Početkom srpnja nizozemska je obrambena agencija raspisala natječaj za nabavu novih jurišnih pušaka za domaće…
Vojničke puške MARS
Američka tvrtka Lewis Machine & Tool (LMT) dugo je bila poznata kao manji proizvođač ili modifikator pušaka baziranih na konceptu AR-15. No, zadnjih godina dobila je i neke veće ugovore, među kojima je i opremanje estonskih oružanih snaga
Estonija je prije nego se 2004. godine pridružila NATO-u te nakon desetljeća sovjetske okupacije morala graditi oružane snage (Eesti Kaitsevägi) praktički od nule. U izgradnji prema NATO-ovim standardima najveći joj je problem bilo to što nije imala domaću bazu za proizvodnju oružja i opremanje vojske. Morala se oslanjati na druge nacije. Što se tiče malokalibarskog oružja, u početku se opremanje svodilo na malu količinu različitih tipova puške AK-47, koje je ostavila sovjetska vojska. Estonija je potom 1993. odabrala izraelski Galil. No, legendarna AK-47 Mihaila Kalašnjikova (1919. – 2013.) uvelike je utjecala i na dizajn tog izraelskog proizvoda. Nakon predstavljanja 1972. godine, puške iz serije Galil desetljećima su koristile različite vojne i sigurnosne snage, od džungli Srednje Amerike, preko pustinja Bliskog istoka, sve do planina središnje Azije. Puške u NATO-ovu kalibru 5,56 x 45 mm koristio je i mali broj vojski članica tog saveza. Prvo ih je proizvodila tvrtka Israel Military Industries (IMI), a još uvijek ih na tržištu nudi Israel Weapon Industries (IWI).
Dokazana u borbama
Taktičko-tehničke značajke koje Galil dijeli s Kalašnjikovom učinile su izraelsko oružje poželjnim izborom za Estonce. Obje puške dobro se ponašaju u najsurovijim borbenim okruženjima, pa i na estonskoj hladnoći. Zbog relativno jednostavne proizvodnje lako su dostupne na tržištu, a još je lakše obučiti vojnike za učinkovito korištenje. Estonske obrambene snage 1994. godine usvojile su Galil i s vremenom koristile više inačica. One uključuju Galil AR (jurišna puška), Galil SAR (kratka jurišna puška) i Galil ARM (jurišna puškostrojnica). Male količine inačice snajperskih pušaka Galil u kalibru 7,62 x 51 mm također su bile u ograničenoj uporabi.
Ministarstvo obrane Estonije dodijelilo je 2008. godine ugovor za modifikaciju pušaka Galil švicarskoj tvrtki Brügger & Thomet (B&T). Uključivao je ugradnju novih prednjih rukohvata i drugih dodatnih nosača/šina za postavljanje optičkih ciljnika, taktičkih svjetiljki, okomitih rukohvata, bacača granata i drugog pribora. Sve je to B&T i isporučio. Prednji rukohvati B&T služili su kao nosači opreme s pomoću montiranih Picatinny šina (MIL-STD-1913). Nakon modifikacije mogli su se koristiti holografski ciljnici ili red dot (crvena točka). Većina estonskih Galila bila je opremljena ciljnicima Aimpoint CompM4 s crvenom točkom i odgovarajućim modulima za uvećanje slike Aimpoint 3XMag. Korišten je i holografski ciljnik L-3 EOTech 552. Ciljnici Aimpoint i EOTech kompatibilni su s uređajima za noćno promatranje. Od B&T-a nabavljen je i manji broj bacača granata GL06 40 mm, kao i prigušivača zvuka. Sve modifikacije i nadogradnje uvelike su povećale borbenu učinkovitost Galila.
Puške Galil AR ili karabine Galil SAR nosila je većina estonskih postrojbi, bez obzira na to koje su specijalnosti. Estonski vojnici naoružani Galilom sudjelovali su i u borbama u Iraku i Afganistanu. Puška se dokazala i u obrambenim i u napadnim akcijama. Jako dobar bio je njezin spremnik od 35 metaka. U situacijama kad je bila potrebna stalna paljba Galil ARM korišten je u ulozi lake strojnice. Estonske snage za specijalne operacije koristile su kombinaciju puške Galil SAR i prigušivača zvuka B&T.
