U vojarni Bojne protuzračne obrane GMTBR-a "Benkovac" provedena je 2. srpnja metodsko-pokazna vježba (MPV) Tjedni…
Štit 2024 – Prikaz novog pojačanja protuzračne obrane
Ovogodišnje izdanje vježbe Štit 2024 posebno je po tome što su pripadnici Pukovnije protuzračne obrane Hrvatske kopnene vojske i bitnice protuzračne obrane gardijskih brigada HKoV-a prvi put koristili sustav protuzračne obrane kratkog dometa Mistral 3
Kad se spomene vježba s najdužom tradicijom u Hrvatskoj vojsci već svi znaju da se radi o međunarodnoj vježbi Štit, koja je ove godine obilježila svoje 36. izdanje. Na vojnom poligonu “119. brigade Hrvatske vojske“ Premantura kod Pule, tijekom travnja, oko 300 pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske i zemalja partnera provodili su uvježbavanja i gađanja s raketnim i topničkim sustavima protuzračne obrane malog i srednjeg dometa. Vježba je dobila međunarodni karakter prije deset godina zahvaljujući sudjelovanju pripadnika Slovenske vojske, a osim njih ove su godine sudjelovali i pripadnici Oružanih snaga Republike Poljske i SAD-a te pripadnici OS-a Francuske koji su sudjelovali kao promatrači.
Povijesni trenutak
Ovogodišnje izdanje vježbe Štit 2024 posebno je po tome što su pripadnici Pukovnije protuzračne obrane Hrvatske kopnene vojske i bitnice protuzračne obrane gardijskih brigada HKoV-a prvi put koristili sustav protuzračne obrane kratkog dometa Mistral 3. Riječ je o jednom od najmodernijih i najučinkovitijih sustava svoje klase u svijetu koji gotovo da nema operativnih ograničenja te može neutralizirati cijeli spektar bespilotnih letjelica, krstarećih projektila, aviona i helikoptera. Završni prikaz vježbe održan je 12. travnja, a ekipa Hrvatskog vojnika nazočila je pripremama dan prije kad smo imali priliku gledati povijesni trenutak lansiranja rakete iz novonabavljenog sustava Mistral 3. Desetnik Tomislav Lonić i skupnik Darko Rast, dvojac je iz Pukovnije PZO-a, koje je odabrao zapovjednik da bude prvi koji će lansirati raketu iz ovog moćnog sustava. Dolaskom na paljbeni položaj postavili su paljbenu jedinicu, prilagodili je prema sebi i dali znak da su spremni za gađanje. Svi smo s nestrpljenjem iščekivali taj povijesni trenutak, a kad smo u zraku vidjeli raketni imitator zračnog cilja znali smo da će uskoro doći i do ispaljenja te moćne rakete. Samo nekoliko sekundi poslije raketa je direktno pogodila cilj i time dokazala da se radi o stvarno moćnom i modernom sustavu koji nema ograničenja u putanji cilja te jednako učinkovito djeluje na sve prijetnje iz zračnog prostora, neovisno o smjeru njihova kretanja. Direktni pogodak cilja popraćen je gromoglasnim pljeskom svih prisutnih, a dvojica pripadnika Pukovnije PZO-a napustili su paljbeni položaj s osmijehom i ponosom što su uspješno svladali ovu zadaću. Iskoristili smo trenutak odmora prije idućeg gađanja i razgovarali s njima o dojmovima neposredno nakon povijesnog lansiranja rakete. “Nije bilo stresa jer smo se dosta uvježbavali, a ovo je bilo samo finale svega. Adrenalin i uzbuđenje oko ispaljivanja rakete bili su prisutni, ali kad smo vidjeli uživo cijelu njezinu putanju osjećaj je bio fenomenalan,“ rekao je desetnik Lonić koji je ovdje bio u ulozi zapovjednika paljbene jedinice. Skupnik Rast još je uvijek bio pod dojmom i uzbuđenjem jer je prvi u Hrvatskoj vojsci lansirao takvu raketu. Složio se sa svojim kolegom da su bili dobro pripremljeni i uvježbani, te nije bilo sumnje da će ovu zadaću odraditi na najvećoj razini.
