Nove prilike i izazovi za vođe

“Završna vježba predstavlja realnu situaciju u kojoj se polaznici mogu naći i na ovaj način vide koliko je zapravo težak naš poziv i koliko je bitna psihofizička spremnost te da kao mala skupina mogu postići puno toga”, naglašava nadnarednik Cesarec

Prije dva tjedna pratili smo polaznike Središta za razvoj vođa “Marko Babić” u akvatoriju Korčule dok su svladavali vodene prepreke. Sad je pred njima nova zadaća – treća i predzadnja faza obučnog ciklusa. Ta faza uključuje završnu 72-satnu vježbu tijekom koje se polaznici postavljaju u uloge zapovjednika voda i testira se njihova izdržljivost. Manjak sna i hrane, stalan boravak na otvorenom i borba s nevremenom samo su neki od izazova koje moraju svladati kako bi uspješno osvojili dodijeljeno područje i izvršili zapovijed.

Suradnjom do novih prilika i vještina

Instruktori Središta već su nam prije pokazali svoju kreativnost u planiranju obuke, nastojeći uključiti što više različitih scenarija. Suradnjom s postrojbama iz drugih grana i rodova Oružanih snaga RH, polaznicima pružaju priliku za proširenje temeljnog znanja o taktici i usvajanje vještina do kojih možda ne bi imali priliku doći unutar matičnih postrojbi. Suradnja s Hrvatskim ratnim zrakoplovstvom jedna je od zanimljivijih u Središtu, a mi smo iskoristili priliku i posjetili obuku za razvoj vođa u vojarni “Josip Jović’” na Udbini na dan kad je planirana obuka s višenamjenskim helikopterom Mi-171Sh.

Nema idealnih uvjeta

Prije dolaska HRZ-ove letačke posade s helikopterom polaznici su provodili zadaće po planu, a mi smo ih našli u šumi ispod nadstrešnice. Ondje su dobili zapovijed od zapovjednika voda, koji im je s pomoću skice na ploči i pješčanika pokazao plan operacije i zadaće svake desetine. Viši instruktor Središta nadnarednik Antonio Cesarec zadužen je za programsko područje taktike malih postrojbi i glavni za provedbu završne vježbe. Dok polaznici maskirani u šumi osiguravaju područje prikupljanja, nadnarednik nam objašnjava kako će se tijekom završne vježbe susretati s dodatnim izazovima kao što su zasjede na brzu ruku, brze reakcije, brzi prepadi, napadi. “Cilj je vidjeti njihovu brzinu donošenja odluka, brzu reakciju i prilagodljivost u uvjetima koji su daleko od idealnih i zato se završna vježba provodi cijelo vrijeme vani, gdje su polaznici zbog manjka sna i hrane umorniji”, dodaje Cesarec. Novina je u ovoj generaciji polaznika navođenje neizravne vatre, što će moći iskoristiti kad uoče protivnika na većim udaljenostima. Potpora Obavještajne pukovnije uz pomoć besposadne letjelice Orbiter 3 novost je od prošle generacije polaznika, a zahvaljujući tomu vod je dobivao sve potrebne obavještajne informacije: od identifikacije do kretanja i položaja cilja pa nadalje.

Moć dobro uvježbane postrojbe

Dolazak letačke posade HRZ-a helikopterom u sigurno područje prikupljanja označava početak zadaće čiji je cilj infiltracija cijelog voda u protivničku pozadinu, gdje treba napasti i osvojiti ključni teren te tako uspostaviti vizualni nadzor nad područjem operacije. Uoči zadaće tehničar i piloti okupljaju polaznike oko helikoptera i upoznaju ih s njegovim osnovnim karakteristikama te načinima ulaska i izlaska. Usvojivši temeljne radnje, polaznici se letjelicom prebacuju na obližnje brdo do točke u blizini zone djelovanja. Nakon što su desetine raspoređene po području, zapovjednik izdaje zapovijed za napad. Dok se približavaju cilju, na polaznike vatru otvara protivnička strana, koju u ovom slučaju glume instruktori Središta kako bi iz prve ruke vidjeli reakciju polaznika i njihov odgovor na zasjedu. Uspješnim svladavanjem protivnika, vod se dalje kreće prema ključnom terenu gdje se nalazi bunker koji označava protivničko zapovjedno mjesto. Instruktori Središta svaku situaciju pokušavaju napraviti što realnijom pa su tako i u ovoj situaciji u ulozi crvenih pružali maksimalan otpor kako bi polaznicima što više otežali zadaću. Na kraju su polaznici timskim radom uspješno svladali protivničku desetinu i osvojili ključno zemljište, čime su olakšali daljnje operacije. Dok mrak pada i akcija se privodi kraju mi ih napuštamo, a pred njima stoji još mnoštvo zadaća koje moraju izvršiti u idućih 48 sati.

Glavne vježbe koje su planirane za tu fazu baziraju se na okruženju i pretragama, prepadima i zasjedama, a jedan od scenarija bio je da zasjedom zaustave dogovor i kupnju oružja u protivničkim redovima. U skladu sa zadaćama, polaznici sami biraju mjesto gdje će prenoćiti, a kraj vježbe je onda kad očiste cijelo područje i osiguraju neometano odvijanje prijateljskog zračnog prostora. Time uspostavljaju red i propuštaju snage koje ih slijede i podupiru. “Završna vježba predstavlja realnu situaciju u kojoj se polaznici mogu naći i na ovaj način vide koliko je zapravo težak naš poziv i koliko je bitna psihofizička spremnost te da kao mala skupina mogu postići puno toga”, naglašava nadnarednik Cesarec.

TEKST: Janja Marijanović Šaravanja; FOTO: Tomislav Brandt