Operacija Una – igra karata i magla rata

Na više od 200 stranica autor donosi detaljan prikaz operacije Una, koja slovi kao jedna od rijetkih neuspjelih operacija Hrvatske vojske u Domovinskom ratu

Knjiga Operacija Una – Igra karata i magla rata na Uni i Savi u rujnu 1995. godine brigadira Tomislava Kovačića u izdanju Despot Infinitusa predstavljena je 22. studenog na Hrvatskom vojnom učilištu “Dr. Franjo Tuđman” u Zagrebu. Na više od 200 stranica autor donosi detaljan prikaz operacije Una, koja slovi kao jedna od rijetkih neuspjelih operacija Hrvatske vojske u Domovinskom ratu. Na predstavljanju je govorio nakladnik Zvonimir Despot, povjesničar dr. sc. Davor Marijan, povjesničar Tomislav Šulj, te autor – časnik i predavač na HVU-u. Despot je naglasio kako je ovo prva knjiga o operaciji Una u kojoj je jasno da autor barata činjenicama i iznosi puno nepoznatih informacija o njezinu tijeku, a sve to na podjednako stručan i emotivan način. Davor Marijan posebno je istaknuo važnost dviju velikih gardijskih brigada u operaciji, a to su Gromovi i Tigrovi, čiji je ratni put, nažalost, završio neslavno – porazom.

Tomislav Šulj osvrnuo se na izazove koji prate bilo kakvo pisanje o operaciji Una. “Osim tereta medijskih dezinformacija iz prošlosti, manjka dokumenata, kao i tereta popriličnog broja nestručnih analiza, smatram da je emotivna percepcija sudionika Une sigurno činila dodatan teret svakom tko bi pokušao na stručan način analizirati ovu vojnu operaciju”, rekao je i dodao kako je brigadir Kovačić pisanjem ove knjige pokazao hrabrost, stručnost i priličnu talentiranost da literarno dočara uzroke, okolnosti, provedbu i posljedice operacije Una. “Što se vrijednosti knjige tiče, treba jasno naglasiti da njezina osnovna vrijednost leži u činjenici da je ovdje riječ o dosad najboljoj analizi operacije Una, a po mojem skromnom sudu i jednoj od najstručnije napisanih knjiga o nekom izoliranom zbivanju iz razdoblja Domovinskog rata”, zaključio je Šulj.

Autor knjige na početku izlaganja jasno je istaknuo da je tijekom pisanja pokušao odstraniti subjektivnost. Kao sudionik operacije Una, zadržao je veći dio dokumenata koje su imali i u početku je mislio pisati samo o taktičkoj razini operacije i kako je ona provedena, ali na kraju je prikupio dovoljno materijala za opsežniju i konkretniju analizu. “Moramo imati hrabrosti da se upustimo u vojne raščlambe”, rekao je brigadir Kovačić. Za naslov knjige poslužio se Clausewitzevim izrazima igra karata i magla rata. Prema Clausewitzu, rat je po svojoj prirodi sličan igri s kartama, gdje treba imati jako puno sreće, a magla rata označava sve one stvari koje u borbi u potpunosti mijenjaju situaciju, a koje svaki zapovjednik mora nadvladati. Kao najteže vrste operacija s kojima se zapovjednici mogu susresti u ratu, brigadir Kovačić naveo je napad na naseljeno mjesto i prelazak opasne rijeke. Kombinacija toga dogodila se upravo tijekom operacije Una u Bosanskoj Dubici, gdje su naše snage pretrpjele velike gubitke u ljudstvu. U zadnjim poglavljima sumiran je epilog operacije i istraživanje o stvarnim gubicima Hrvatske vojske s poimeničnim popisom poginulih i nestalih pripadnika, mjestom, postrojbama i okolnostima njihove pogibije te su doneseni zaključci i osvrt na utemeljenost nekih u javnosti uvriježenih teza o operaciji Una. Posebna vrijednost knjige detaljan je popis svih poginulih vojnika u akciji, što je autoru bio najveći motiv za pisanje.

U sjeni uspjeha

U hrvatskoj javnosti još uvijek postoje brojne nepoznanice zašto i kako se odvijao sraz Hrvatske vojske i Vojske Republike Srpske (VRS) u operaciji Una na obalama rijeka Une i Save 18. i 19. rujna 1995. godine. Izvodeći taktički i operativno vrlo složenu operaciju nepripremljenog nasilnog prelaska rijeka, angažirane snage Hrvatske vojske nakon početnog uspjeha već su se drugog dana operacije izvukle na početne borbene položaje. Najteža je posljedica operacije Una 50 poginulih odnosno nestalih hrvatskih vojnika, što je glavni motiv za rasvjetljavanje proturječnih i dosad uglavnom parcijalno i različito prikazivanih okolnosti u kojima je ona pokrenuta, pripremljena i vođena. Najviše je gubitaka imala 2. gbr Gromovi (25 poginulih i jedan nestali), zatim 1. gbr Tigrovi (sedam poginulih i dva nestala), 125. domobranska pukovnija (četiri poginula) i 1. domobranska pukovnija (tri poginula). Ostale postrojbe koje su pretrpjele gubitke imale su po jednog poginulog pripadnika, a prosječna dob svih poginulih i nestalih pripadnika HV-a je 30 godina. Operacija Una vjerojatno je najmanje istražena glavna operacija Hrvatske vojske u Domovinskom ratu. I gotovo tri desetljeća poslije, ona je neopravdano marginalizirana u hrvatskom kolektivnom sjećanju i ostala je u sjeni niza drugih, uspješnih vojnih operacija u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini.

O autoru

Brigadir Tomislav Kovačić u Domovinski rat uključio se kao vojnik gardist u 1. “A” brigadi Zbora narodne garde (poslije 1. gardijska brigada Tigrovi), u čijem je sastavu sudjelovao u operacijama oslobađanja dubrovačkog zaleđa; u operaciji Maslenica na velebitskom bojištu; Bljesak-1 u zapadnoj Slavoniji; Skok-2 na Šator planini; Oluji od Like, preko Korduna do Banovine; u operativnom planiranju za vojnu operaciju Dunav u Nemetinu i Osijeku te u operaciji Una na desantnom mjestu prijelaza Dvor. Sudjelovao je u međunarodnim vojnim misijama u Afganistanu i Republici Kosovu. Više je puta odlikovan. Nastavnik je strategije na Hrvatskom vojnom učilištu “Dr. Franjo Tuđman” u Zagrebu.

Tekst: Janja Marijanović Šaravanja; Foto: Marija Sever