sve će biti u toj proširenoj razini opremljenosti.
Od domaće tvrtke High Eye naručeni su besposadni zračni sustavi Airboxer VTOL zajedno sa zemaljskim sustavom upravljanja, modulima za obuku, paketima održavanja, operativnom obukom i EO/IR kamerama. Prvi kompletan sustav bit će operativan do kraja ove godine. Airboxer VTOL besposadni je helikopter dugog dometa s rotorom s tri lopatice. Može nositi različite terete i senzore ukupne mase do sedam kilograma. Dizajniran je da izdrži ekstremne temperature, visoku vlažnost i nepovoljne vremenske uvjete.
Podmorničko i protupodmorničko ratovanje
Obnova pomorske flote je u tijeku. Prema Bijeloj knjizi obrane, potrebno je više brodova i mornaričkih helikoptera kako bi se zajamčila raspoloživost za opsežnije i dulje raspoređivanje. Nizozemska i NATO imaju i veću potrebu za zaštitom od podvodnih prijetnji, kao što su sposobnosti protupodmorničkog ratovanja i zaštita podvodne infrastrukture u dubljim vodama.
Nizozemska je prošle godine od domaće tvrtke Damen i francuskog Thalesa naručila dvije protupodmorničke fregate (ASWF) za 1,9 milijardi eura. Planirana je narudžba još dviju. Duge su 146 metara, a maksimalna je istisnina 6400 tona. Imat će visok stupanj automatizacije, što će omogućiti da njima upravlja relativno mala posada. Iako je njihova primarna misija otkrivanje i neutraliziranje podmornica, svaka će fregata biti opremljena i sustavima za djelovanje protiv površinskih i zračnih prijetnji. Nizozemska je od francuske tvrtke Naval Group naručila i četiri dizelsko-električne podmornice klase Orka (HNLMS Orka, HNLMS Zwaardvis, HNLMS Barracuda i HNLMS Tijgerhaai), koje se temelje na dizajnu podmornica Barracuda. Njima će zamijeniti podmornice klase Walrus iz vremena hladnog rata. Vrijednost ugovora je 5,65 milijardi eura. Ministarstvo obrane navodi da će četiri nove podmornice duljine 82 m te istisnine 3300 tona značiti veliko poboljšanje u dizajnu, a mogućnost lansiranja krstarećih projektila uvelike će povećati udarnu moć. Nizozemska planira opremiti nove podmornice američkim RTX-ovim krstarećim projektilima Tomahawk. Nove podmornice nosit će i torpede, a bit će prikladne i za potporu operacijama specijalnih snaga. Plovila će zbog poboljšanih senzora biti pogodna i za prikupljanje obavještajnih podataka. Zahvaljujući modernim baterijama imat će veći energetski kapacitet od klase Walrus, što će im omogućiti dulji boravak pod vodom. Naval Group isporučit će prve dvije podmornice u roku od deset godina, a planirano je da isporuka bude završena do 2037.
Mornarica će biti ojačana i brodovima za potporu u okviru programa MSS (Multifunctional Support Ship). Najavljena je nabava prvih dvaju, a pokažu li se učinkovitim i isplativim, možda će ih biti i više. Bit će to militarizirana inačica koncepta brzog broda za potporu tvrtke Damen, najvjerojatnije dizajna Fast Crew Supplier 5009 (duljina 53,2 m). Brod bi trebao biti i naoružan, uz ostalo, izraelskim PZO sustavom Barak ER te izraelskim lutajućim streljivom IAI Harop. Prvi bi trebao biti isporučen 2026., a drugi 2027. Prije njih stići će prva dva od šest brodova za protuminsko djelovanje klase Vlissingen: od 2025. do 2030. svake godine trebao bi biti isporučen po jedan. Brodovi se grade na temelju koncepta tvrtke Naval Group.
Nizozemska planira usto zamijeniti svoja dva velika desantna broda (LPD) te četiri oceanska ophodna broda (OPV) sa šest amfibijskih transportnih brodova nove klase. Procijenjena vrijednost te nabave iznosi od jedne do dvije i pol milijarde eura. Ministarstvo obrane navodi da se očekuje ulazak prvog od tih brodova u operativnu uporabu 2032., a zadnjeg 2038.
