U marijanskom svetištu u Lourdesu, Francuska, održano je 58. Međunarodno vojno hodočašće na kojem hrvatska…
31. hodočašće hrvatske vojske, policije i hrvatskih branitelja
“Svi smo ovdje, u svojoj različitosti putujući glasnici dobra i zauzimanja za dobro, ujedinjeni i s istom pripadnosti, hrvatski vojnici, hrvatski policajci, hrvatski branitelji, stradalnici, hrvatski vatrogasci, pripadnici Civilne zaštite, Crvenog križa, hrvatske povijesne postrojbe…“
U organizaciji Vojnog ordinarijata u Republici Hrvatskoj u nacionalnom svetištu u Mariji Bistrici 1. listopada 2023. održano je 31. hodočašće hrvatske vojske, policije i hrvatskih branitelja. Zapovjednik 31. hodočašća bio je brigadni general Željko Ljubas zapovjednik Zapovjedno-operativnog središta, a svečano misno slavlje predvodio je vojni ordinarij mons. Jure Bogdan. Uz pripadnike hrvatske vojske, policije i hrvatske branitelje, pripadnike Civilne zaštite i vatrogasce, hodočašću su nazočili ministar obrane Mario Banožić, potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović, general-bojnik Ivica Olujić, izaslanik Predsjednika RH i savjetnik za obranu, izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora Žarko Tušek, načelnik Glavnog stožera OSRH admiral Robert Hranj, izaslanstvo BiH koje je predvodio zamjenik ministra obrane Slaven Galić, izaslanstva Ravnateljstva policije, Civilne zaštite i vatrogasne zajednice, zapovjednici grana OS-a te djelatnici Ministarstva obrane i pripadnici Oružanih snaga RH.
Okupljeni hodočasnici sudjelovali su u pobožnosti Križnog puta na Bistričkoj kalvariji, a potom i svečanoj procesiji do prostora crkve na otvorenom blaženog Alojzija Stepinca gdje je služeno misno slavlje. Mons. Jure Bogdan u propovijedi je podsjetio na prvo vojno hodočašće u Mariju Bistricu koje se odvijalo u jeku Domovinskog rata i velikih stradanja te tadašnje riječi zagrebačkog nadbiskupa kardinala Franje Kuharića koji je kazao: “Ovo hodočašće čin je vjere, pobožnosti i nade, molitve za mir. Danas molimo za ranjene, branitelje, sve prognane, sve zarobljene, nestale, za sve žalosne koji oplakuju mrtve i poginule. Vi niste htjeli rat. Hrvatski narod nije želio rat, željeli ste samo svoju slobodu: mir. Ako ne osvajate tuđe, ako ne želite zarobiti druge, nego ste stavljeni u situaciju da branite narod, onda niste odgovorni za rat! Obrana i kad je moralna dužnost, ograničena je dostojanstvom čovjeka. Nikad se ne smije pretvoriti u osvetu i mržnju… Narod koji ne mrzi, koji moli, ne može propasti.“ Podsjetio je i kako je za prvo vojno hodočašće, čahura granate prigodno izrađena za stalak – svijećnjak, na koji je postavljena i upaljena zavjetna hodočasnička svijeća te je postavljen u bistričkom svetištu kao znak ponizne vjere i molitve upravljene Isusovoj i našoj Majci.
Od te ratne 1993. godine u kontinuitetu hodočastimo na prvu nedjelju mjeseca listopada Majci Božjoj sa svojim osobnim, obiteljskim, društvenim i drugim potrebama i nakanama, s pouzdanjem i molitvom za mir. Mons. Bogdan potom se osvrnuo na to kako se Katolička crkva prema dušobrižništvu vojnika i redarstvenika uvijek odnosila s posebnom pozornošću, uz puno razumijevanje i poštovanje prema vojničkoj službi u promicanju mira te kako dušobrižnička skrb katoličkih vjernika vojnika i redarstvenika u hrvatskom narodu s vojnim svećenicima – kapelanima, izrasta na našim prostorima iz višestoljetne tradicije i prakse. “Svi smo ovdje, u svojoj različitosti putujući glasnici dobra i zauzimanja za dobro, ujedinjeni i s istom pripadnosti, hrvatski vojnici, hrvatski policajci, hrvatski branitelji, stradalnici, hrvatski vatrogasci, pripadnici Civilne zaštite, Crvenog križa, hrvatske povijesne postrojbe. Svima nam je potrebna zaštita i zagovor Božje službenice,” kazao je na kraju mons. Bogdan.
Ministar obrane Mario Banožić kazao je kako je vojno hodočašće u Mariju Bistricu dokaz naše snažne tradicije i s godinama je postalo dio našeg nacionalnog identiteta.
“Pripadnici hrvatske vojske, policije, hrvatski branitelji, vatrogasci i brojni drugi okupljeni u Mariji Bistrici šalju snažnu poruku zajedništva, ali i poruku kako hrvatski narod nikad neće zaboraviti svoje temelje. I današnje vojno hodočašće garantira nam kako će ono uvijek imati svoju glavnu namjenu, a to je pobožnost, poniznost i molitva, ali i da ostaje mjesto gdje skupljamo snagu za sve izazove pred kojima se nađemo,” poručio je ministar Banožić naglasivši kako je u obnašanju svih dužnosti i poslova, ostati čovjek ona najvažnija i osnovna zadaća.
TEKST: Vesna Pintarić; FOTO: Tomislav Brandt