Vrijeme za novo
Unatoč tomu što se Galil pokazao učinkovitim i pouzdanim oružjem, Estonci su s vremenom odlučili izraditi taktičku studiju kako bi nabavili novu pušku, taj put iz koncepta AR-15. Međutim, studija je navodila da je zasićenost kancerogenim spojevima i toksinima kojima su izloženi strijelci tijekom sekvence paljbe znatno veća kod pušaka s izravnim plinskim sustavom (M16/M4) u usporedbi s eksternim klipnim puškama. Stoga su odlučili ići na potonju konstrukciju. Drugi zaključci studije navodili su da puška mora biti i lagana, izdržljiva, ali i kompatibilna s noćnim ciljnikom i prigušivačem. Puška je trebala imati slobodno plutajuću cijev koja bi konstantno držala nulu u nepovoljnim okruženjima, kao i postavku promjene barutnih plinova koja bi joj omogućila da se bez problema koristi s prigušivačem zvuka.
Nakon dovršetka studije, Nacionalno središte za ulaganje u obranu (Riigi Kaitseinvesteeringute Keskus – RKIK), koje djeluje pod Ministarstvom obrane, počelo je 2016. u suradnji s oružanim snagama pripremati natječaj. Postupak javne nabave raspisan je u ljeto 2017. Estonija je nabavljala vojno streljačko oružje na otvorenom tržištu. Cilj je bio nabaviti modularno oružje za vojnika, koje bi omogućilo korištenje različite suvremene opreme, a da je ergonomično i izdržljivo. Na natječaj je pozvano 14 proizvođača.
Nakon opsežnog dvogodišnjeg natječaja i testiranja, Estonske obrambene snage odabrale su puške američke tvrtke LMT Defense, ispred pušaka tvrtki Sig Sauer te Heckler & Koch. Pobjedničke su puške iz serije modularnih obostranih pušaka MARS (Modular Ambidextrous Rifle System), uključujući inačice MARS-L (AR-15) i MARS-H (AR-10), uz podcijevne bacače granata 40 mm.
Povjerenstvo je u prvom redu ocjenjivalo pouzdanost oružja te ekonomsku isplativost, odnosno ukupnu cijenu nabave. Pritom su procjenjivani troškovi ciklusa uporabe u 20 godina, a ne samo prvotna nabavna cijena oružja i dodatne opreme. Dakle, rezultat testnih gađanja činio je deset posto ukupne ocjene; zajamčeni broj hitaca u cijelom vijeku uporabe oružja 20 posto; duljina vijeka uporabe oružja 30 posto, a cijena 40 posto. Prema objavljenim podacima, ponuda LMT-a iznosila je 22,7 milijuna eura, u usporedbi sa 27,6 milijuna eura Sig Sauera odnosno 45,5 milijuna eura tvrtke Heckler & Koch.
Pobjeda nad divovima
No, postupak ipak nije tekao glatko. Sig Sauer žalio se, ali odgovarajuće povjerenstvo i sud žalbu su odbacili. Estonija je u ljeto 2019. potpisala ugovor s LMT-om. Prema planu, isporuke su trebale započeti 2020. i trajati do kraja 2021. Međutim, svijet je pogodila pandemija i plan je postajao sve manje vjerojatan. Ipak, RKIK i LMT dali su sve od sebe da ublaže kašnjenja i 2020. godine oružanim snagama predano je 6050 pušaka u kalibru 5,56 mm i 500 u kalibru 7,62 mm. Osim toga, isporučen je i veći dio naručene dodatne opreme. Glavnina isporuke od preostalih 18 340 pušaka trebala je stići 2021., no zbog kašnjenja isporučene su u prvoj polovini 2022.
