Puna integracija sa saveznicama

RAZGOVOR: bojnik Ivo Koščević, zapovjednik 12. HRVCON-a u NATO-ovoj aktivnosti ojačane prednje prisutnosti u Poljskoj

“Iskustvo sudjelovanja u međunarodnim misijama i aktivnostima vrlo je vrijedno za sve pripadnike Hrvatske vojske – vojnike, dočasnike i časnike, jer stječu nova iskustva i kompetencije. Navedena iskustva i znanja povratkom u Republiku Hrvatsku implementiraju u buduće preduputne obuke i obučne procese. Sustav naučenih lekcija kao vrlo primjenjiv alat u svojem je punom opsegu korišten i u ovoj međunarodnoj aktivnosti”, ističe bojnik Ivo Koščević

 Tijekom posjeta 12. HRVCON-u u NATO-ovoj aktivnosti ojačane prednje prisutnosti u Poljskoj razgovarali smo sa zapovjednikom kontingenta bojnikom Ivom Koščevićem, koji ističe brojne koristi od sudjelovanja u takvim međunarodnim aktivnostima, posebno iskustvo rada s partnerskim vojskama. Bojnik Koščević ne skriva zadovoljstvo ostvarenim, posebno spremnošću, obučenosti i motivacijom svih pripadnika kontingenta.

Koja je vaša temeljna zadaća ovdje u području aktivnosti i jesu li pripreme koje ste prošli bile odgovarajuće i dovoljne?

Samohodna topnička bitnica nalazi se u sastavu Borbene grupe s primarnom zadaćom pružanja brze i učinkovite vatrene potpore manevarskim elementima Borbene grupe. Bitnica svakodnevno kroz obučne procese održava dostignuti status obučenosti provedbom zajedničkih vježbi i bojnih gađanja koja organizira Zapovjedništvo Borbene grupe. Pripreme u sklopu preduputne obuke bile su zahtjevne i sveobuhvatne, a obuka dostatna za kvalitetnu pripremu pripadnika u skladu s opisima posla. Kvaliteti obuke ide u prilog i činjenica da su sva bojna gađanja provedena na vrlo visokoj razini uz pohvale Zapovjedništva Borbene grupe.

Bliži se kraj boravka kontingenta u aktivnosti ojačane prednje prisutnosti u Poljskoj. Možete li reći koji su bili najveći izazovi s kojima ste SE susretali?

Jedan od glavnih izazova bilo je dostizanje zahtijevane razine interoperabilnosti s ostalim saveznicama u Borbenoj grupi. Iz ove perspektive i s vremenskim odmakom mogu sa sigurnošću tvrditi da smo proveli punu integraciju s našim saveznicama. U ovoj rotaciji imamo dosta mladih pripadnika, kojima je ovo prvo iskustvo u međunarodnom okruženju. Naglasak smo stoga stavili na to da iskusniji kolege i zapovjednici sustavno i metodički usmjeravaju mlađe pripadnike.

Kako biste ocijenili suradnju s pripadnicima ostalih vojski, prije svega vodeće nacije, ali i domaćina Poljske?

Dosadašnja međunarodna iskustva Hrvatske vojske nebrojeno su puta pokazala i dokazala odličnu suradnju sa svim nacijama. Tako je i ova suradnja u sklopu Borbene grupe na zavidnoj razini: i u obučnim aktivnostima, i u svakodnevnom suživotu u bazi. Međusobno si pomažemo tehničkim sredstvima te razmjenom znanja i iskustva u svladavanju svakodnevnih izazova i prepreka. Iskoristio bih ovu priliku kako bih zahvalio našim domaćinima Poljacima, u prvom redu zapovjedniku baze, na gostoprimstvu i susretljivosti.

Koliko su vrijedna iskustva koja ste osobno, ali i kao cijeli kontingent stekli tijekom boravka u Poljskoj? Koliko su ona primjenjiva po povratku u hrvatsku?

