Trideset godina nakon rata 1832 obitelji tragaju za svojim najmilijima, od čega njih oko 400…
Njihovu žrtvu nikad ne smijemo zaboraviti…
Htjeli su uništiti našu kulturu, našu povijest, stravičnim zločinima ugasiti hrvatsku čežnju za slobodom. Ali ta čežnja samo je još više bujala i nisu je zaustavila ni stradanja koja su se dogodila u Vukovaru i Škabrnji. Hrvatska je izdržala unatoč svima. A Vukovar i Škabrnja ostali su simboli stradanja i bolan podsjetnik na sve žrtve dane za samostalnost i slobodu Hrvatske…
Povodom obilježavanja Dana sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje 18. studenog 2022. Kolonom sjećanja i polaganjem vijenaca odana je počast i poštovanje žrtvama Škabrnje. Na komemorativnom skupu istaknuto je kako je u Škabrnji na taj dan počinjen zločin koji nikad ne smijemo zaboraviti. Načelnik Općine Ivan Škaro kazao je da živote stradalih ne možemo vratiti te istaknuo važnost čuvanja uspomene na njih i podsjećanja uvijek iznova na ono što se ovdje dogodilo.
Žrtvama Škabrnje počast su došli odati izaslanstvo Ministarstva obrane Republike Hrvatske predvođeno izaslanikom ministra obrane i državnim tajnikom Brankom Hrgom, predsjednik Republike Hrvatske i vrhovni zapovjednik Oružanih snaga Zoran Milanović, izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora Andro Krstulović Opara, izaslanstvo Vlade Republike Hrvatske predvođeno ministrom Olegom Butkovićem, izaslanstva ministarstava hrvatskih branitelja i unutarnjih poslova, predstavnici udruga proizišlih iz Domovinskog rata, predstavnici ratnih postrojbi i drugi.
U Koloni sjećanja Korak po korak okupljeni su krenuli do spomen-obilježja masovne grobnice gdje je zajednički vijenac u ime svih izaslanstava položilo izaslanstvo Zajednice udruga hrvatskih civilnih stradalnika Domovinskog rata. Na mjesnom groblju sv. Luke najviša državna izaslanstva, obitelji poginulih, predstavnici udruga, postrojbi koje su sudjelovale u obrani te gradova i županija, podno Središnjeg križa položila su vijence u spomen na škabrnjske žrtve.
U crkvi Uznesenja Blažene Djevice Marije za sve stradale u Domovinskom ratu misu je predvodio zadarski nadbiskup mons. Želimir Puljić. ”Žrtva Škabrnje nije zaboravljena i danas se sjećamo sa zahvalnošću svih koji su dajući svoje živote, nama darovali slobodu i domovinu,” kazao je mons. Puljić te dodao: “Današnji je dan prije trideset godina u Škabrnji i Vukovaru bio tužan i pun stradanja. Htjeli su uništiti našu kulturu, našu povijest, stravičnim zločinima ugasiti hrvatsku čežnju za slobodom. Ali ta čežnja samo je još više bujala i nisu je zaustavila ni stradanja koja su se dogodila u Vukovaru i Škabrnji. Svemu usprkos preživjeli smo nošeni snagom vjere i molitve. Sloboda je izvojevana s krunicom u ruci hrvatskih branitelja. Hrvatska je izdržala unatoč svima. A Vukovar i Škabrnja ostali su simboli stradanja i bolan podsjetnik na sve žrtve dane za samostalnost i slobodu Hrvatske.
Tijekom obrane mjesta poginulo je 36 hrvatskih branitelja, ubijeno je 54 civila, a od posljedica stradanja od minsko-eksplozivnih sredstava smrtno je stradalo još šest osoba. Zločin u Škabrnji izveden je planski, mjesto je spaljeno, u potpunosti uništeno i opustošeno, a katolička crkva do temelja srušena.
TEKST Vesna Pintarić/FOTO Tomislav Brandt