Portugal je odobrio kupnju dodatnih dvaju odobalnih ophodnih brodova klase Viana do Castelo od brodograđevne…
Uspješnom suradnjom do sigurnijeg mora
”Svjesni smo da nijedna nacija ne može sama odgovoriti na aktualne izazove vezane uz pomorsku sigurnost stoga je u tom kontekstu nezamjenjiva uloga ovog Foruma koji razvija otvorenu komunikaciju, međusobno razumijevanje i suradnju svih članica,” istaknuo je komodor Damir Dojkić na završnoj aktivnosti predsjedanja Republike Hrvatske Forumom europskih obalnih straža. U sklopu aktivnosti održana je i međuresorna vježba COASTEX 22 čiji je cilj bio unapređenje interoperabilnosti i međusobnog razumijevanja EU-ovih agencija koje djeluju u sveobuhvatnoj zaštiti mora i njegovih resursa…
“More, veliki ujedinitelj, jedina je čovjekova nada. Sada, kao nikad prije, stari izraz ima doslovno značenje: svi smo u istom čamcu.” Tim citatom, čiji je autor Jacques-Yves Cousteau, govor je započeo komodor Damir Dojkić na otvorenju 13. Plenarne sjednice ECGFF-a, završne aktivnosti predsjedanja Republike Hrvatske Forumom europskih obalnih straža (European Coast Guard Functions Forum – ECGFF). Komodor Dojkić, zamjenik zapovjednika HRM-a, koji je obnašao dužnost predsjedatelja Foruma, rekao je kako vjeruje da je Republika Hrvatska tijekom svojeg predsjedanja opravdala ukazano povjerenje i napore Europske komisije i nadležnih agencija. ”Svjesni smo da nijedna nacija ne može sama odgovoriti na aktualne izazove vezane uz pomorsku sigurnost stoga je u tom kontekstu nezamjenjiva uloga ovog Foruma koji razvija otvorenu komunikaciju, međusobno razumijevanje i suradnju svih članica, ” istaknuo je komodor.
Uz predstavnike dvadeset država članica Foruma na sjednici su sudjelovali i predstavnici glavnih uprava Europske komisije (Uprava za Pomorstvo i ribarstvo – DG MARE, Uprava za migracije i unutarnje poslove – DG HOME i Uprava za mobilnost i promet – DG MOVE) te predstavnici EU-ovih agencija: European Border and Coast Guard Agency (FRONTEX), European Fisheries Control Agency (EFCA), European Maritime Safety Agency (EMSA). Također, nacionalni sudionici Plenarne sjednice članovi su Međuresornog predsjedništva Foruma i to predsjedatelj načelnik Stožera-zamjenik zapovjednika HRM-a komodor Damir Dojkić te supredsjedatelji Mirna Kovač Bašić iz Ministarstva unutarnjih poslova, kapetan Siniša Orlić iz Ministarstva mora, prometa i infrastrukture i Mario Rogošić iz Ministarstva poljoprivrede te članovi Projektnog ureda Foruma.
Na otvorenju 13. Plenarne sjednice ECGFF-a bio je i ministar obrane Mario Banožić koji je istaknuo važnost sudjelovanja Hrvatske u unapređenju suradnje zemalja članica Foruma u zaštiti pojedinačnih i zajedničkih interesa na moru te izrazio uvjerenje da će upravo sigurnost na moru zauzimati visoko mjesto u političkim raspravama i odlukama.
Ciljevi Foruma
Forum europskih obalnih straža (European Coast Guard Functions Forum – ECGFF) samostalna je, neovisna, neobvezujuća i nepolitička organizacija temeljena na dragovoljnom pristupu članova, koji su nositelji funkcija obalne straže ili ekvivalentnih organizacija pomorskih zemalja članica EU-a i pridruženih članica šengenskog prostora. Svrha je Foruma razvoj i koordinacija međunarodne, međuagencijske suradnje zemalja članica i agencija EU-a u cilju borbe protiv sigurnosnih izazova u područjima zaštite pomorskih granica, sigurnosti plovidbe, traganja i spašavanja, zaštite morskog okoliša, nadzora ribarstva i borbe protiv krijumčarenja ljudi, imovine, naoružanja i narkotika. Glavni su ciljevi predsjedanja Forumom pozicioniranje i jačanje uloge RH u EU, unapređenje suradnje zemalja članica Foruma, podizanje razine spremnosti u provedbi sigurnosnih operacija na moru, razmjena iskustava i savjeta u opremanju i modernizaciji te promocija Republike Hrvatske kao sigurne turističke destinacije.
Međuresorna vježba COASTEX 22
Nakon održanih govora i završnih priprema, u sklopu sjednice u poslijepodnevnim satima u akvatoriju Bračkog kanala održana je međuresorna vježba COASTEX 22 s ciljem unapređenja interoperabilnosti i međusobnog razumijevanja EU-ovih agencija koje djeluju u sveobuhvatnoj zaštiti mora i njegovih resursa. Direktor vježbe bio je zamjenik zapovjednika Obalne straže RH kapetan bojnog broda Zoran Medvidović, koji je rekao kako je uspješnim završetkom potvrđena spremnost svih sudionika za provedbu zadaća u cilju nadzora i zaštite prava i interesa RH na moru. ”Vježba COASTEX 22 za Obalnu stražu RH ima dodatan značaj jer smo još jednom tijekom provedbe pokazali kako je bitan točan i pravodoban protok informacija prema svim tijelima i službama u skladu s njihovim nadležnostima kako bi se na vrijeme reagiralo u sličnim situacijama,” rekao je kapetan bojnog broda Medvidović i posebno naglasio dobru suradnju s EU-ovim agencijama (EFCA i EMSA) koje su dijelom svojih snaga sudjelovale u vježbi.
U scenarij vježbe bilo je uključeno i nekoliko zadaća Obalne straže kao što je nadzor morskog ribarstva, onečišćenje mora s brodova i traganje i spašavanje na moru. Vježba se sastojala od dva različita scenarija. Prvi je scenarij prikazao ribarenje broda treće države unutar zaštićenog područja Jabučke kotline uz korištenje zabranjenog ribolovnog alata, a u drugom je scenariju prilikom sudara trgovačkog broda i ribarice došlo do pada dviju osoba u more i istjecanja nafte iz broda.
Zapovjednik gumene brodice 202 narednik Ivan Milutin otkrio nam je kako je jedna od njihovih zadaća bila identifikacija ribarskog plovila koje je plovilo u Isključivom gospodarskom pojasu (IGP) Republike Hrvatske. ”Ovo je zadaća koju inače radimo na svakodnevnoj bazi, a sama je vježba prikaz i opis posla Obalne straže RH,“ rekao nam je narednik Milutin koji je izrazio zadovoljstvo provedenom vježbom.
Na vježbi su sudjelovali brodovi Hrvatske ratne mornarice OB SB-73 Faust Vrančić, DBM-82 Krka, m/j Učka, OB-02 Šolta, gumene brodice 202, 203, 204, Leader i Bljesak te zrakoplov Pilatus PC-9 i besposadna letjelica Orbiter 3. Uz snage HRM-a na vježbi su sudjelovali i brodovi Ministarstva unutarnjih poslova RH P-103 Josip Jović, P-204 Škabrnja i P-205 Sveti Rok, brodovi Lučke kapetanije Split Pojišan i RH 1 ST, civilni brodovi i/b Hidra, m/v Kijac i Pilotina te brod Europske ribarske agencije OPV Lundy Sentinel s organskim dronom.
TEKST Janja Marijanović
Foto Tomislav Brandt