Ova sveta zemlja izvor je naše duše

Polaganjem vijenaca, euharistijskom službom i svečanom akademijom u Arsenalu u Zadru obilježena je 33. obljetnica ustrojavanja 72. bojne Vojne policije

Uz članove obitelji poginulih hrvatskih branitelja, nekadašnje pripadnike Vojne policije i brojne uzvanike, na svečanosti je bio izaslanik Predsjednika RH Ivica Olujić, izaslanik predsjednika Sabora i Vlade RH zadarski župan Božidar Longin, izaslanik ministra obrane RH Željko Živanović, predstavnik Ministarstva hrvatskih branitelja Marko Ratković, gradonačelnik Zadra Branko Dukić te domaćini – predsjednik Zajednice udruga veterana Vojne policije iz Domovinskog rata RH Josip Adžić i zadarske podružnice Damir Pešić. Obilježavanje 33. obljetnice ustrojavanja 72. bojne Vojne policije, jedne od ključnih postrojbi koja je svojim doprinosom ostavila neizbrisiv trag u stvaranju i obrani suvereniteta Republike Hrvatske, s ponosom je okupilo sve nazočne. Ustrojena u teškim i neizvjesnim vremenima, 72. bojna VP-a bila je i ostala simbol profesionalnosti, hrabrosti i odlučnosti. Tijekom Domovinskog rata ta je postrojba preuzela odgovorne i složene zadaće, a njezini pripadnici pokazali su ne samo vojnu stručnost nego i ljudsku plemenitost, često izlažući živote opasnosti kako bi zaštitili suborce i civile. Spomenuta obljetnica nije bila samo prilika da se prisjetimo prošlosti nego da se i osvrnemo na vrijednosti koje su nas tad vodile: zajedništvo, domoljublje, čast i odgovornost. Te vrijednosti potrebno je prenositi na buduće generacije jer one čine temelj na kojem se gradi sigurna i prosperitetna Republika Hrvatska.

Na početku svečane akademije nazočnima se obratio predsjednik Zajednice udruga veterana Vojne policije iz Domovinskog rata RH, koji je istaknuo: “Od svojih prvih dana 1991. Vojna policija Hrvatske vojske bila je ključna snaga koja je, uz svoje vojnopolicijske zadaće, s gardijskim brigadama sudjelovala u svim važnim bitkama za našu slobodu. Posebno mjesto u našoj povijesti pripada 72. bojni Vojne policije, elitnoj postrojbi koja je bila jedina u sastavu Hrvatske vojske s kontinuiranim borbenim zadaćama tijekom Domovinskog rata. Kroz Bojnu je prošlo 2500 pripadnika. Nažalost, mnogi su položili svoje živote, a svaki je bio vođen geslom ove postrojbe: ‘Za dom i slobodu hrvatskom narodu’. Njihova žrtva zauvijek svjedoči o visokoj cijeni slobode. Njihova hrabrost, solidarnost i domoljublje ugrađeni su u temelje naše domovine, dok njihovi ideali i dalje žive kroz našu zajedničku odgovornost da gradimo bolju budućnost”, istaknuo je Josip Adžić te nastavio: “Posebno želim izraziti duboku zahvalnost njihovim obiteljima, čija snaga i dostojanstvo nadahnjuju sve nas da nikad ne zaboravimo tko smo i kako je stvorena naša slobodna Hrvatska. Naša je obveza trajno čuvati uspomenu na njih i prenositi budućim generacijama istinu o hrabrosti i nesebičnosti hrvatskog branitelja.”

“Možemo reći kako ste vi jedna od onih postrojbi pobjedničke Hrvatske vojske koja je svojim djelovanjem dala izniman doprinos obrani domovine i našoj pobjedi u Domovinskom ratu. Bili ste tamo gdje je trebalo kad je bilo najteže. Na dalmatinskom ste ratištu obavljali ne samo vojnopolicijske zadaće već ratujući izrastali u neslomljive branitelje koji su postali temelj moderne pobjedničke Hrvatske vojske”, rekao je izaslanik ministra obrane Željko Živanović. “Današnji dan treba biti podsjetnik kako je visoka bila cijena mira i slobode u kojoj danas uživamo. Ne zaboravimo da ulaganjem u Hrvatsku vojsku ulažemo u sigurnost svih naših građana, njihovih domova i jamstvo sigurne budućnosti generacija koje dolaze nakon nas”, dodao je.