LMT Defense manja je tvrtka, osnovana 1980. pod nazivom Lewis Machine & Tool (LMT) u američkoj saveznoj državi Illinoisu. Osnivač je Karl Lewis, koji je oružarsku karijeru započeo u velikoj tvrtki Springfield Armory. Poslije je sjedište svoje tvrtke preselio u grad Eldridge u Iowi. Od početne proizvodnje komponenti i modularnih oružnih sustava, tvrtka se etablirala u proizvođača kvalitetnih pušaka za vojsku, policiju i vladine agencije, ali i za komercijalnu (civilnu) namjenu. U portfelju tvrtke kompletni su oružni sustavi, bacači granata i sustavi monolitne šinske platforme (Monolithic Rail Platform – MRP). LMT proizvodi i kompletnu liniju dodataka i komponenti za komercijalno tržište koji nadopunjuju oružje tipa AR-15. Puške serije LMT MARS mogu se karakterizirati kao četvrta generacija pušaka M16, ako se uzme da je M16A1 prva, M16A2 druga, a M4 Carbine treća. Sve su to generacije bazirane na dizajnu Eugenea Stonera (1922. – 1997.) i svaka je sljedeća evolucija puške AR-15.
Masovna proizvodnja
Puška MARS-L (Light – laka) u kalibru je 5,56 x 45 mm i proizvedena je posebno za potrebe estonske vojske. S druge strane, MARS-H (Heavy – teška) u kalibru 7,62 x 51 mm izvorno je projektirana kao zamjena za puške Ak 4 7,62 mm (švedska inačica puške Heckler & Koch G3). Estonske obrambene snage odabrale su za svoje puške nove nazive: MARS-L označen je kao R20 Rahe (tuča), a MARS-H kao R20L. MARS je razvijen 2014. i prvo je isporučen OS-u Novog Zelanda. Stručnjaci koji tvrde je MARS revolucionaran smatraju da je on redefinirao pojam modularne jurišne puške. Serija oružja M16/M4 uvijek je bila u vrhu što se tiče modularnosti. To se svojstvo uglavnom temeljilo na promjeni konfiguracije zamjenom gornjih prijemnika kako bi puška odgovarala točno određenim zahtjevima i potrebama. Pritom se može promijeniti duljina cijevi, kao i kalibar. LMT je to podigao na višu razinu.
Platforma MARS podrazumijeva dvostruki ili obostrani sustav puške, uključujući obostrani držač/otpuštač zatvarača, izbornik paljbe, otpuštač spremnika streljiva i ručice za punjenje oružja. Novozelandska narudžba 9000 komada bila je LMT-u prva narudžba standardne pješačke puške za inozemstvo. To je značilo da je LMT sposoban proizvesti oružje u količini u kojoj je to dotad moglo učiniti samo nekoliko tvrtki. Prije toga LMT je isporučio više od 3400 preciznih pušaka L129A1 (poznata i kao L129A1 Sharpshooter Rifle) Ministarstvu obrane Ujedinjene Kraljevine. Za potrebe britanskih Kraljevskih marinaca tvrtka tu pušku nadograđuje na inačicu L129A2, ali u kalibru 6,5 x 48 mm Creedmoor. Britanci su to tražili jer Creedmoor ima bolje sposobnosti gađanja ciljeva na udaljenostima do 800 metara. Poboljšanje uključuje cijev duljine 18 inča (457 mm) umjesto 16 inča (406 mm), novi ciljnik Leupold Mark 5HD 3,6-18×44 i prigušivač HuxWrx. Bit će opremljena i balističkim računalom Envision Technology i termalnim ciljnikom Pixels-on-Target.
Dobro i za specijalce
Kao i sve nove modularne puške tipa AR-15, i puška MARS-L sastoji se od gornjeg (upper receiver) i donjeg prijemnika (lower receiver), bolje rečeno – kućišta. Gornji prijemnik spomenuti je MRP (Monolithic Rail Platform).
