10 godina uspješnih nota i neprekinute glazbene inspiracije

Jazz orkestar Hrvatske vojske definitivno je ostavio trag na glazbenoj sceni Hrvatske. Deset godina sjajnih nota, deset godina strastvene izvedbe i deset godina neprestanog uspona. Gledajući unatrag, s ponosom možemo reći da su njegovi članovi vojni glazbeni virtuozi i inspiracija mladim glazbenicima te dokaz da se predanim radom može postići izvrsnost. Stoga s nestrpljenjem očekujemo još puno nota i britkog humora bojnika Dropuljića, koji će nas oduševljavati u godinama koje dolaze…

Na spomen jazza, moramo priznati, nemali broj ljudi odmahuje rukom i kaže da nije to za njih. Iako mnogima na prvi pogled može izazvati sumnju, čim kročite na jedan od koncerata Jazz orkestra Hrvatske vojske shvatit ćete da je ova glazbena ekipa daleko od svih predrasuda te da ste ušli u svijet pulsirajućeg ritma, modernih aranžmana i plesne energije. Upravo tim povodom, djelovanje Jazz orkestra Hrvatske vojske pokušat ćemo vam približiti kroz razgovor s njegovim voditeljem i dirigentom bojnikom Davorom Dropuljićem. Za početak valja istaknuti da Jazz orkestar Hrvatske vojske ove godine obilježava desetu obljetnicu neumornog glazbenog stvaralaštva. Sastavnica je Orkestra Hrvatske vojske Zapovjedništva za potporu, a izvodi različitu glazbu – od jazza do zabavne. Članovi Jazz orkestra Hrvatske vojske u proteklih su deset godina ostvarili nevjerojatne uspjehe te stekli poštovanje u glazbenom svijetu.

Bojnik Davor Dropuljić, voditelj i dirigent Jazz orkestra HV-a, osoba je koja svojom energijom, strašću i talentima, zajedno s članovima Orkestra, osvaja srca publike diljem Hrvatske. Od trenutka kada se pridružio Orkestru HV-a 1992. pa do danas stekao je reputaciju nevjerojatnog glazbenika poznatog ne samo po iznimnom voditeljskom umijeću već i po posebnom stilu, koji izaziva smijeh, oduševljenje i aktivno sudjelovanje publike na koncertima. Njegov se interes za jazz i zabavnu glazbu javio u ranim srednjoškolskim danima: “Moj otac bio je dugogodišnji 1. trubač Jazz orkestra HRT-a i surađivao je s eminentnim pjevačima tadašnje glazbene scene (Mišo Kovač, Oliver Dragojević, Dino Dvornik i dr.). Isto tako, s Orkestrom je svirao vrhunske jazz koncerte (Miljenko Prohaska, Boško Petrović, Ladislav Fidri). Sve je to utjecalo da moj odabir bude ta vrsta glazbe, unatoč studiju na Muzičkoj akademiji gdje sam svirao isključivo klasičnu glazbu. Isto tako, u Orkestru HV-a svirao sam djela klasične glazbe te se priključio radu tadašnjeg Big banda HV-a, koji je vodio maestro Prohaska.” Bojnik Dropuljić ističe, međutim, da danas nije lako biti i vojnik i umjetnik: “Svatko od nas u Orkestru djelatni je dočasnik ili časnik, koji odgovorno i profesionalno obavlja sve svoje dužnosti. Mi smo svjesni da nosimo odoru hrvatskog vojnika te da uz svoje umjetničke dužnosti moramo biti i vojnici, koji izvršavaju sve zadaće koje su im povjerene. Nije stoga nikakav problem uravnotežiti dužnosti vojnika i glazbenika. Možda je meni kao voditelju Jazz orkestra malo teže, jer ipak sam ‘glava obitelji’ pa moram biti spreman saslušati kolege i razgovarati s njima ne samo o glazbi nego i o nekim životnim situacijama, problemima, te uvijek nalazim najbolje rješenje za sve. Svaki je koncert novi izazov, nova publika, nova dvorana, drugi grad, druge pjesme. Spremate koncert pa se kolega razboli, tražite novo rješenje, ili pjevač kaže da ima problema s grlom pa nije spreman za koncert. Sve su to situacije s kojima se susrećem i koje su svojevrstan izazov, ali isto tako sve smo te stvari prevladali zajedničkim snagama, kao bend, na što sam posebno ponosan. U Orkestru sam od njegovih samih početaka. Mogu reći da je bilo jako lijepih, ali i teških trenutaka. Sve se te stvari prevladaju isključivo zato što je tu prisutna ne samo ljubav prema glazbi nego i prema vojničkom pozivu. Kada si maksimalno posvećen poslu, to utječe na karijeru – i kao vojnika, i kao glazbenika.”