Predstavnik Ministarstva hrvatskih branitelja Marko Ratković posebno je istaknuo: “Trideset tri godine prošle su od formiranja vaše postrojbe, od početka Domovinskog rata, a sjećanja su prisutna kao da je to bilo jučer, od početka 1990. do podizanja zastave na Kninskoj tvrđavi i završetka VRO Oluja te oslobađanja hrvatskog teritorija. Velik doprinos vi ste dali redu, radu i stezi hrvatskih postrojbi koje su djelovale na području od Paga do Prevlake.”  “Mora svaki od nas dati svoj doprinos da bude bolje, raditi odgovorno i pošteno svoj posao, kako bi svi građani RH imali bolji, kvalitetniji i sretniji život. Još jedanput pozvat ću na zajedništvo, jer samo zajedno možemo u tome uspjeti. Samo zajedno smo uspjeli u Domovinskom ratu i samo zajedno smo izvojevali pobjedu nad agresorom”, rekao je župan Božidar Longin. Izaslanik Predsjednika RH Ivica Olujić posebno je istaknuo: “72. bojna doista je bila posebna postrojba, koja je uvijek vezana za 4. gardijsku brigadu, ali i za druge dalmatinske brigade. Praktički su postrojbe Vojne policije nastale u 4. gardijskoj i u drugim brigadama. Druga stvar koju bih svakako želio naglasiti važnost je Zadra i njegova šireg područja u obrani Republike Hrvatske 1991. godine. Zadar je bio jedan od primarnih ciljeva naših protivnika i neprijatelja i, hvala Bogu, Zadar je bio obranjen i danas imamo i naše postrojbe pa i postrojbu Vojne policije, što treba biti na ponos svim sadašnjim vojnim policajcima. Proveo sam 12 godina u Vojnoj policiji, to uvijek s ponosom svugdje ističem. To je bilo vrijeme koje me možda najsnažnije izgradilo kao časnika i zahvaljujem svim vojnim policajcima koje poznajem.”


Udruga veterana Vojne policije iz Domovinskog rata RH, koja je uz Udrugu veterana Vojne policije sudionika Domovinskog rata Zadarske županije organizator ovog događanja, ima iznimnu ulogu u čuvanju sjećanja na časnu borbu i doprinos vojnih policajca u obrani domovine. Uz druge aktivnosti, Udruga čuva dignitet branitelja, promiče vrijednosti Domovinskog rata te educira mlađe generacije o važnosti slobode i zajedništva. Osim što pruža podršku svojim članovima i njihovim obiteljima, Udruga se aktivno uključuje u humanitarne projekte okupljanja i komemoracije, podsjećajući na hrabrost i nesebičnu žrtvu onih koji su stali u obranu Hrvatske. Njihov rad simbol je ponosa i trajne zahvalnosti svima koji su osigurali mir i slobodu.


Paralelno s ustrojavanjem i narastanjem mlade Hrvatske vojske, u počecima i prvim godinama Domovinskog rata počelo je i ustrojavanje vojnopolicijskih postrojbi, prvo manjih u okviru gardijskih postrojbi, a poslije i razine satnija i bojni u okviru operativnih zona i grana, koje su uz borbene izvršavale i vojnopolicijske zadaće. Među njima začeci su i jedne od prvih – 72. bojne Vojne policije, koja s ponosom obilježava 33. obljetnicu ustrojavanja. Sve je počelo s prvom postrojbom Vojne policije koja je djelovala u zoni odgovornosti 72. bojne. Bio je to vod Vojne policije ustrojen 4. kolovoza 1991. pri 4. gardijskoj brigadi u Novigradu, čiji su pripadnici većinom i bili u njegovu sastavu. Ubrzo se ustrojavaju postrojbe Vojne policije u Zadru, Šibeniku, Sinju i Dubrovniku. Bile su organizirane kao samostalne postrojbe ili vodovi Vojne policije u sastavu pričuvnih pješačkih brigada. Sve su djelovale na prostoru odgovornosti Operativne zone Split, a objedinjene su u jednu postrojbu – 72. bataljun Vojne policije Operativne zone Split, po zapovijedi ministra obrane 13. prosinca 1991.