Riječ je, dakle, o monolitnoj šinskoj platformi koja je LMT-ov patent. Proizvedena je od čvrstog otkova zrakoplovnog aluminija 7075-T6. Monolitna platforma znači da je izrađena iz jednog komada, što je prvo takvo rješenje na tržištu. Cijev u MRP-u s desne strane puške drže dva torx vijka. Oni se zatežu posebnim ključem, koji se nalazi u kompletu puškarskog alata. Posebno rješenje u kojem je cijev potpuno slobodno plutajuća unutar gornjeg prijemnika omogućuje strijelcu da bez utjecaja na strukturu cijevi postavi više dodataka na šine prednjeg rukohvata. S druge strane, slobodno plutajuća cijev povećava preciznost puške. Rješenje je jako dobro i za pripadnike specijalnih snaga, koji na svoje puške vole postaviti puno dodataka, uključujući optičke ciljnike, taktičke svjetiljke i laserske obilježivače. Stavljanje svih tih dodataka može znatno utjecati na masu puške i s vremenom prouzročiti pucanje ili kvar standardnog gornjeg dijela ili prednjeg rukohvata, ali dodatna čvrstoća jednodijelnog MRP-a to sprečava.
Cijevi pušaka MARS izrađene su hladnim kovanjem čelika, kromirane su i užlijebljene, s desnim korakom uvijanja od 1 : 178 mm (1 : 7 inča). Na gornjoj strani cijevi nalazi se plinski blok, klip i šipka, pričvršćeni kao jedan sklop. Tijekom prošlog desetljeća dio proizvođača pušaka AR-15 napušta Stonerov izravni plinski sustav (Direct Impingement – DI) u korist dizajna vanjskog klipa. Tvrde da takvo rješenje pridonosi tome da je puška čišća i hladnija, stoga i pouzdanija. Zamjenom nosača zatvarača i sklopa cijevi dobivena je puška s kratkim hodom klipa. Na ustima cijevi nalazi se skrivač plamena SureFire A2, koji ujedno služi kao platforma za postavljanje prigušivača zvuka SureFire SOCOM556 i pojačivača trzaja za ispaljivanje manevarskog streljiva. Cijevi su oblikovane tako da imaju poseban zub na koji se može pričvrstiti bajunet. Dolaze u duljinama od 10,5 do 20 inča. To znači da se puška može konfigurirati u inačicu za blisku borbu u urbanom području, a zatim zamjenom cijevi u pušku dugog dometa. Estonija se odlučila za nestandardnu duljinu cijevi od 14,3 inča (363 mm) za inačicu R-20, te za 12 inča (305 mm) za kratku inačicu R20S (Short). MRP sustav nudi različite duljine cijevi, ali i različite kalibre. Korisnik zamjenom samo cijevi može imati kalibre .300 Whisper/Blackout ili .204 Ruger. Zamjenom cijevi, zatvarača i spremnika korisnik može svoju pušku promijeniti i za kalibar 6,8 mm SPC, koji postaje novi standardni puščani kalibar Američke kopnene vojske.
MONTAŽA optičkih ciljnika
Patentirana tehnologija MRP omogućuje i brzu zamjenu cijevi na terenu. Ona se učvršćuje tako da minimizira pomake točke udara. Na vrhu gornjeg prijemnika nalazi se neprekinuta Picatinny šina (MIL-STD-1913) na poziciji “12 sati”, a na preostalim su stranama M-LOK kompatibilni utori za pričvršćivanje dodatne opreme. Picatinny šina namijenjena je prije svega za montažu optičkih ciljnika. Estonske oružane snage odlučile su se za red dot refleksne ciljnike Vortex Sparc AR i Holosun HS515GM-BDC-EST, povećalo (magnifier) Holosun HM3X-EST te laserski ciljnik / osvjetljivač Holosun LE321G za noćno gađanje. Na istu su Picatinny šinu kao pričuvni postavljeni preklopivi mehanički ciljnici. Stražnji ciljnik podesiv je po vjetru i po visini, a ima otvor blende za dugi i kratki domet. Prednji je podesiv samo po visini. Oba su ciljnika prilično kompaktna.
Samo na desnoj strani puške otvor je za izbacivanje čahura sa zaštitnim poklopcem koji sprečava ulazak stranih tijela u ležište metka i prostor sklopa zatvarača. Kretanje sklopa zatvarača automatski otvara poklopac kako bi omogućilo izbacivanje čahura. Iza otvora je tzv. odbijač čahura (case deflector), koji štiti lice ljevorukog strijelca od čahura. Iza odbijača je potiskivač zatvarača (forward assist), koji se koristi prilikom zastoja. Novi je proizvod na puški MARS dvostruka ručica za punjenje, nešto veća od originalne na puškama AR-15, s dva repa za lakše hvatanje i povlačenje.
