MISTRAL 3 – početak modernizacije protuzračne obrane OSRH

Za ekskluzivne informacije o novom oružnom sustavu u Hrvatskoj vojsci, ekipa Hrvatskog vojnika u Zemuniku je posjetila Pukovniju protuzračne obrane HKoV-a

Nakon početka otvorene ruske agresije na Ukrajinu, a posebno nakon pada  besposadne letjelice Tu-141 Striž u Zagrebu 10. ožujka 2022., u hrvatskoj se javnosti počelo razgovarati o sposobnosti protuzračne obrane (PZO) Hrvatske vojske. Postojeći sustav PZO-a RH bit će značajno poboljšan već prije ugovorenom nabavom višenamjenskih borbenih aviona Rafale. Međutim, i dalje je ostajalo pitanje zemaljskog PZO-a, tj. više oružnih i senzorskih sustava različitih dometa i sposobnosti koji, samostalno ili uz pomoć saveznika, trebaju činiti tzv. višeslojni integrirani sustav PZO-a koji može braniti hrvatski zračni prostor od širokog spektra prijetnji. Prvi konkretni potezi stigli su 9. prosinca 2022.: Vlada RH odobrila je, a MORH s tvrtkom MBDA France potpisao Ugovor o nabavi francuskog raketnog PZO sustava Mistral 3. Riječ je o sustavu vrlo kratkog dometa (Very Short Range – VSHORAD) koji je opremljen najnovijim inačicama projektila te svakako spada u najmodernije i najsposobnije u svojoj klasi (opširnije v. tekst Mistral – svestrano rješenje za PZO, HV br. 674).

U službenom priopćenju objavljenom netom nakon potpisa Ugovora, bilo je navedeno da se odnosi na isporuku raketa Mistral 3 i lansera s najnovijom termovizijskom kamerom, sustavom za kriptiranu elektroničku identifikaciju ciljeva i kompletom za koordinaciju zapovijedanja i upravljanja. Osiguran je i paket integrirane logističke potpore koji uključuje specijalni alat i ispitno-mjernu opremu, inicijalni komplet pričuvnih dijelova, tehničku dokumentaciju, vježbovne rakete, obuku osoblja prema načelu obuka obučavatelja i tehničku potporu proizvođača. Prve isporuke očekivale su se do početka 2024. godine. Praktično je oprema isporučena i prije od tog roka. Da su prve komponente sustava stvarno stigle potvrdila je fotografija s radnog posjeta potpredsjednika Vlade i ministra obrane RH Ivana Anušića Hrvatskoj kopnenoj vojsci (HKoV) 5. prosinca 2023. u Karlovcu. Na njoj se vidjela paljbena jedinica (tripod) sustava Mistral opremljena gabaritnom raketom  Field Handling Trainer (FHT) koja služi za osnovnu  obuku, uvježbavanje normiranih radnji i dovođenje sustava u određeni stupanj spremnosti.