Vjerujemo da bi se svi umjetnici složili da je teško naći ravnotežu između disciplinom zahtjevnog vojničkog života i kreativne slobode koju pruža jazz. “Glazba jest kreativna, ali isto tako, morate biti vrlo disciplinirani, savjesni, odgovorni, baš kako zahtijeva i vojnički život. Kada spojite ta dva života, dobijete izvrsnog glazbenika Orkestra Hrvatske vojske”, navodi bojnik Dropuljić. O važnosti Jazz orkestra Hrvatske vojske u kontekstu glazbene scene u Hrvatskoj dovoljno govori činjenica da je velik broj pjevača s naše estrade s njim surađivao (Matija Cvek, Jacques Houdek, Adalbert Turner-Juci, Đani Stipaničev, Mladen Bodalec, Marko Kutlić, Ivana Marić, Renata Sabljak, Nina Kraljić i dr.). “Kada smo počinjali probe, u opusu smo imali dvadesetak pjesama, a danas ih imamo više od dvjesto. Svaki je glazbenik umjetnički sazrio u ovih deset godina. Nema više treme, nervoze i sada se možemo posvetiti idućem desetogodišnjem razdoblju. U tih deset godina bilo je fenomenalnih koncerata, ali svakako bih izdvojio tri koncerta u KD Vatroslava Lisinskog: 2017., 2018. i 2019. godine. Svi su bili rasprodani. Kruna svega bila je prošle godine, kada smo bili prateći orkestar jednom od najvećih jazz glazbenika današnjice. Velikogorički Brass fest, James Morrison i Jazz orkestar HV-a. Kakav spektakl…”, govori bojnik Dropuljić. Kao što smo istaknuli, Jazz orkestar HV-a često surađuje s poznatim imenima hrvatske glazbene scene, s kojima je suradnja više nego profesionalna. “Nakon nekoliko proba postajemo prijatelji tako da, osim profesionalnog, njegujemo i prijateljski odnos. Na našem prvom koncertu u Domu HV-a “Zvonimir” pjevao je tada mladi i nepoznati Matija Cvek. Gostovao je s nama po cijeloj Hrvatskoj, bio je s nama u Bruxellesu, u središtu NATO-a, gdje smo svirali za obljetnicu članstva RH u NATO-u. Danas je on najpopularniji pjevač naše estrade, koji s ponosom uvijek kaže da je surađivao i da još uvijek surađuje s Jazz orkestrom HV, a to je i više nego dobra reklama za Orkestar.” 
Na pitanje koje vrijednosti nastoji prenijeti članovima Orkestra, bojnik odgovara kako smatra da svaki glazbenik mora biti vrlo profesionalan i maksimalno posvećen poslu: “Nastojim biti prijatelj svima, te i od kolega to tražim, da se svi zajedno osjećamo kao jedna velika složna obitelj. Vjerujte mi, to je najveća vrijednost koju možete imati u radnom kolektivu.” U dosadašnjem su mu radu posebno nadahnuće bili skladatelji i glazbenici Johann Sebastian Bach i Gustav Mahler, dok od skladatelja jazza ističe: “Dukea Ellingtona i Counta Basieja te nama vojnicima najdražeg našeg ‘kolegu’ Glenna Millera.”

Dok privodimo razgovor kraju, možemo zaključiti da je Jazz orkestar HV-a u proteklih deset godina našao svoje mjesto na glazbenoj sceni Hrvatske te da ga je prepoznala i struka i kolege glazbenici. Kao dio Hrvatske vojske, Jazz orkestar uvijek je na raspolaganju za sve protokolarne aktivnosti – od svečanosti, obljetnica pa do koncerata. Kao posebnu ulogu Jazz orkestra u kontekstu Hrvatske vojske, bojnik Dropuljić ističe pozitivnu sliku, odnosno prezentaciju Hrvatske vojske građanima Republike Hrvatske: “Imati koncerte diljem naše zemlje i svaki put iznova čuti kako smo ponos Hrvatske vojske i kako je nevjerojatno da Hrvatska vojska ima jedan tako dobar orkestar svima nama služi na čast. Puno djelatnika iz sustava dolazi na naše koncerte. Zaustavljaju me te pitaju kada će neki koncert. Sve to govori da su nas kolege dobro prihvatili. Naravno, i naša je uloga takva da svim ljudima pružimo dobru zabavu te da s koncerta iziđu vedri i nasmijani.” Na pitanje kako bi opisao svoj stil vođenja, kroz smijeh odgovara da tu nema puno filozofije: “Samo ležerno i opušteno. Samo tako možeš prenijeti emociju na publiku.”

Moramo priznati da je teško ne izići s njihova koncerta vedar i nasmijan. Svatko tko je bio zna da uzbudljiv koncertni doživljaj ne može proći bez bojnikovih humorističnih dosjetki, koje osvježavaju atmosferu i stvaraju nevjerojatan vokalni i instrumentalni spoj. Sposobnost bojnika Dropuljića da s lakoćom prenese emocije putem glazbe i riječi čini ga jedinstvenim u svijetu dirigiranja. Bojnik Dropuljić razgovor zaključuje: “Volio bih da imamo još više nastupa te tako prezentiramo Hrvatsku vojsku. Nema boljeg ambasadora Hrvatske vojske od toga da možete privući civilnu publiku i da ona vidi što Hrvatska vojska ima i može. Nadam se da će nas za deset godina sve poslužiti zdravlje te da ćemo i dalje uveseljavati publiku. Mi polako i starimo, već smo u pedesetima, ali zalog za budućnost mladi su koji su došli u zadnje dvije godine i ne mogu vam opisati što oni i njihova energija znače za nas. Isto tako, svi naši glazbeni uspjesi u ovih deset godina ne bi bili mogući bez kontinuirane potpore djelatnika Zapovjedništva za potporu na čelu sa zapovjednikom general-pukovnikom Mladenom Fuzulom te im ovim putem od srca zahvaljujem.” Jedno je sigurno – Jazz orkestar Hrvatske vojske definitivno je ostavio trag na glazbenoj sceni Hrvatske. Deset godina sjajnih nota, deset godina strastvene izvedbe i deset godina neprestanog uspona. Gledajući unatrag, s ponosom možemo reći da su njegovi članovi vojni glazbeni virtuozi i inspiracija mladim glazbenicima te dokaz da se predanim radom može postići izvrsnost. Stoga s nestrpljenjem očekujemo još puno nota i britkog humora bojnika Dropuljića, koji će nas oduševljavati u godinama koje dolaze.

Tekst: Ines Grossi: Foto: Tomislav Brandt, arhiva HVGI-ja