U MRP integriran je prednji rukohvat. Uobičajena mu je zadaća zaštita cijevi od oštećenja, te strijelca od vruće cijevi, a na njega se mogu montirati i različiti dodaci. Ima utore na koje se montažne šine mogu postaviti po želji korisnika. Kroz utore ide zrak za hlađenje cijevi, a zahvaljujući njima ukupna masa smanjuje se u odnosu na M16/M4, čiji je prednji rukohvat potpuno zatvoren. Na donjoj strani prednjeg rukohvata, tj. na “šest sati”, može se postaviti prednji okomiti rukohvat, nožice ili podcijevni bacač granata. Estonske oružane snage odabrale su za svoje puške podcijevne bacače granata LMT M203 u kalibru 40 mm duljine cijevi devet inča.
Vojske i policije traže
Kao što mu naziv govori, donji prijemnik modularni je sustav s dvostrukim komandama ili MARS (Modular Ambidextrous Rifle System). Jednake se komande nalaze na obje strane puške. Svaka komanda postavljena je tako da bude što sličnija onoj s druge strane. To omogućuje korisnicima pouzdano rukovanje puškom bez obzira na to koja im je ruka dominantna. Radi se o značajkama koje su vojske i policije tražile godinama.
Izbornik paljbe nalazi se iznad pištoljskog rukohvata i s obje je strane identičan. Njim se lako rukuje. Režim paljbe označen je jasnim piktogramskim ikonicama. Zakočeno ima oznaku bijelog pravokutnika u kojem se nalazi ikonica metka prekrižena dijagonalnim crtama; pojedinačno ima jednaku oznaku kao zakočeno – ali crvene je boje i nije prekrižen metak; rafalno je jednako kao pojedinačno, s tim da se u pravokutniku nalaze ikonice dvaju metaka.
Druge dvije komande: zadržavanje / otpuštanje zatvarača i otpuštanje spremnika streljiva nisu jednako izvedene. Na desnoj strani zadržač / otpuštač zatvarača izveden je u obliku dviju papučica (gornje i donje), a s lijeve strane u obliku jedne papučice (gornje). S desne je strane papučica točno iznad okidača i nešto mu je bliža. Otpuštač spremnika streljiva na desnoj strani izveden je u obliku gumba, a s lijeve strane u obliku papučice. Nalaze se u malim štitnicima koji štite od nehotičnog aktiviranja. Pištoljski rukohvat ergonomski je i teksturiran s izbočinama za lakši hvat prstima. U njega se smješta brojač hitaca, tzv. elektronička tehnička knjižica o stanju puške.
Štitnik okidača također je redizajniran u odnosu na AR-15 na donjem prijemniku. Povećane su mu dimenzije, a nosi naziv zimski štitnik okidača, kako bi strijelac koji nosi zimske rukavice lakše pristupio okidaču. Usto, okidač je dvostupanjski, poznatiji kao europski. Prvi stupanj aktivira se pri masi okidanja od četiri i pol funte, a drugi pri jednoj i četvrt funti, što je ukupno pet i tri četvrtine funte. To znači da je nakon početnog pritiska na okidač potrebno samo malo pojačanje pritiska da bi se opalio metak. To čini opaljenje puno glatkijim, povećavajući preciznost puške, odnosno preciznu kontrolu okidanja.
Problemi za SOCOM
Na puški je i novi, poboljšani sklop zatvarača, koji ima čvrste mehanizme za ubacivanje i izvlačenje čahure, poboljšan otvor za udarnu iglu i napredni dizajn uzorka bradavica. Proizvođač navodi da ta kombinacija povećava pouzdanost, funkcionalnost i izdržljivost. Dizajniran je na zahtjev američkog Zapovjedništva za specijalne operacije (SOCOM). Početkom 2000-ih SOCOM je imao puno slomljenih zatvarača na svojim puškama M4A1. Zanimljivo je da to nije bio problem cijelih oružanih snaga, već je uglavnom bio ograničen na specijalne postrojbe. LMT je na svojim puškama redizajnirao zatvarač kako bi riješio te probleme. Zaštitio ga je završnom obradom na bazi nikla, čime je riješen problem lomljenja. Promjene je doživio izvlakač, dodana je druga opruga, i obje su nešto većih dimenzija. Nosač zatvarača također je doživio promjene. Promijenjen je i način razvođenja plina, koji je sad ravnomjernije podijeljen na lijevu i desnu stranu. Dodan je još jedan otvor, koji pomaže bržem izlasku nepotrebnog plina.