Suradnja s francuskim partnerima

Za ekskluzivne informacije o Mistralu 3 u Hrvatskoj vojsci, novinarska ekipa Hrvatskog vojnika sredinom je siječnja u vojarni “Pukovnik Mirko Vukušić“ u Zemuniku Donjem kod Zadra posjetila Pukovniju protuzračne obrane HKoV-a. Postrojba je nositelj uvođenja sustava u operativnu uporabu i prva koja se njime oprema. S vremenom, preuzimat će ga  i  postrojbe PZO-a  gardijskih brigada HKoV-a. Od naših sugovornika iz Raketne bitnice Pukovnije PZO-a saznajemo da su prve komponente sustava isporučene već početkom 2023. Što je još važnije, postrojba u suradnji s francuskim partnerima već itekako radi na izobrazbi i obuci osoblja za korištenje sustava. Sa zapovjednikom Raketne bitnice satnikom Josipom Čulinom razgovaramo u glavnoj učionici zgrade u kojoj je smještena njegova postrojba. Već i letimičan pogled na prostoriju pokazuje da je obuka na sustavu Mistral u naprednoj fazi: klasična glavna ploča ispunjena je kredom ispisanim podacima, a na drugoj je strani računalo i spojen projektor koji pokazuje prezentaciju o Mistralu 3 u PowerPointu. Uz jedan zid nalazi se trodimenzionalni presjek rakete kojim vidite njezinu unutrašnjost i komponente. A duž svih zidova obješene su ilustracije s taktičko-tehničkim podacima i opisima ne samo Mistrala, nego i drugih modernih VSHORAD sustava koji su u ponudi na svjetskom tržištu. Tim Raketne bitnice koji se bavi Mistralom odreda čine mladi vojnici koji, kako ističe satnik Čulina, iznimno brzo usvajaju znanja i vještine nužne za učinkovitu uporabu sustava. Dio njih je uz kolege iz drugih postrojbi PZO-a HKoV-a već prošao cikluse obuke za poslužitelje (operatere), vođe skupina, zapovjednike desetina i zapovjednike vodova koju je MBDA organizirao u gradu Bourgesu u središnjoj Francuskoj. Ukratko, osposobljen je cjelovit zapovjedni lanac djelatnika koji rukuju  Mistralom. Uskoro će započeti novi ciklus obuke, a Pukovnija PZO već sada ima kapacitete sama organizirati dio obuke za poslužitelje i vođe skupina za sustav Mistral. Obuka za obje dužnosti vrlo je slična jer djelatnici moraju steći manje-više ista znanja i sposobnosti, no vođa skupine ima dodatnu zapovjednu odgovornost koja se tiče taktičkih zadaća. Suradnja oko nabave i uvođenja Mistrala u HV s francuske strane ne podrazumijeva samo tvrtku MBDA France, nego i potporu francuskih oružanih snaga. U sklopu međunarodne vojne suradnje naši specijalisti za PZO imali su priliku nazočiti bojnom gađanju sustavom Mistral francuskog KoV-a. “Vidjeli smo taktike, tehnike i postupke uporabe sustava u francuskoj vojsci te način organizacije bojnih gađanja s njim. Korisno je podijeliti iskustva s partnerima, u doktrinarnom i operativnom smislu. I to posebno u kontekstu uspostavljanja vlastitog ustroja prilagođenog potrebama Hrvatske vojske koji će biti spreman odgovoriti na suvremene izazove i prijetnje iz zračnog prostora,“ objašnjava zapovjednik bitnice.

Hrvati brzo uče

Mistral 3 golem je skok u tehnologiji u mnogim segmentima za sve postrojbe PZO-a HKoV-a, koje su trenutačno opremljene starijim sustavima sovjetskog dizajna Strela-2M i Igla. Sustavi sovjetske proizvodnje pokazali su se učinkoviti u mnogim sukobima, međusobno su se nadopunjavali u taktičkom smislu na bojištu ovisno o dolazećoj ili odlazećoj putanji cilja. No, bitno je naglasiti da Mistral nema ograničenja u putanji cilja te jednako učinkovito djeluje na sve prijetnje iz zračnog prostora, neovisno o smjeru njihova kretanja. Infracrvena glava za samonavođenje Mistrala značajno je osjetljivija pri detekciji cilja, sustav samonavođenja dodatno je poboljšan, bojna je glava razorna, raketni motor osigurava nadzvučne brzine prilikom susretanja cilja… Jednako ubojito za prijetnje u zračnom prostoru, djeluje danju i noću, u svim vremenskim uvjetima. Još je jedna prednost što elevacijski može djelovati do -15 stupnjeva u odnosu na horizont. Dakle, ako taktička situacija zahtijeva, Mistralom se može djelovati i s povišenog položaja na ciljeve u zračnom prostoru, na kopnu ili vodi.

