Akcija Mirkovci 91

Mirkovci nadomak Vinkovaca bili su tijekom Domovinskog rata neprijateljsko uporište. Ozbiljna prijetnja postali su u ljeto 1991. Želeći prekinuti tu prijetnju, hrvatski branitelji krenuli su u akciju oslobađanja mjesta, no u tome nisu uspjeli i 13 ih je izgubilo život. Spomenik podignut u Mirkovcima čuva trajnu uspomenu na njihovu žrtvu

Nakon nekoliko minobacačkih napada pobunjenih Srba iz Mirkovaca na Vinkovce, hrvatska strana odlučila je reagirati i krenula je u oslobađanje tog neprijateljskog uporišta. Kako je istaknuo Damir Dujić, i sam sudionik te akcije, a danas predsjednik Udruge ratnih veterana 3. A brigade ZNG-a Kune, nisu uspjeli u potpunosti sačuvati tajnost operacije. Hrvatski su branitelji umjesto očekivanog iznenađenja neprijatelja dospjeli u okruženje, a brojni su položili živote. Iz Mirkovaca je 22. srpnja ujutro izveden minobacački napad na Vinkovce i Nove Jankovce. Uslijedio je odgovor Specijalne policije i Zbora narodne garde iz Zagreba, Vinkovaca i Županje. Već tijekom jutra hrvatski branitelji uspjeli su iz više smjerova ući u Mirkovce i tad je odlučeno preko radiopostaje Vinkovci uputiti neprijatelju poziv za predaju oružja.

Kako iz Mirkovaca nije odgovoreno na tu ponudu, nastavljena je započeta akcija. Borbe su se vodile tijekom prijepodneva i na objema stranama bilo je mrtvih i ranjenih. U 13 sati u sve se umiješala JNA, koja je iz vojarne otvorila topničku vatru na Vinkovce. Prvi su put upotrijebljeni višecijevni raketni bacači i haubice velikih kalibara, a uključeno je i zrakoplovstvo. Ono što je bila novost i što je svima dalo razlog za razmišljanje bilo je aktiviranje pete kolone u samom gradu jer su civili snajperima pucali na sve što se kretalo Vinkovcima. Prema izvješću zapovjedništva aktivnog i pričuvnog sastava Zbora narodne garde i policije, do 11 sati sve je bilo pod kontrolom i akcija je imala izgleda za potpuni uspjeh. No nakon što se umiješala JNA, postalo je očito da je bila pripravna, ako stvari krenu takvim smjerom, na reakciju. Prema kazivanju svjedoka, JNA je sleđa napala pripadnike ZNG-a i Specijalne policije i nanijela im velike gubitke, a osim branitelja poginuli su i brojni civili.

U vinkovačku bolnicu dovezeno je više od trideset ranjenih. Toliki broj ranjenih i poginulih neće se dogoditi ni za najtežih dana Domovinskog rata. Akcija, nažalost, nije uspjela. Preživjeli hrvatski branitelji bili su prisiljeni povući se na početne položaje, a Mirkovci su ostali stalna prijetnja sve do kraja Domovinskog rata. U ustavno-pravni poredak Republike Hrvatske ušli su tek po okončanju mirne reintegracije 1998. godine. U sjećanje na poginule u toj akciji, u središtu Mirkovaca na Privlačkom putu podignut je spomenik s uklesanim imenima trinaestorice hrvatskih branitelja. Oko spomenika svake se godine 22. srpnja okupe preživjeli suborci te polažući vijence i paleći svijeće iskažu im zahvalnost za žrtvu koju su podnijeli.

Pripremio  Željko Stipanović; Foto  Tomislav Brandt