Njemačka planira prijelaz s vojske orijentirane prema sposobnostima na vojsku orijentiranu prema provedbi zadaća, a…
Vojno novinarstvo pred izazovima suvremenih oblika komunikacije
Njemačke su oružane snage kao domaćin ovogodišnjeg kongresa pružile priliku vojnim novinarima da se upoznaju s njihovom organizacijskom strukturom i sposobnostima. No, takvi su događaji uvijek i prilika za razmjenu iskustava te nova saznanja u vezi s vojnim izdavaštvom i novim medijima u zemljama članicama EMPA-e, kao i za ona u vezi sa sigurnosnom i obrambenom politikom u okruženju. Uz izazove pred kojima se nalaze oružane snage općenito, ovaj je put u fokusu interesa bila i aktualna situacija s migrantima s kojom se trenutačno suočava Njemačka, a u čemu nezaobilaznu organizacijsku ulogu imaju i oružane snage…
Godišnji kongres Europskog udruženja vojnih novinara (EMPA), koje okuplja urednike i izdavače vojnih tiskanih i audiovizualnih izdanja, održan je od 29. rujna do 3. listopada u Berlinu. Taj je 36. po redu susret okupio šezdesetak predstavnika iz sedamnaest zemalja i poklopio se s povijesnim datumom za domaćine, 25. obljetnicom njemačkog ujedinjenja. Upravo je stoga bio poseban jer je, uz upoznavanje s ulogom Bundeswehra kao instrumenta za upravljanje krizom i mehanizma za provođenje sigurnosne politike njemačke Vlade, te njegovom reorganizacijom i budućim koracima u razvoju obrambenih sposobnosti, pružio priliku i za dublji povijesni uvid u turbulentnu njemačku prošlost i berlinsku specifičnost obilježenu višegodišnjom podjelom grada i razdvojenošću jednog naroda zidom i žicom na dva svijeta.
Njemačke su oružane snage kao domaćin ovogodišnjeg kongresa vojnim novinarima prezentirale gdje su danas i u kojem se pravcu razvijaju. Novinari su upoznati sa svim aspektima reorganizacije OS-a i Teritorijalne obrane, kao i organizacijom pričuvnog sastava, razvojem obrambenih sposobnosti i obučnih tehnologija te ulogom vojnih medija i informacijske djelatnosti. U tu je svrhu održan niz prezentacija u berlinskom sjedištu Ministarstva obrane, Zapovjedništvu Teritorijalne obrane te Operativnom zapovjedništvu združenih snaga u Potsdamu.
Transformacija njemačkih OS
Njemačke su oružane snage prošle brojne transformacije u proteklih šezdeset godina od svoje uspostave, a vjerojatno najveću nakon njemačkog ujedinjenja 1990. i promjene političkih odnosa kad dolazi do znatnog smanjenja njihova brojnog stanja, okretanja novim izazovima i zadaćama te ustrojavanja mobilnih fleksibilnih vojnih snaga. Prije četiri godine u njemačkim je oružanim snagama ukinuto obvezno služenje vojnog roka, a promjene se i dalje nastavljaju. Restrukturiranje njemačkog OS-a nazvano Novi pravac Bundeswehra provodi se od 2011. i prema planu trebalo bi biti dovršeno 2017. godine. Njemački OS trenutačno broji oko 180 000 djelatnih vojnika i 60 000 civilnih zaposlenika.
Obrambeni proračun za oružane snage iz godine u godinu se povećava te je za iduću najavljeno izdvajanje od 34,2 milijarde eura, a do 2019. trebalo bi se povećati za dodatnih gotovo milijardu eura što će osigurati ostvarenje planiranog razvoja i opremanja. Upravo je u proceduri usklađivanja i konačnog definiranja Bijela knjiga, dokument koji će definirati budućnost njemačkog OS-a.
