Odlučna potpora 24

Na području vojnog poligona “Josip Markić” pokraj Knina od 9. do 11. rujna održavala se vježba Odlučna potpora 24 koju je provodila Gardijska mehanizirana brigada. Cilj je provjera sposobnosti brigade prilikom izmještanja zapovjednog mjesta iz stacionarnih u terenske uvjete

Krajem studenog prošle godine ekipa Hrvatskog vojnika posjetila je pripadnike Gardijske mehanizirane brigade u Petrinji tijekom vježbe Tigar 23. Vježba se provodila na tri lokacije istodobno, u Zagrebu, Karlovcu i Petrinji. Cilj vježbe, među ostalim, bio je uporaba LOGFAS (Logistic Functional Area Service – Služba logističkog funkcionalnog područja) sustava čiji je rad nezamisliv bez RKP-a odnosno razmjestivog komunikacijskog paketa. Njegova je glavna uloga omogućiti Zapovjedništvu da na brz, učinkovit i siguran način razmjenjuje informacije sa svim sudionicima te vježbe. U razgovoru sa zamjenikom zapovjednika GMBR-a, brigadirom Ivanom Jenjićem, tada smo doznali kako je sljedeći korak nakon vježbe Tigar 23, vježba kojoj će cilj biti premještanje Zapovjedništva brigade iz čvrstog objekta, iz stacionarnog objekta u terenske uvjete pri čemu sve infrastrukturne mogućnosti s kojima Zapovjedništvo raspolaže moraju ostati nepromijenjene.

S Dinare u svijet

Od tada do danas nije prošlo niti punih deset mjeseci, a motorizirana brigada već je isplanirala i počela s provođenjem vježbe Odlučna potpora 24. Kako nam je prošle godine i rekao brigadir Jenjić tako je i bilo, te je brigada prionula u kompleksan posao izmještanja Zapovjedništva brigade iz stacionarnih u terenske uvjete. Ekipa Hrvatskog vojnika dolazi u trenutku kad se sve priprema za podizanje submaskirne mreže kojoj je glavni zadatak smanjivanje termalnog odraza zapovjednog mjesta. Vojni poligon “Josip Markić” vrvi užurbanošću i kretanjem teške inženjerijske mehanizacije. Sve je podređeno zadaći izmještanja Zapovjedništva brigade kako bi se provela što prije i kako bi se omogućio rad u njegovu punom opsegu. To se prije svega odnosi na brojne komunikacijske kanale s kojima Zapovjedništvo razine brigade raspolaže i koje su mu nužne. Kad se samo taj element uzme u obzir, omogućavanje veze s ostatkom svijeta putem videolinka s Dinare nije mali izazov, ali nije ni nepremostiv. Kako nam je pukovnik Dražen Mazalin operativni časnik u GMBR-u i čelnik glavnog planskog tima vježbe objasnio, potpuna funkcionalnost Zapovjedništva očekuje se kroz 72 sata. Podrazumijeva se ne samo uspostava komunikacijskih kanala nego i osiguranje čitavog područja na kojem se nalazi Zapovjedništvo što uključuje i izgradnju skloništa u koje se pripadnici mogu skloniti u slučaju napada kao i postavljanje protuzračnih bitnica koje uključuju Mistrale. “Ocjenjivački timovi Zapovjedništva za obuku i doktrinu provjerit će spremnost svih sastavnica brigade srednjeg pješaštva iz njezina sastava kroz prikaz niza taktičko-tehničkih elemenata i sposobnosti”, pojašnjava pukovnik Mazalin i dodaje kako na vježbi sudjeluje 252 pripadnika GMBR-a, 59 različitih tipova vozila i 39 pripadnika ocjenjivačkog tima. “Cilj je vježbe provjera sposobnosti svih sastavnica brigade srednjeg pješaštva iz sastava GMBR-a kroz prikaz sposobnosti integracije manevarskih elemenata kao i provedbe procesa donošenja vojnih odluka, zaštita snaga u vježbi, integracija manevarskog elementa odnosno integracija svih ostalih postrojbi koje se nalaze u sastavu brigade”, precizirao je pukovnik Mazalin.

Kritična faza – sljedeći korak

Kako je i sam pukovnik naglasio, primarni je cilj vježbe provjeriti sposobnost postrojbi koje podupiru Zapovjedništvo brigade, što znači da je njihova zadaća uspostaviti zapovjedno mjesto u terenskim uvjetima. Vježba Odlučna potpora 24 prirodan je slijed vježbe Tigar 23 pa će i vježba Kritična faza biti njezin logičan slijed. U njoj će Zapovjedništvo na terenu profunkcionirati u punom opsegu kako bi provelo sve zadaće i ciljeve koje će dobiti od ostalih sudionika te aktivnosti koji će biti razmješteni na nekoliko lokacija širom Hrvatske. Taj niz vježbi prikazuje sustavan rad Gardijske mehanizirane brigade, ali i dugoročno razmišljanje, pripremanje, planiranje i izvršavanje iznimno kompleksnih vježbi čime se podiže spremnost za djelovanje brigade u svim uvjetima. Nakon što brigada i sve pridružene postrojbe svladaju sve izazove izmještanja Zapovjedništva idući je korak uspostavljanje tog Zapovjedništva sa svim njegovim mogućnostima na lako pokretljiva vozila koja će biti smještena na širem području. “Poučeni iskustvima iz trenutačnog rata u Ukrajini tendencija je uspostavljanja decentraliziranih zapovjedništava koja su locirana na većem području kako se ne bi dogodilo da samo jednim zrakoplovnim ili topničkim pogotkom neprijatelj onesposobi Zapovjedništvo brigade”, pojašnjava brigadir Jenjić. “Da bi se uspješno uspostavilo decentralizirano zapovjedništvo nužno je imati kvalitetne, pouzdane i dobro zaštićene komunikacijske kanale, a na ovoj vježbi provjeravamo našu osposobljenost za uspostavljanje infrastrukture zapovjednog mjesta u terenskim uvjetima”, objasnio je brigadir i dodao kako je glavnina tog posla u djelokrugu Voda za potporu zapovjedništva.

Tekst I Foto: Tomislav Vidaković