“Već godinama vježbamo i gađamo sa Strelom i Iglom. Dakle, nismo počeli od nule, francuski je sustav za nas nadogradnja i brzo smo usvojili sve što nam je obuka u Bourgesu nudila,“ kategoričan je satnik. Uz spomenutu paljbenu jedinicu i raketu, sustav Mistral 3 čini još i baterija koja služi za napajanje rakete te hlađenje bojne glave s IR (infracrvenim) navođenjem, centralna baterija za napajanje svih komponenti sustava, optički ili termovizijski ciljnik. Sam potonji uređaj izvrsna je oprema jer ima velike mogućnosti za izviđanje i promatranje, čak i kad ono nije izravno povezano s bojnim djelovanjem, dakle, kad nije noćni ciljnik za PZO. Tu je i koordinacijski paket (kit) koji se sastoji od oružnog adaptera i tableta te omogućava koordinirani način rada, odnosno daje mogućnost prijenosa slike sa senzora izravno na sučelje vođi skupine na paljbeni položaj. Svaka paljbena jedinica opremljena je i s uređajem za identifikaciju cilja (IFF) koji raketnoj skupini daje jasan status letjelice u zračnom prostoru. Ukratko, satnik Čulina ističe da sustav Mistral pruža širok spektar mogućnosti, posebno u pogledu uvezivanja podatkovnim vezama sa senzorima i zapovjednim mjestom čime se stvaraju uvjeti za učinkovito upravljanje paljbom u rodu PZO-a, a i u širem kontekstu otvara nove sposobnosti Hrvatske vojske.

Terenski simulator

Na prošlogodišnjoj Jadranskoj vojnoj i zrakoplovnoj izložbi i konferenciji održanoj u svibnju u Zadru, tvrtka MBDA na svojem je štandu postavila simulator Mistrala 3. Zahvaljujući imitaciji paljbene jedinice i tronošca te naočalama za virtualnu stvarnost, znatiželjnici su imali priliku okušati se u virtualnom gađanju na zrakoplove. Međutim, uz uporabu sobnog simulatora nužno je obučavati se i na terenskim simulatorima sa svrhom  stvaranja što realističnijeg okružja, a naši PZO-ovci u Bourgesu kombinirali su upravo i sobne i terenske simulatore. Terenski simulator Manual Training System (MTS) služi za uvježbavanje u terenskim uvjetima uz simulaciju lansiranja rakete na stvarne ciljeve ili na imitator zračnog cilja (IZC). To je praktično potpuni sustav Mistral koji je opremljen kao i operativni sustav, sve predlansirne radnje su iste kao i na operativnom sustavu. Jedino što se prilikom samog postupka lansiranja performanse poslužitelja mjere elektroničkim putem. Pojednostavnjeno, MTS-om se radi sve što i bojnim sustavom, jedino u konačnici nema lansiranja rakete. No, senzorski i računalni sustavi precizno evidentiraju sve postupke poslužitelja u procesu praćenja cilja, zaključavanja IC glave na cilj te sami postupak lansiranja. “Sobni simulator koji ste vidjeli na ASDA-i ne daje pravu percepciju vanjskog i zračnog prostora. Kad rabite MTS, u terenskim uvjetima s postrojbom, motrite zračni prostor i djelujete na stvarne ciljeve“, kažu nam u Pukovniji PZO-a.  Takva obuka može se  svakodnevno provoditi  u vojarni “Pukovnik Mirko Vukušić“ te na svim terenima koji omogućuju nazočnost ciljeva u zračnom prostoru. Cijeli rod PZO-a u HKoV-u očekuje s nestrpljenjem predstojeću vježbu Štit 24 koja će se održati od 4. do 13. travnja na vojnom poligonu “119. brigade Hrvatske vojske” na rtu Kamenjak u Istri. Hrvatskim vojnicima priključit će se saveznički kolege iz Francuske, Poljske, SAD-a i Slovenije. Najzanimljivije je da je na vježbi predviđeno prvo lansiranje bojnog projektila Mistral 3 u povijesti HV-a. Trenutačno sve što je potrebno za bojno djelovanje sustavom Mistral 3 u Hrvatskoj je vojsci, s obzirom na to da je uz ostale sastavnice sustava isporučen i određeni broj bojnih raketa koje se, naravno, čuvaju u posebnim uvjetima. Skupnik Darko Rast, na dužnosti vođe skupine, ističe da je ekipa iz postrojbe novom sredstvu pristupila – entuzijastički. Sad su sve aktivnosti u bitnici usmjerene prema vježbi Štit 24 koja će biti vrhunac intenzivnog rada duljeg od godinu dana. “Nakon tog dana, moći ćemo reći da smo uvježbani i spremni za sve daljnje zadaće s Mistralom“, ističe dočasnik. Bit će to zaista rijedak trenutak za mirnodopske uvjete. Naime, baš kao i kod drugih modernih sustava Hrvatske vojske kao što su projektil zrak-zemlja Hellfire ili protuoklopni projektil Spike LR, cijena rakete Mistral 3 prilično je visoka i ne koriste se u bojnim gađanjima u mjeri kao što je to kod Igle ili Strele. To vrijedi za sve vojske, pa i one s velikim proračunom poput francuske. 

