Astral Knight 23 – zapovijedanje, nadzor i akcija

Zapovjedno-operativno središte GS-a OSRH na međunarodnoj je vježbi imalo ulogu Združenog koordinacijskog središta za borbeno traganje i spašavanje izoliranog osoblja. Glavnu terensku kombinaciju OSRH na dijelu vježbe održanom u Hrvatskoj činile su letačke posade HRZ-a s timovima ZSS-a, kao i plovila Hrvatske ratne mornarice

Međunarodna vježba zračnih snaga Astral Knight 23 provedena je pod zapovjedništvom Zapovjedništva američkih zračnih snaga za Europu i Afriku (USAFE-AFAFRICA) i povezana je s međunarodnom vježbom Immediate Response 23. Svojim aktivnostima, među ostalim, osigurava zračni prostor za njezinu provedbu. Astral Knight već ima određenu tradiciju: Amerikanci je provode od 2019. godine, a njezin je temeljni cilj integrirana zračna i raketna obrana u zaštiti snaga od bilo kakvih napada iz zraka. No, za razliku od 2021. godine, provodila se u više segmenata i u više termina. Primjerice, segment protuzračne raketne obrane proveden je u travnju 2023. godine u simulacijskom središtu u Ramsteinu u SR Njemačkoj s članicama NATO-a čije oružane snage raspolažu raketnim sustavima srednjeg i dugog dometa.

Za Oružane snage RH ključni dio vježbe proveden je od 22. do 26. svibnja na području Hrvatske i Albanije. Bio je fokusiran na sustav zapovijedanja i nadzora (Command and Control – C2) uz potporu informacijsko-komunikacijskih ustrojstvenih cjelina OSRH. Sudionici su bili koncentrirani na C2 u taktičkoj provedbi zadaća borbenog traganja i spašavanja izoliranog osoblja iz protivničkog okruženja (engl. Personnel Recovery). Uz OSRH, na vježbi su sudjelovale postrojbe oružanih snaga Sjedinjenih Američkih Država (OS SAD), Rumunjske te Albanije. U Hrvatskoj vježba se provodila na pomorskom vojnom poligonu “Žirje“, na kopnenim poligonima “Eugen Kvaternik“ kod Slunja, “Josip Markić“ kod Knina, kao i u vojarni “Josip Jović“ kod Udbine.

Dinamičan scenarij

Što se tiče konkretnih ustrojstvenih cjelina OSRH, u dijelu C2 strukture vježbe sudjelovalo je Zapovjedno-operativno središte Glavnog stožera OSRH. Obnašalo je ulogu Združenog koordinacijskog središta za borbeno traganje i spašavanje izoliranog osoblja (engl. Joint Personnel Recovery Center – JPRC). U ulozi Koordinacijskog središta za borbeno traganje i spašavanje izoliranog osoblja (engl. Personnel Recovery Coordination Center – PRCC) djelovalo je Središte za nadzor zračnog prostora Hrvatskog ratnog zrakoplovstva i Mornaričko operativno središte Hrvatske ratne mornarice. Istu je zadaću izvršavalo i Središte za nadzor zračnog prostora oružanih snaga Albanije, a obje te postrojbe bile su podređene JPRC-u. Glavnu terensku kombinaciju činile su letačke posade HRZ-a (helikopteri UH-60M Black Hawk i Mi-171Sh) s timovima Zapovjedništva specijalnih snaga, kao i plovila Hrvatske ratne mornarice. Izvršavali su zadaće borbenog traganja i spašavanja.

Jedan od dinamičnijih dijelova vježbe Astral Knight 23 proveden je 22. svibnja u blizini pomorskog vojnog poligona “Žirje“. Bila je riječ o akciji borbenog traganja i spašavanja iz vode, a sudjelovao je i tim za izvlačenje OS-a SAD-a (Guardian Angels). Prema scenariju avion HC-130J Američkog ratnog zrakoplovstva
uočio je signal “oborenog pilota“ (pripadnik Središta za mirovne vojne operacije HKoV-a). Vizualno ga je locirao i izbacio čamac za spašavanje. U međuvremenu, pripadnici tima za izvlačenje s padobranima su iskočili iz aviona u more. Pronašli su “oborenog pilota“ te se svi zajedno ukrcali na brod Hrvatske ratne mornarice, desantni brod-minopolagač DBM-82 Krka.

Zadaća borbenog traganja i spašavanja na kopnu provedena je na području vojnog poligona “Eugen Kvaternik“ 22. i 23. svibnja. Izolirani vojnici koji su davali signal ovaj su put bili pripadnici OS-a SAD-a. Na scenu je opet stupio tim Guardian Angels s padobranskim skokom iz aviona HC-130. Doskočili su na područje vojarne “Josip Jović“ kod Udbine i ondje se integrirali s timom Zapovjedništva specijalnih snaga OSRH te timom oružanih snaga Rumunjske (helikopter IAR-330 Puma). Kopnenim putem prebacili su se na područje vojnog poligona “Eugen Kvaternik“ gdje su tijekom noći proveli zadaće lociranja, zbrinjavanja, zaštite i priprema za izvlačenje izoliranog osoblja. Potonje je na koncu i provedeno helikopterima rumunjskih i hrvatskih oružanih snaga. Prema planu vježbe, tri zadaće borbenog traganja i spašavanja trebale su se provoditi na teritoriju Albanije, a OSRH je sudjelovao u dijelu C2 sustava zapovijedanja i nadzora.


HC-130J Combat King II

HC-130J Combat King II jedini je USAF-ov tip aviona specijaliziran za izvlačenje izoliranog osoblja. Riječ je o inačici aviona C-130J, a u odnosu na njega ima dulji dolet te poboljšane sustave navigacije, uočavanja prijetnji i sustave protumjera. Temeljna mu je zadaća brzo raspoređivanje za izravne operacije izvlačenja osoblja. Može djelovati s neuređenih uzletno-sletnih staza i u protivničkom području. Operacije izvlačenja uključuju padobranske skokove, iskrcavanje opreme te dopunu goriva u zraku i na kopnu. Po potrebi, avionom se mogu provoditi i zadaće humanitarne pomoći, odgovora na katastrofe, sigurnosnog savjetovanja, hitne medicinske evakuacije, kao i neborbene evakuacije.

Proizvođač:…………………………………….. Lockheed Aircraft Corp.

Pogon:……………….. 4 x turboelisni motor Rolls-Royce AE2100D3

Potisak:……………………………………….. 4 x 4591 KS na vratilu elise

Raspon krila:……………………………………………………………. 40,4 m

Duljina:…………………………………………………………………… 29,57 m

Visina:…………………………………………………………………….. 11,58 m

Operativna masa:………………………………………………… 40 369 kg

Maksimalna poletna masa:…………………………………. 74 389 kg

Kapacitet nošenja goriva:…………………………………… 27 832 kg

Korisni teret:……………………………………………………….. 15 875 kg

Brzina:……………………………………………… 585 km/h na razini mora

Dolet:………………………………………………………….. veći od 6437 km

Operativni plafon:………………………………………………… 10 000 m

Naoružanje:………………………………….. sustavi protumjera, mamci

Temeljna posada: tri časnika (pilot, kopilot, časnik borbenog sustava)
……………………………………… i dva člana zadužena za teretni prostor

(izvor: USAF)


TEKST  Martina Stanković

FOTO  Tomislav Brandt