Za mornaricu će se nabaviti i dodatni višenamjenski helikopteri NH90 NFH. Odluka o kupnji šest letjelica došla je nekoliko mjeseci nakon što je vlada u siječnju ove godine objavila da poduzima modernizaciju cijele flote od 19 tih helikoptera. Modernizacija će obuhvatiti novu komunikacijsku opremu (Link 22), poboljšan sonarni sustav i integraciju novog torpeda MK54, koji se već koristi u mornarici. Poboljšat će se i oprema za elektromagnetski nadzor i prikupljanje podataka, te sustavi potpore kao što su resursi za obuku, simulatori, planiranje misija, sustavi analize i oprema za testiranje. Prvi helikopteri NH90 NFH planirani su za modernizaciju počevši od 2028. Očekuje se da će nadograđeni helikopteri biti u uporabi dodatnih 15 godina. Ukupni investicijski proračun za srednjoročnu nadogradnju iznosi 661,6 milijuna eura.
Jedinstveni PZO
Stižu dobre vijesti i za nizozemsku protuzračnu obranu. Američka Agencija za obrambeno-sigurnosnu suradnju (DSCA) objavila je 29. kolovoza 2024. da je State Department odobrio moguću prodaju Nizozemskoj novih i nadograđenih protuzračnih lansirnih stanica Patriot M903. Predložena prodaja procjenjuje se na 224 milijuna dolara za dvije lansirne stanice Patriot M903 nove proizvodnje, kao i opreme i usluga za nadogradnju postojećih lansirnih stanica M901 na konfiguraciju M903. Ministarstvo obrane Nizozemske najavilo je i spajanje projekata za nadogradnju sustava protuzračne obrane srednjeg i kratkog dometa. Sposobnost srednjeg dometa temeljit će se na sustavu NASAMS norveškog Kongsberga. State Department odobrio je za taj sustav moguću prodaju 174 rakete AMRAAM-ER i četiriju sekcija za navođenje AMRAAM-C8, zajedno s povezanom opremom i uslugama. Ugovor je procijenjen na 678 milijuna dolara. Projektile AMRAAM-ER proizvodi Raytheon (RTX).
Ugovor za isporuku sedam radara srednjeg dometa Ground Master 200 Multi-Mission/Compact (GM200 MM/C), uz mogućnost dvaju dodatnih sustava, potpisan je s Thalesom 15. travnja 2024. Nastavak je prethodne narudžbe devet radara GM200 MM/C iz 2019., od kojih je prvi isporučen u veljači ove godine. Radar ima domet do 400 km za misije zračnog motrenja i protuzračne obrane. GM200 MM/C automatski omogućuje istodobnu detekciju, praćenje i klasifikaciju više besposadnih letjelica; raketnih, topničkih i minobacačkih (RAM) prijetnji; većih projektila i zrakoplova s fiksnim i rotirajućim krilima. Spomenuti radar u uporabi nizozemskih snaga smješten je na kamionu Scania Gryphus 8 x 8.
Trenutačni inventar PZO-a obuhvaća i sustave vrlo kratkog dometa raketa Stinger. Nizozemci ih zasad mogu lansirati iz oklopnih vozila Fennek ili ručnih lansera. Plan je da se sustavi mogu postaviti i na gusjenična vozila ACSV G5 njemačke tvrtke FFG. Jednaka će vozila nositi Kongsbergov sustav NOMADS, koji pokriva udaljenosti do 15 kilometara, a lansirat će projektile AIM-9X Sidewinder Block II tvrtke RTX. Kako bi se zračnim snagama Kraljevine Nizozemske pružili obavještajni podaci iz svemira, još 30. lipnja 2021. lansiran je nanosatelit Brik-II. Nešto poslije, 3. siječnja 2023., u orbitu su lansirana i dva norveško-nizozemska nanosatelita Birkeland i Huygens. Nizozemski je cilj imati do 2025. početne operativne svemirske sposobnosti.