Osim kalibra, najveća je razlika između estonske jurišne puške R20 i precizne puške R20L u dimenzijama. Precizna puška ima dulju cijev i bolji kundak. Odlikuje je i bolja ergonomija, tj. moguće je podesiti i obrazinu i duljinu kundaka. R20L poluautomatska je puška, također s obostranim komandama. Kapacitet spremnika iznosi 20 metaka. Na pušku je postavljen optički ciljnik Trijicon VCOG 1-8×28. Učinkovita je udaljenost gađanja puškom do 800 metara.
Puške MARS važne su za LMT iz nekoliko razloga. Uvođenjem obostranih komandi tvrtka je dovršila svoju pušku kao najnapredniju AR platformu na tržištu. Ugovor s Estoncima označava početak nove ere kapaciteta za proizvodnju i isporuku velikog broja vojnih pušaka. Kako se radi o kvalitetnim puškama, viša im je i cijena. Puška R20 prodaje se za 3500 dolara, što je puno novca za oružje konfiguracije AR-15. S druge strane, estonske su oružane snage dobile pouzdanu pušku za sljedećih 20 godina.
Poboljšani kundak
Puška MARS dolazi s teleskopskim kundakom LMT SOPMOD. Radi se o inačici kundaka koji preferiraju pripadnici američkih specijalnih snaga. Potkundak, koji se nastavlja na donji prijemnik, anodiziran je tvrdim slojem, a zatim obložen suhim filmom maziva. To omogućuje da se kundak produlji kako ne bi zveckao i stvarao buku. U potkundaku se nalazi povratna opruga za rad sklopa zatvarača, ali služi i kao amortizer za ublažavanje trzaja puške. Takvo rješenje ne dopušta da puška ima kundak preklopiv u stranu.
Kundak je izrađen od izdržljivog polimera i ima nekoliko zanimljivih značajki. Na njegovu je kraju protuklizni gumirani jastučić koji ga na ramenu čini udobnijim. Poboljšana je obrazina, koja omogućuje prirodnije i udobnije prianjanje obraza na kundak. U kundaku se nalaze dva vodonepropusna odjeljka za pohranu baterija ili malih predmeta. Sa svake su strane utori za postavljanje ili skidanje remena. Estonija je odabrala zeleni remen za svoju crnu pušku.
Pouzdani spremnici
U odnosu na AR-15/M16/M4, kod pušaka MARS poboljšan je i uvodnik spremnika streljiva. Veći kut uvođenja olakšava umetanje spremnika, posebno pri slabom svjetlu. Spremnici su popularni Magpul PMAG 30 AR/M4 GEN M3. Poznati su kao jedni od najpouzdanijih na tržištu. Osim spremnika, mogu se koristiti i bubnjevi kapaciteta 50 i više metaka kao što su X-Products X-15, Magpul PMAG D-60, Ultimag 10R, ProMag AR-15 65 i KCI.
Elektronička tehnička knjižica
Kako bi logistički pomogao estonskim oružanim snagama, LMT Defense se, što se tiče održavanja pušaka, udružio s tvrtkama Milrem LCM (danas Milworks) i Visible Assets. Estonski Milworks već pomaže u održavanju oklopnih borbenih vozila. Američki Visible Assets razvio je najnoviju tehnologiju bežičnog brojača hitaca i elektronike za evidentiranje tehničkog stanja puške. To rješenje označava tzv. elektroničku tehničku knjižicu puške. Tehnologija RuBee koristi magnetska polja, koja su sigurnija od rješenja na bazi radiofrekvencija (Radio-Frequency Identification – RFID), a puškarima daje automatske obavijesti o stanju oružja.
TEKST: Ivan Galović