Zbor narodne garde djelovao je na cijelom teritoriju Republike Hrvatske, kao "profesionalna, uniformirana oružana formacija,…
2. gardijska brigada Zbora narodne garde

Prve četiri profesionalne brigade Zbora narodne garde nazvane su aktivne brigade, a ustrojene su 15. svibnja 1991. godine.
Nositelji formiranja 2. “A” brigade bili su pripadnici specijalne policije pripremani u Kumrovcu i Vinici, a manji dio u Rakitju. Dana 15. svibnja 1991. u Trsteniku Nartskom ustrojena je 1. pješačka bojna, koja dobiva naziv Crne mambe; 2. pješačka bojna, nazvana Banijska oluja, ustrojena je u Sisku 3. lipnja, a 3. pješačka bojna u Dugoj Resi 21. lipnja 1991. godine.
Postrojavanje Brigade održano je u radničkom naselju Trstenik kod Ivanje Reke. U prvom ustroju bilo je 1696 pripadnika, uglavnom raspoređenih u tri pješačke bojne s predviđenih 427 pripadnika u jednoj. Takva formacija morala se brzo nadograđivati.
Satnija Vojne policije ugradila se u sastav Brigade u skladu s odlukom MORH-a 5. listopada 1991. godine. U skladu sa zapovijedi Glavnog stožera HV-a od 25. listopada 1991., u “A” brigadama formiraju se oklopno-mehanizirani bataljuni radi mogućih napadnih djelovanja.
Dana 13. studenog 1991. u skladu sa zapovijedi MORH-a uvodi se Protudiverzantski vod (PDv), a 27. prosinca i 4. bataljun “R” sastava u Brigadi. Vod je demobiliziran 26. veljače 1992. godine.
Vod PZO-a prevodi se u ožujku 1992. u Laku artiljerijsko-raketnu bateriju PZO-a. U svibnju te godine formira se Protudiverzantska satnija (PDs).
U skladu sa zapovijedima MORH-a, 3. prosinca 1992. godine brigade ZNG-a ustrojavaju se prema formaciji motoriziranih brigada ZNG-a. Desetak dana nakon toga Brigada mijenja naziv u 2. gardijska brigada, koji ostaje do kraja rata.
Prve ratne godine 2. gardijska brigada brani hrvatske prostore između Zagreba, Siska i Karlovca, tako da borbeno djeluje u obrani Sunje, Blinjskog Kuta, Komareva, Siska, Petrinje, Gline, Topuskog, Viduševca, glinskog džepa te na Karlovačko-dugoreškom bojištu.
Taktička grupa dragovoljaca odlazi 1992. na područje Livna i Bosanske Posavine. U akciji Tigar 5. srpnja 1992. omogućava deblokadu Dubrovnika. Godine 1993. nakon operacije Maslenica postrojbe Gromova obranile su područje Novigrada. Taktička grupa dragovoljaca djeluje 1994. na Mostarskom bojištu, a dijelovi Brigade na Ličkom bojištu i Banovini. U operaciji Oluja 1995. godine postrojbe 2. gardijske brigade oslobađaju Petrinju, blokiraju Glinu i dolaze do Dvora na Uni.
Tijekom Domovinskog rata poginula su dvjesto dva pripadnika Brigade, a šest ih se smatra nestalim.
JEDNOM GROM – ZAUVIJEK GROM
Tekst Hrvoje Strukić