U nastavku suradnje s Hrvatskim povijesnim muzejom predstavljamo muzejske predmete povezane s Prvim svjetskim ratom…
Impresivan svjedok prošlog vremena
Brojni posjetitelji iz cijele Hrvatske koji su na Danu otvorenih vrata pakračkog Muzeja vojne i ratne povijesti razgledali izložbu na najbolji način potvrđuju kako je Muzej nadmašio lokalne okvire i vinuo se uz bok većih i etabliranih hrvatskih muzeja iste tematike
I ove je godine Muzej vojne i ratne povijesti u Pakracu otvorio svoja vrata brojnim posjetiteljima koji su iskoristili tu mogućnost i razgledali uistinu impresivnu zbirku od nekoliko tisuća eksponata. Ovogodišnji Dan otvorenih vrata upriličen je u sklopu velikog međunarodnog Sajma Slavonski banovac, koji je ugostio hrvatske povijesne postrojbe, a posjetitelji su mogli vidjeti pokaznu srednjovjekovnu bitku za pakračku kovnicu. Pakrački muzej vojne i ratne povijesti vodi profesor Mario Tušek, koji sa suradnicima ulaže iznimne napore u permanentno osvježavanje zbirke tako da ćete u razdoblju od samo godinu dana vidjeti brojne nove eksponate, a nerijetko ćete imati prigodu vidjeti i raritetne primjerke. Svi oni rade kao volonteri i zaljubljenici u hrvatsku povijest, što nimalo ne umanjuje njihovu vrijednost, nego, naprotiv, svemu tome daje vrijednost više.
Mario Tušek profesor je tjelesnog odgoja u Srednjoj školi Pakrac, osnivač Kluba ratničkih vještina Bujinkan Seishin Dojo Pakrac i učitelj japanske borilačke vještine, a Muzej vojne i ratne povijesti dio je Kluba ratničkih vještina. Kako Muzej nema sigurne mehanizme financiranja ni zaposlenike, postoji i radi isključivo zahvaljujući entuzijazmu i dobroj volji volontera, opet članova Kluba ratničkih vještina Pakrac. Mario Tušek naglašava kako bez njih ništa ne bi mogao napraviti.
Putovanje iz sobe u sobu gdje se nalaze eksponati zapravo je jedan vremeplov koji vas s iznimnom kronološkom preciznošću vodi kroz povijest. U prvoj prostoriji izložene su odore povijesnih postrojbi – povijesna odora Varaždinske građanske garde, Turopoljskog banderija, Karlovačke građanske garde, Kumpanjije iz Blata s otoka Korčule te odora Počasno-zaštitne bojne. Već u sljedećoj prostoriji upoznajete se s ranom poviješću Pakraca, počevši od rimskih legija koje su imale odmorište na tom području, preko srednjeg vijeka, vitezova templara, Osmanlija, Zrinskih i Frankopana pa sve do hajduka i pandura baruna Trenka. Brojni su eksponati vezani uz Prvi i Drugi svjetski rat, da bi se tako stiglo do najbogatijeg dijela zbirke – vezane uz Domovinski rat, ali i modernog, danas prepoznatljivog hrvatskog vojnika.
Izlazak iz zadnje izložbene prostorije osim osjećaja zadovoljstva što ste mogli razgledati izložbu i podsjetiti se na našu tešku povijest, ostavlja upečatljiv dojam ponosa ne samo na te ratne dane nego i ponosa što je netko s voljom, marljivošću i entuzijazmom prikupio sve te izložbene primjerke želeći tako zaboravu oteti našu recentnu povijest. Naš dojam bio je to jači jer nas je kroz izložbu vodio sam profesor Tušek, koji o svakom eksponate iz glave izvlači nebrojene podatke – od toga gdje i kad je određeni predmet korišten, kako je do njega došao ili tko ga je Muzeju poklonio. Ono što posebno veseli i što s neskrivenim ponosom ističe, jest da sve veći broj organiziranih skupina školske djece kao nezaobilaznu destinaciju bira upravo ovaj muzej, bez obzira na to radi li se samo o proputovanju ili u njega dolaze kao na svoje krajnje odredište. Teško je iz zbirke nešto posebno izdvojiti jer svaki eksponat ima svoju priču i neprocjenjivu vrijednost, no ono što nas je, možda subjektivno, posebno razveselilo uokvirena je naslovnica prvog broja Hrvatskog vojnika, koji je izišao u studenom 1991., a kraj nje originalna fotografija koja se tada našla na naslovnici našeg časopisa. Ovogodišnji je Dan otvorenih vrata Muzeja svojim odabranim fotografijama obogatio i Željko Gašparović Gašo, hrvatski branitelj, fotograf, fotoreporter koji je na ratištima devedesetih godina napravio neke od najboljih ratnih fotografija. Puni dojmova i obogaćeni brojnim podacima i novim spoznajama ostavili smo profesora Tušeka i njegove suradnike brojnim posjetiteljima koji su, sigurni smo, učinili vrlo mudru odluku i došli u ovaj muzej u kojem imaju što vidjeti i novo naučiti.
- Sajam Slavonski banovac
Sajam Slavonski banovac, koji se u Pakracu održava već 14 godina, postao je jedan od najvećih sajmova i manifestacija ovog tipa u kontinentalnoj Hrvatskoj. Tradicija je nastavljena i ove godine, u kojoj je Sajam imao međunarodni karakter jer su na njemu sudjelovali gosti iz Češke i Slovačke. Zahvaljujući pakračkim i lipičkim obrtnicima i ove je godine na Sajmu organizirana i enogastroprezentacija udruženja obrtnika i obrtničkih komora iz cijele Hrvatske. Atraktivnu su gastroponudu predstavili hrvatski branitelji Pakraca i Lipika te njihovi gosti, a svoje su delicije tradicionalno predstavili i pripadnici nacionalnih manjina koji žive i djeluju na ovom području.
Organizator je ove godine pripremio još bogatiju ponudu srednjovjekovnih sadržaja, a svi su sudionici bili dio mimohoda gradskim ulicama. Tradicionalno su članovi Povijesnog društva Pakrac-Lipik spravljali delicije “Kod veprove glave”, Streličarski klub “Kuna” organizirao je srednjovjekovni streličarski turnir, a središnja bitka za kovnicu novca održana je u večernjim satima. Posjetitelji su imali priliku i uživo vidjeti kako se kuje slavonski banovac, novac koji je još sredinom XIII. stoljeća kovan upravo u Pakracu.
Tekst I Foto: Željko Stipanović