Sadašnjost Pukovnije PZO-a

Nakon zanimljivih razgovora o nabavi Mistrala, dobili smo izvrsnu priliku i vidjeti neke od komponenti sustava koji su stigli u Hrvatsku. Pripadnici Raketne bitnice skladište ih u savršenom redu. Posebno za Hrvatski vojnik, na jednoj od lokacija u vojarni “Pukovnik Mirko Vukušić“ napravili su malu demonstraciju svoje obuke. Kako je Mistral 3 ipak kompleksniji sustav od Strele ili Igle, te da bi bitnica funkcionirala besprijekorno, nužno je uključivanje ljudi različitih vojnostručnih specijalnosti. Pozornik Nikola Raspović raspoređen je na dužnost poslužitelja. Vojnik iz Zadra u OSRH je dvije i pol godine, i brzo je dobio svoju priliku na potpuno novom sustavu, a u budućnosti se vidi i kao dočasnik pa i časnik za PZO, jer ima fakultetsku diplomu. “Jasno je, novi je sustav puno kompleksniji od naših dosadašnjih, no ima puno bolje karakteristike. Nisam bio u Francuskoj, no kolege koji su prošli tamošnju obuku već su nam prenosili stečena znanja pomoću opreme koja nam je ovdje na raspolaganju. Ima tu dosta sitnica koje treba pohvatati, no mladi smo i motivirani, imamo veliku želju za usavršavanjem u svojem pozivu,“ nabraja pozornik. PZO sustavi vrlo kratkog dometa koji stižu iz Francuske prvi su korak prema modernizaciji zemaljskih sposobnosti PZO-a HKoV-a i cijelog OSRH. Kako je riječ o jednom od najmodernijih i najučinkovitijih sustava svoje klase u svijetu, on bi trebao biti svojevrstan temelj i za uspostavu integriranog PZO-a te nabavu sustava PZO srednjeg dometa. Potonja je nabava u više aspekata jedna od najvećih u povijesti OSRH, u nekim segmentima mogla bi nadmašiti i nabavu Rafalea. No, u ovom trenutku, sa sugovornicima iz Pukovnije PZO-a zadržali smo se samo na sredstvu koje je sad već – njihova sadašnjost. “Mistral 3 uistinu je sofisticiran, moćan, ubojit, praktički nema operativnih ograničenja i može neutralizirati cijeli spektar besposadnih letjelica, krstarećih projektila, aviona i helikoptera. Ciklus opremanja odvija se po planu, a mi smo spremni za daljnju obuku, uvježbavanje i uvođenje sustava u operativnu uporabu,“ zaključuje satnik Čulina.


Mistral 3 – ključne karakteristike
(izvor: MBDA)

  • – sposobnost ispali – i – zaboravi
  • – prvi SHORAD projektil s IR optičkim ciljnikom s termovizijskom kamerom
  • – otporan na sve poznate IR protumjere
  • – mogućnost pogotka prvim hicem – veća od 96 %
  • – potpuno pasivno navođenje bez obzira na lanser
  • – velike manevarske sposobnosti (do 30 g), presreće ciljeve koji manevriraju do 9 g
  • – domet presretanja cilja: do 8000 m
  • – minimalna udaljenost presretanja cilja: 500 m
  • – visina presretanja cilja: do 6000 m
  • – supersonična brzina (930 m/s) – kratko vrijeme do presretanja cilja
  • – bojna glava mase 3 kg
  • – rok uporabe 20 godina bez održavanja
  • – duljina projektila: 1,88 m uključujući lansirni motor
  • – masa projektila: manja od 20 kg.

Tekst: Domagoj Vlahović; Foto: Tomislav Brandt