Obuka koja oblikuje vođe podmorja

Vojarna “Admiral flote Sveto Letica-Barba” u Splitu dva je tjedna bila središnje mjesto obuke za voditelje ronjenja najviše razine, koju je provelo Središte za obuku Hrvatske ratne mornarice

U Središtu za obuku Hrvatske ratne mornarice provodio se napredni tečaj za voditelje ronjenja najviše razine. Riječ je ujedno o najzahtjevnijoj i najsveobuhvatnijoj obuci u području vojnog ronjenja unutar Oružanih snaga Republike Hrvatske, odnosno specijalističkom programu namijenjenom iskusnim vojnim roniocima koji su već prošli temeljne i napredne obuke te su stekli veliko operativno iskustvo. Obuka obuhvaća intenzivnu teorijsku nastavu i zahtjevne praktične vježbe u podmorju. Cilj je osposobljavanje budućih voditelja za planiranje, koordinaciju i nadzor složenih ronilačkih operacija u različitim uvjetima – od dubinskog ronjenja i uporabe specijalizirane opreme, do kriznog upravljanja i provedbe sigurnosnih protokola. Tijekom obuke svi polaznici prolaze i taktičke scenarije koji simuliraju stvarne zadaće, čime se testira njihova snalažljivost, samodisciplina i vodstvo pod pritiskom. Obuka je vrhunac profesionalnog razvoja za vojne ronioce i važan je element u izgradnji sposobnosti Hrvatske ratne mornarice za provedbu podvodnih operacija u okviru nacionalne sigurnosti i međunarodnih vojnih suradnji. Voditelji ronjenja nakon uspješno završenog tečaja preuzimaju ključnu ulogu u sigurnosti i učinkovitosti ronilačkih timova na terenu.

SzO – centar ronilačke obuke OSRH

Tečaj za voditelje ronjenja najviše razine strukturiran je u više faza, koje uključuju teorijsku nastavu, suhe vježbe, praktične zadaće u plitkom i dubokom moru te simulacije kriznih situacija. U teorijskom dijelu obrađuju se teme poput fiziologije ronjenja, dekompresijske teorije, upravljanja ronilačkim timovima, planiranja operacija i postupaka u slučaju nezgoda. Poseban se naglasak stavlja na logističku organizaciju ronjenja. To prije svega podrazumijeva pripremu opreme koja odgovara zadaći na koju se ronioci upućuju. Uglavnom je riječ o vrsti opreme koju će tim koristiti na toj zadaći. Oprema se dosta razlikuje ovisno o tome roni li se u moru, rijeci ili jezeru.

“U SzO-u uglavnom provodimo obuku pripadnika OSRH za različite tečajeve ronjenja: od temeljnog, naprednog i voditelja ronjenja, a u planu je i tečaj za instruktora ronjenja. Osim toga, SzO provodi i kraće tečajeve, poput korištenja aparata za disanje u nuždi, uporabe full face maski, suhog odijela, kao i obavljanja podvodnih radova. Provodi se usto i specijalistička obuka za korištenje aparata za disanje zatvorenog i poluzatvorenog kruga”, objašnjava nam zadaće SzO-a bojnik Ivan Milanović, glavni instruktor odgovoran za provedbu obuke. Praktična komponenta obuke odvija se u stvarnim uvjetima. Polaznici svakodnevno provode zarone koristeći različite vrste ronilačke opreme. Vježbaju upravljanje timovima tijekom zadaća noćnog ronjenja, podvodnog izviđanja, inženjerijskih radova te traganja i spašavanja. Svaka vježba evaluira se u pogledu točnosti, sigurnosti i učinkovitosti provedbe. Polaznici dolaze iz sastava Hrvatske ratne mornarice i drugih grana Oružanih snaga, a svi već imaju certifikate iz vojnog i specijalističkog ronjenja. Biraju se na temelju izvrsnih psihofizičkih sposobnosti, stručnosti, prethodnog operativnog iskustva i izraženih liderskih vještina. Na tečaju se od njih očekuje visoka razina samostalnosti, ali i sposobnost timskog rada u složenim situacijama.

Voditelji ronjenja – okosnica ronilačkog tima

“S obzirom na to da sam s mora, ono mi je oduvijek bilo blisko i s njim sam srođen. Vojnu karijeru započeo sam u Karlovcu kao pirotehničar, ali kako volim more uspio sam se prebaciti u Hrvatsku ratnu mornaricu i postati protuminski ronilac, što je nekako i logičan slijed karijere. Obuka je koncipirana tako da što više naučimo o zakonima i pravilima u ronjenju. Želim istaknuti instruktore, koji su bili kolegijalni i puni korisnih savjeta”, rekao je desetnik Ante Martić. Oni koji uspješno završe obuku postaju licencirani voditelji ronjenja te preuzimaju odgovornost za sigurnost i uspješnost svih budućih ronilačkih operacija u svojim postrojbama.

“Moram istaknuti kao već iskusan ronilac, s više od 13 godina staža, kako je i ova obuka bila dosta zahtjevna i puna raznoraznih izazova. Planiram u bližoj budućnosti završiti i obuku za instruktora ronjenja. To je logičan slijed za pripadnika Središta za obuku”, jasan je polaznik obuke desetnik Marin Mikelić. Hrvatska ratna mornarica provedbom tečaja za voditelje ronjenja najviše razine potvrđuje svoju stručnost i predanost stalnom usavršavanju ključnog osoblja za podvodne operacije. Spomenuta obuka ne samo da osigurava visoku razinu operativne spremnosti unutar nacionalnih obrambenih kapaciteta već i pridonosi razvoju interoperabilnosti s partnerskim snagama u okviru NATO-a i drugih međunarodnih obrambenih inicijativa.

Uloga voditelja ronjenja iznimno je važna. O njihovoj stručnosti i odlučnosti ovisi sigurnost cijelog tima, uspješnost misije i sposobnost brzog djelovanja u nepredviđenim situacijama. Stoga je spomenuta obuka vrhunac profesionalnog razvoja vojnih ronilaca te važan temelj za održavanje i jačanje sposobnosti Hrvatske ratne mornarice u suvremenim sigurnosnim uvjetima.


Cilj je obuke osposobljavanje polaznika za dužnost vojnog voditelja ronjenja te podizanje i razvijanje znanja i sposobnosti stečenih na prijašnjim ronilačkim obukama. Potrebno je usvajanje metodičkih, praktičnih i teorijskih znanja i vještina, čime bi polaznici bili u potpunosti osposobljeni za samostalno vođenje ronilačke obuke te vođenje ronjenja u postrojbama OSRH.

Polaznici su po završetku tečaja sposobni izvršavati sljedeće zadaće:

  • formirati i razviti sposobnosti, vještine i znanja potrebna za vođenje ronjenja u OSRH
  • precizno izvesti i organizirati zadaću u svim uvjetima ronjenja te poduzeti sve radnje i mjere sigurnosti u provedbi ronilačkih zadaća
  • brzo prosuditi situaciju i donositi ispravne odluke prilikom ronilačkih nezgoda i incidenata
  • primijeniti Ciljeve sposobnosti mornaričkih minskih protumjera za čišćenje luka ronjenjem
  • formirati i usavršiti sposobnosti, vještine i znanja za provedbu tipičnih i specifičnih situacija u vođenju ronjenja
  • podizati razinu mentalnih, posebice kognitivnih sposobnosti specifičnih za vođenje ronjenja u OSRH.

Tekst: Tomislav Vidaković; Foto: HRM