Topničko-raketni sustavi
Najmanje očekivana novina nabava je višecijevnog lansera raketa PULS izraelske tvrtke Elbit Systems u svrhu povećanja dometa topništva. Naime, u veljači ove godine objavljeno je da je State Department odobrio izvoz 20 visokomobilnih raketnih sustava HIMARS i pripadajuće opreme u vrijednosti od 670 milijuna dolara. Ministarstvo obrane provelo je istraživanje uspoređujući sustave PULS i HIMARS. Iako oba sustava ispunjavaju zahtjeve topništva, odlučili su se za PULS. Ministarstvo je priopćilo da je PULS prvi topničko-raketni sustav Kraljevske vojske nabavljen nakon što su višecijevni lanseri raketa MLRS M270 zbog rezanja obrambenog proračuna 2007. prodani Finskoj. Otad se topnička paljbena potpora oslanja samo na 46 gusjeničnih haubica PzH 2000, koje će također biti nadograđene kako bi ostale u uporabi do 2040. Najvažnija inovacija odnosi se na novu generaciju elektronike, koja u potpunosti zamjenjuje prethodnu. PzH 2000 imat će i novi klimatizacijski sustav (ventilacija, hlađenje, grijanje), novo napajanje energijom i novu (noćnu) opremu za vozača. Poboljšan je i (krovni) oklop te sustav za punjenje streljiva. Prilagodbe su potrebne zato što sve više dijelova nije dostupno. Proizvođač KNDS Deutschland izrađuje prototip koji bi 2025. trebao biti dostupan za testiranje. Očekuje se da će nadogradnja trajati dvije godine, a 2028. trebala bi biti dovršena.
Inovacije protiv dronova
Izraelski Elbit Systems objavio je 21. kolovoza 2023. da je od Nizozemske dobio ugovor vrijedan približno 55 milijuna dolara za isporuku protudronskih sustava ReDrone Counter (C-UAS). Ugovor će se realizirati u sljedeće četiri godine. Kao dio ugovora, Elbit Systems isporučit će nekoliko konfiguracija ReDrone Counter-UAS zajedno s paketom logističke potpore i obukom. Sustav ReDrone sastoji se u osnovi od DAiR radara, senzora signalne inteligencije (SIGINT) i elektrooptičkog sustava COAPS-L, koji pružaju integriranu sliku iz zraka, a onda mogu provoditi elektroničko ratovanje. ReDrone može detektirati, identificirati, locirati, pratiti i neutralizirati protivničke besposadne letjelice danju i noću, u urbanim i ruralnim sredinama te u različitim vremenskim uvjetima. Protiv dronova rabit će se i sustavi za upravljanje paljbom SMASH Anti-Drone (AD) izraelske tvrtke Smart Shooter. SMASH je razvijen za pješake, tj. puške različitih kalibara. Sustav primjenjuje kombinaciju elektrooptičkog hardvera, integriranog softvera za prepoznavanje slike i balističkog računala. Proizvođač navodi da SMASH AD nudi različite načine akvizicije ciljeva i praćenja, optimizirane za ciljeve poput besposadnih letjelica. S integriranom stabilizacijom položaja, uređaj za ciljanje može se uspješno koristiti protiv pokretnih i nepokretnih ciljeva. Strijelac ima i podršku za otkrivanje i praćenje cilja, čak i uz ograničenu vidljivost. To posebno vrijedi za vrlo male dronove.
Pomoć Ukrajini
Nizozemska naoružanjem i vojnom opremom uvelike pomaže napadnutoj Ukrajini. Donirala joj je, uz ostalo, avione F-16, borbena vozila pješaštva YPR, izvidnička vozila Fennek te zglobna vozila na gusjenicama BvS10 Viking. Tenkovi Leopard 1A5/2A4 osigurani su u suradnji s Danskom i Njemačkom, a tenkovi T-72 u suradnji sa Sjedinjenim Američkim Državama i Češkom. Na popisu su i haubice PzH 2000 te minobacači kalibra 120 mm. Sustavi protuzračne obrane uključuju lansere raketa Patriot s pratećim projektilima, samohodne protuzračne topove MR-2 i Bofors L70, PZO sustave kratkog dometa Stinger te radare VERA-NG. U paketu pomoći su dronovi, pontonski mostovi, pješačko naoružanje i različito streljivo.
TEKST: Ivan Galović