Strateški važna pobjeda

U Gospiću je 9. rujna svečano obilježena 31. obljetnica vojno-redarstvene operacije Medački džep u kojoj su u samo nekoliko sati hrvatske snage oslobodile oko 225 četvornih kilometara okupiranog hrvatskog teritorija, prostor Medačkog džepa odakle je neprijateljsko topništvo razaralo Gospić. Sela Divoselo, Čitluk i Počitelj napokon su oslobođena, čime su otvoreni ključni komunikacijski pravci između Zagreba, Splita i Rijeke

Svečanost obilježavanja započela je svetom misom u katedrali Navještenja Blažene Djevice Marije za sve poginule, nestale i umrle hrvatske branitelje, nakon čega su kod spomenika hrvatskim braniteljima i civilnim žrtvama Domovinskog rata položeni vijenci i zapaljene svijeće. Vijenac su položile obitelji poginulih, nestalih i umrlih hrvatskih branitelja u Domovinskom ratu i sudionika VRO Medački džep: pripadnici 9. gardijske brigade Vukovi, Specijalne policije, domobranske bojne Gospić i Lovinac, 263. izvidničko-diverzantske satnije Zapovjedništva zbornog područja Gospić, 111. brigade HV-a, 71. bojne Vojne policije, dijela 203. brigade protuzračne obrane i udruge iz Domovinskog rata, zatim izaslanik predsjednika Republike Hrvatske general Marijan Mareković, izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora župan Ličko-senjske županije Ernest Petry, izaslanik predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovića i ministra hrvatskih branitelja Tome Medveda, državni tajnik Darko Nekić, izaslanik potpredsjednika Vlade Republike Hrvatske i ministra obrane državni tajnik MORH-a Branko Hrg, predstavnik Ličko-senjske županije Juraj Verzon te zamjenik gradonačelnika Grada Gospića Ivica Kovačević i predsjednica Gradskog vijeća Ana-Marija Zdunić te brojni drugi… Uz spomenuta izaslanstva svijeće su zapalili i brojni sudionici akcije iz Domovinskog rata, članovi obitelji branitelja te predstavnici udruga proizišlih iz Domovinskog rata, a zajedničku molitvu predvodio je Josip Šimatović, upravitelj svetišta crkve hrvatskih mučenika na Udbini. Odavanje počasti nastavilo se polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća i u vojarni 9. gardijske brigade Vukovi Gospić kod spomen-obilježja poginulim, nestalim i umrlim pripadnicima brigade, gdje su položeni vijenci i zapaljene svijeće te kod spomen-obilježja Velebitskim junacima u Rizvanuši.

Oslobođeno 225 četvornih kilometara

Kako bi se spriječili daljnji napadi i osigurala kontrola ključnih točaka na Velebitu, Hrvatska vojska i specijalne jedinice policije započele su 9. rujna 1993. vojno-redarstvenu operaciju Medački džep s jasnim ciljem – razbijanje srpskih snaga koje su mjesecima prijetile gradu i okolnim područjima. U samo nekoliko sati hrvatske snage oslobodile su oko 225 četvornih kilometara okupiranog hrvatskog teritorija, prostor Medačkog džepa odakle je neprijateljsko topništvo razaralo Gospić. Sela Divoselo, Čitluk i Počitelj napokon su oslobođena, čime su otvoreni ključni komunikacijski pravci između Zagreba, Splita i Rijeke. Naši branitelji – pripadnici 9. gardijske brigade Vukovi, Specijalna policija, domobranske bojne Gospić i Lovinac, 263. izvidničko-diverzantska satnija Zapovjedništva Zbornog područja Gospić, 111. brigada HV-a, 71. bojna Vojne policije i dio 203. brigade PZO-a, pokazali su iznimnu koordinaciju i profesionalnost, što je u konačnici rezultiralo ovom strateški važnom pobjedom, kojom je za stanovnike Gospića i okolice osiguran mir, a neprijateljska prijetnja koja je trajno ugrožavala ovaj dio Hrvatske napokon je oslabljena. Uspješno izvedenom operacijom, otklonjen je dio topničke ugroze grada Gospića, skraćena je crta bojišnice i dobivena bitka za Velebit te trajno onemogućena težnja agresora da izbijanjem na Jadransku obalu razdvoji Hrvatsku na dva dijela. Osim pobjede, vojno-redarstvena operacija Medački džep bila je i velika hrvatska žrtva. Tijekom borbenih djelovanja pa do povlačenja hrvatskih snaga, od 9. do 17. rujna 1993., poginulo je šest pripadnika Hrvatske vojske i sedam pripadnika postrojbi specijalne policije MUP-a, a 53 hrvatska branitelja su ranjena. Agresor od svojeg cilja nije odustao, pa je tako hrvatska pobjeda rezultirala srpskim raketiranjem i granatiranjem Gospića, Perušića, Otočca te gradova u ostalom dijelu Hrvatske – Karlovca, Lučkog, Samobora, Jastrebarskog, Ivanić-Grada, Kutine i Popovače, u kojima su stradale civilne žrtve i počinjena je velika materijalna šteta. Obilježavajući 31. obljetnicu VRO Medački džep, sa zahvalnošću i poštovanjem prisjećamo se svih poginulih u toj operaciji, kao i svih žrtava koje smo podnijeli za našu slobodu i neovisnost. Naša je trajna obveza čuvati uspomenu na njih, promicati istinu i nastaviti graditi vrijednosti za koje smo se u Domovinskom ratu borili.

Pripremio: Željko Stipanović; Foto: Dario Njavro/Ministarstvo hrvatskih branitelja