U njegov sastav tad ulazi satnija Vojne policije pri 4. “A” brigadi, te vodovi Vojne policije iz 126. sinjske brigade, 113. šibenske, 134. biogradske, 112. zadarske, 116. brigade Metković, 163. dubrovačke, 115. imotske i 156. makarske brigade. Bataljun je poslije preimenovan u 72. bojnu VP-a sa satnijama u Šibeniku i Sinju te vodovima u Zadru i Rogoznici. Izvršavanje njihovih zadaća bilo je u početku usmjereno na prostor Zadra, Šibenika, Sinja, Dubrovnika, Unešića i Metkovića. Aktiviranjem Južnog bojišta, težište u radu 72. bojne VP-a premješta se na dubrovačko područje, a snage ojačavaju pripadnicima i sredstvima 66. bojne i u stalnoj su spremnosti za borbena djelovanja. U tom razdoblju postrojba je bila angažirana u sastavu Združene satnije Vojne policije u dubrovačkom zaleđu te prilikom završnih operacija na Južnom bojištu i oslobađanja Cavtata. Koncem 1992. i početkom 1993. priprema se za izvršavanje zadaća u skladu s težišnim pravcem djelovanja Zbornog područja Split i to na zadarskom području. U operaciji Maslenica djelovala je u dvije borbene skupine na pravcima Suhovare – Baštica – Drače i Rovanjska – Maslenički most – Jasenice. U sastavu druge borbene skupine prvi je put borbeno djelovao i Antiteroristički vod Bojne, koji je postao i njezina udarna snaga.

Nakon operacije Maslenica, 72. bVP-a borbeno je djelovala u Dragišićima u šibenskom zaleđu te u obrani Škabrnje. U drugoj polovini 1993. zajedno s ostalim postrojbama Vojne policije pripadnici Bojne angažirani su na borbenim zadaćama u sektoru Jug. Godina 1994. težišno je bila usmjerena na izvršavanje vojnopolicijskih zadaća s ciljem podizanja razine stege u postrojbama Hrvatske vojske. U studenom 1994. u sastav Operativne grupe Sinj uključuje se jedan vod 72. bojne i jedna satnija za borbene zadaće, koji sudjeluju u operaciji Zima-94. Otad 72. bojna na području Dinare ima stalno angažirano oko 100 svojih pripadnika. U ljeto 1995. težište vojnopolicijskih zadaća premješta se na prostor livanjske bojišnice i Bojna je angažirana u napadnim borbenim zadaćama Skok 1, Skok 2 i Ljeto 95. Bojna je vojno-redarstvenu operaciju Oluja dočekala potpuno spremna za izvršavanje svih vojnopolicijskih i borbenih zadaća, a bila je angažirana i u prvom i u drugom ešalonu.

Te je godine bila angažirana i u oslobađanju Šipova, Jajca i Mrkonjić Grada, a 21. ožujka 1996. izvlači snage s prostora BiH. Bili su to zadnji pripadnici OSRH koji su izvršavali zadaće po Splitskom sporazumu. Zapovjedništvo Bojne te dio pripadnika premještaju se u svibnju 1996. iz Splita u oslobođeni Knin, gdje nastavljaju izvršavati vojnopolicijske zadaće. Svoj ratni put pripadnici postrojbe obilježili su profesionalnošću, spremnošću na žrtvu i odanošću domovini, baš onako kako su isticali simboli na njihovu ratnom znaku… i svih ratnih godina pa sve do danas, djelujući pod geslom “Za dom i slobodu hrvatskom narodu”. Na tom je putu obnašajući vojnopolicijske i borbene zadaće na oltar domovine živote položilo 12 pripadnika Bojne. Njihova će žrtva zauvijek ostati utkana u temelje postrojbe i biti nadahnuće budućim naraštajima.

Pripremila: Vesna Pintarić


Pripremio: Željko Stipanović; Foto: Tomislav Brandt