Osim Mistrala, hrvatski vojnici gađali su protuzrakoplovnim topovima 20 milimetara, a za metu su imali radiovođenu maketu zrakoplova. Američki vojnici gađanje su proveli lakim prijenosnim raketnim sustavom Stinger, a meta je bila imitator zračnog cilja koji se ispaljuje iz raketnog lansera 107 milimetara. Zbog jakog vjetra meta je imala izazovniju putanju što je učinilo gađanje realističnijim i izazovnijim, ali zahvaljujući pripremama i obukama uspješno su izvršili zadaću. Pripadnici OS-a Poljske gađali su iz lakog prijenosnog protuzrakoplovnog sustava Piorun i iz sustava za protuzračnu obranu kratkog dometa Pilica.
Uspješno svladavanje izazova
Zapovjednik Pukovnije PZO-a brigadir Alen Šimunić s drugim je uzvanicima pomno pratio sva zbivanja na bojnom polju. U kratkom razgovoru rekao nam je da je bio siguran da će gađanje iz sustava Mistral biti uspješno jer se radilo intenzivno. “Ciklus obuke kakav smo provodili za ovaj sustav garantira samo uspjeh u što smo se mogli i sami uvjeriti. Mistral 3 visokosofisticirano je sredstvo koje će uvelike pridonijeti zaštiti postrojbi Oružanih snaga u provedbi borbenih zadaća,“ rekao je brigadir te istaknuo da imati priliku biti prvi u predstavljanju ovako moćnog sredstva nije bio nikakav pritisak nego dodatan izazov na koji su spremno i učinkovito odgovorili. Kao i prošlih godina iskoristili smo priliku i razgovarali sa satnikom Josipom Čulinom, koji je ove godine bio voditelj gađanja za prijenosne raketne sustave Pukovnije PZO-a, te koordinator za gađanja partnerskih zemalja. Objasnio nam je kako je uloga koordinatora važna jer svaka nacija ima svoje tehnike, taktike i procedure i to sve treba prilagoditi uvjetima i mjerama sigurnosti na ovom poligonu. Osvrnuvši se na direktan pogodak iz sustava Mistral naglasio je kako su u vrlo kratkom vremenu on i njegovi kolege uložili velik trud kako bi uspješno svladali ovo moćno sredstvo. “U manje od godinu dana vidjeli smo sredstvo, primili ga na hrvatsko tlo, proveli obuku i sve procedure, te izvršili bojno gađanje s direktnim pogotkom. Sve to pokazuje da smo iznimno učinkoviti“, rekao je satnik. Kaže kako je izazovno gađati tako malu metu koja ide više od 200 metara u sekundi na udaljenostima do 4 ili 5 tisuća metara, ali uvježbavanje se isplatilo i njegovi su pripadnici to uspješno svladali.
Besprijekorna i učinkovita protuzračna obrana
Završnom prikazu vježbe nazočio je načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga RH general-pukovnik Tihomir Kundid te istaknuo kako je cilj ove vježbe prije svega demonstracija svih sposobnosti provedbe protuzračne obrane. “U današnjim vojnim operacijama koje se provode na integriranom bojištu, imperativ je besprijekorna i učinkovita protuzračna obrana”, rekao je. “Najveća vrijednost provedbe ove vježbe jest što je multinacionalna te je od iznimnog značaja kako bi se razvila i uvježbala interoperabilnost između vojski različitih zemalja,” zaključio je general-pukovnik Kundid.
U vježbi su također sudjelovale i snage Hrvatske ratne mornarice, Zapovjedništva za potporu, Zapovjedništva za kibernetički prostor, Bojne NBKO, Obavještajne pukovnije, Bojne veze, Bojne zračnog motrenja i navođenja i Pukovnije Vojne policije. Potporu provedbi međunarodne vojne vježbe pružili su Ministarstvo unutarnjih poslova Republike Hrvatske Policijska uprava Istarska, Lučka kapetanija Pula, Zračna luka Pula i Hrvatska kontrola zračne plovidbe. Vježba se provodi u cilju unapređenja interoperabilnosti s partnerima uvježbavajući taktike, tehnike i procedure praćenja i nadzora zračnog prostora te identifikacije ciljeva i provedbe bojnih gađanja ciljeva u zračnom prostoru na malim visinama prijenosnim raketnim sustavima protuzračne obrane na imitator zračnog cilja i protuzrakoplovnim topovima na radiovođenu maketu zrakoplova. Pukovnija protuzračne obrane Hrvatske kopnene vojske i bitnice protuzračne obrane gardijskih brigada HKoV-a bili su nositelji cijele vježbe.
TEKST: Janja Marijanović Šaravanja; FOTO: Filip Klen, Goran Resovac