Zapovjedništvo Teritorijalne obrane smješteno je u najstarijoj njemačkoj vojarni “Julius Leber” koja se prostire na 80 hektara i ima više od sto objekata različite namjene. Odgovorno je u prvom redu za provođenje zadaća u zemlji, a nadležno je i za kompletne kopnene snage, vojne poligone i središta za obuku te pričuvne snage. Angažira se u svim zadaćama Teritorijalne obrane koje podrazumijevaju i katastrofe bilo koje vrste te je tako trenutačno aktivno uključeno u organizaciju te prihvat i smještaj brojnih izbjeglica i migranata koji se masovno slijevaju u Njemačku.
Za sudjelovanje u misijama i operacijama izvan zemlje te pripremu postrojbi zaduženo je Operativno zapovjedništvo združenih snaga smješteno u Potsdamu. Sudjelovanjem u njima njemački OS daje ključan doprinos globalnoj stabilnosti i sigurnosti s obzirom na angažirane snage. Njemački OS vodi Zapovjedništvo u Mazar-e-Sharifu, Afganistan, u misiji Odlučna potpora, a trenutačno su više od tri tisuće vojnika angažirane u šesnaest UN-ovih, NATO-ovih i EU-ovih vojnih misija na području Afrike, Sredozemlja, Balkana i središnje Azije.
Informiranje njemačke javnosti o svim aktivnostima oružanih snaga, posebice onima angažiranim u misijama, iznimno je važno. Komunikacija prema javnosti, bilo putem društvenih mreža, videa ili vojnih i civilnih časopisa i drugih medija, usmjerena je na to da informacije o OS-u i njegovim aktivnostima budu primjereno i otvoreno prezentirane i dostupne. Upravo je to razlog da je na poslovima informiranja i odnosa s javnošću angažirano oko 600 djelatnika na različitim razinama, zapovjedništvima i misijama.
Redakcija Bundeswehra
Redakcija Bundeswehra i kasnovečernji obilazak njihova sjedišta pokazali su dijelom kako to u praksi izgleda. Redakcija broji 120 djelatnika i pedesetak vanjskih suradnika koji su uključeni u izradu cjelokupnog tiskanog, fotosadržaja i videosadržaja o njemačkom OS-u. Otuda se komunicira putem društvenih mreža i nastaje sav sadržaj dostupan na webu, ukratko: mogli bismo reći kako se “tu daje lice njemačkoj vojsci”. Ondje je uredništvo triju službenih vojnih časopisa: tjednika Bundeswehr Aktuell, mjesečnika Y-Magazin i časopisa If koji izlazi kvartalno; videoodjela koji godišnje proizvodi oko 400 filmova te odjela za društvene mreže koji je aktivan dvadeset i četiri sata sedam dana u tjednu. Što se videa tiče, svaki je djelatnik odjela barem desetak puta godišnje na novinarskoj zadaći izvan zemlje i prati aktivnosti njemačkog OS-a u nekoj od misija. Koordinacije, dogovori o temama i rasprave o prijedlozima česti su i redoviti, ništa se ne radi bez konzultacija, svatko zna svoj posao, odgovornosti i nadležnosti, nema preklapanja zadaća, sve je organizirano profesionalno u svakom segmentu i funkcionira u punom značenju riječi redakcija – red i akcija.
Novo vodstvo EMPA-e
Između spomenutih aktivnosti održan je i generalni sastanak članstva udruženja EMPA-e na kojem je rezimirana protekla godina djelovanja Udruženja te predstavljeni planovi i inicijative za iduće razdoblje, a izabran je i novi predsjednik, austrijski general Wolfgang Peischel.
Naglašena je potreba za širim populariziranjem EMPA-e, a svi zainteresirani više o Udruženju i njegovu radu mogu pronaći na www.empamil.eu, kao i na Facebookovoj stranici European Military Press Association. Na sastanku je najavljen i idući kongres za čije se domaćinstvo ponudila Norveška, a uručene su i nagrade za najbolji novinarski članak i fotografiju objavljene u nekom od vojnih časopisa u članstvu. Ove je godine najbolja fotografija, prema glasovima članova Udruženja, objavljena u latvijskom vojnom časopisu Tevias Sargs, a najboljim je novinarskim člankom objavljenim protekle godine proglašen tekst iz mađarskih vojnih novina Magyar Honved naslovljen Live and let live, povijesni tekst o kratkom borbenom predahu vojnika na Zapadnom bojištu tijekom božićnog primirja u Prvom svjetskom ratu.
Ovogodišnji je kongres također potaknuo i niz inicijativa i otvorio nove mogućnosti za suradnju na području vojnog izdavaštva te bio vrijedan sudjelovanja u svakom pogledu.
Zgrada Reichstaga – dom njemačkog Parlamenta
Burna je prošlost vezana uz zgradu Reichstaga u kojoj je danas smješten Donji dom njemačkog Parlamenta (Bundestag). Zgrada iz novije prošlosti pamti veliki požar 1933., a potom i velika oštećenja tijekom savezničkih napada 1945. godine. Punih je pedeset godina njemačke podijeljenosti Parlament zasjedao u Bonnu, da bi nakon ujedinjenja Njemačke zgrada Reichstaga ponovno postala njegovim sjedištem. Godine 1999. dovršena je i obnova zgrade pod arhitektonskom palicom slavnog Normana Fostera. Njezina je glavna značajka dojmljiva staklena kupola, reprezentativan primjer suvremene arhitekture i danas jedna od najvećih znamenitosti Berlina.
Posjet vojnih novinara Bundestagu iz naše perspektive nije bio neobičan zbog činjenice da je u njegovoj nadležnosti i uporaba njemačkog OS-a. No, zatečeni smo bili dugom kolonom znatiželjnika na glavnom ulazu u zgradu Parlamenta koji je uz manju sigurnosnu provjeru potpuno otvoren za posjet i razgledavanje. Obilazak nam je potvrdio i zašto je toliko jedinstven. Moderna, otvorena zgrada konstruirana od stakla i čelika naslanja se na stare zidine Reichstaga, a zadržavanjem tragova prošlosti na njegovim zidovima, u obliku poruka grafita vojnika Crvene armije koji datiraju iz 1945., postignuta je jedinstvena harmonija starog i novog, modernog i povijesnog. Otvorenost i transparentnost koje karakteriziraju tu jedinstvenu arhitekturu simboliziraju ideal moderne demokracije. Cjelovitu sliku nadopunjuje kupola, staklena struktura mase 1200 tona i visine 54 metra. Na vrh se stiže spiralnom rampom, a s njega se u podnožju vide plave zastupničke fotelje, simbolizirajući tako da je glasač iznad onih koji ga u Parlamentu zastupaju. Jednom riječju: fascinantno djelo arhitektonskog genija koje godišnje posjete tri milijuna posjetitelja.
Berlinski zid
Berlin je završetkom Drugog svjetskog rata i njemačkom kapitulacijom bio podijeljen u četiri sektora, a svaki je od sektora okupirala jedna od četiriju savezničkih snaga: američka, britanska, francuska i sovjetska. Zahladnjenje odnosa istoka i zapada dovodi i do podjele grada na
Istočni i Zapadni Berlin, a sredinom kolovoza 1961. i do njihova fizičkog razdvajanja i podizanja Berlinskog zida. Iz istočnog u zapadni dio više nije bilo moguće doći, mnoge su obitelji zauvijek preko noći razdvojene. Život stanovnika s istočne strane Zida krenuo je u sasvim drugom pravcu, prepun ograničenja, straha, zabrana… Zid je bio dug 155 kilometara i nekoliko puta tijekom idućih 28 godina pojačavan, osiguran žicom, stražarnicama, minama… Na nekoliko je službenih prijelaza bilo moguće, i to s posebnim dozvolama, ući u istočni dio, a jedan od najpoznatijih, check point Charli, i danas simbolično i tek u turističke svrhe podsjeća na to razdoblje. Berlinski zid srušen je 1989. godine. I danas u srcu grada stoje njegovi ostaci kao dio memorijalnog centra. Padom Zida otvara se nova stranica povijesti dvije podijeljene Njemačke koje se ponovno ujedinjuju 3. listopada 1990. godine.
Tekst i fotografije: Vesna Pintarić