Iskustvo sudjelovanja u međunarodnim misijama i aktivnostima vrlo je vrijedno za sve pripadnike Hrvatske vojske – vojnike, dočasnike i časnike, jer stječu nova iskustva i kompetencije. Navedena iskustva i znanja povratkom u Republiku Hrvatsku implementiraju u buduće preduputne obuke i obučne procese. Sustav naučenih lekcija kao vrlo primjenjiv alat u svojem se punom opsegu koristi i u ovoj međunarodnoj aktivnosti. Pripadnici samohodne haubičke bitnice imali su priliku surađivati s kolegama iz američke samohodne haubičke bitnice. Provedbom zajedničkih integracijskih vježbi i sinergijskog bojnog djelovanja upoznali su taktike, tehnike i procedure topničkih sredstava kao što je samohodna haubica Paladin i topnički radar za detekciju topničkih udara. 

Sudjelovali ste na zajedničkim uvježbavanjima s partnerskim zemljama. Možete li povući neku paralelu u odnosu na ostale te kakvi su dojmovi?

Hrvatska vojska često je domaćin međunarodnih vojnih vježbi, a s obzirom na to da smo članica NATO saveza procesi planiranja, pripreme i provedbe istovjetni su kao i u naših partnera. Težište je na višerodnim vježbovnim aktivnostima gdje je angažirano pješaštvo, oklopništvo, topništvo, PZO i inženjerija. U međunarodnim aktivnostima naši pripadnici moraju uložiti dodatni napor s obzirom na to da je službeni jezik engleski, ali ni to nije znatnija prepreka.

Pripadnici topničke bitnice proveli su još jednu obučnu aktivnost: dnevnu i noćnu vježbu bojnog gađanja iz PzH 2000. Ima li razlike u uvježbavanju ovdje i na našim vojnim poligonima?

Ciljevi vježbe bili su: prezentacija svega naučenog te pokazivanje naše spremnosti za brzu, preciznu i učinkovitu vatrenu potporu. Ovo je naša zadnja vježba s bojnim gađanjem ovdje u području aktivnosti i kruna je našeg dosadašnjeg rada. Razlike u uvježbavanju nema, postrojba mora biti borbeno spremna, a na zapovjedniku je da se prilagodi. Zapovjednik ima postrojbu šest mjeseci izoliranu od svih ometača i fokus može i mora biti samo na obuci do savršenstva.

Pripadnici kontingenta veliku pozornost posvećuju tjelesnoj spremnosti, što su potvrdili i na nedavno održanom vojnom sportskom natjecanju pobijedivši uvjerljivo ekipe drugih sastavnica. Motivacija i timski rad i inače su posebno izraženi u svih pripadnika kontingenta. Kako to komentirate?

Prvo i osnovno: da bi vojnik bio spreman za zadaće i osjećao se spremno, mora biti psihofizički spreman. Jer psihofizička sprema utječe na sve daljnje sposobnosti. Veći dio pripadnika kontingenta dolazi iz samohodne haubičke bitnice 155 mm te su navikli djelovati kao tim i nastavili to dalje raditi. Oni koji nisu iz SHb 155 mm pridružili su nam se na pripremama prije gotovo godinu dana i smatram da smo razvili koheziju i pravi timski duh u cijelom kontingentu. Motivacije nikada ne nedostaje. Želimo li pokazati da smo najbolji, a ja mislim da jesmo, onda to moramo pokazati na svim područjima. Konkurencija na vojnim natjecanjima od vas traži, ako želite pobijediti, da prezentirate ono najbolje od sebe.

“Dosadašnja međunarodna iskustva Hrvatske vojske nebrojeno su puta pokazala i dokazala odličnu suradnju sa svim nacijama. Tako je i ova suradnja u sklopu Borbene grupe na zavidnoj razini: i u obučnim aktivnostima, i u svakodnevnom suživotu u bazi”, rekao je zapovjednik 12. HRVCON-a bojnik Ivo Koščević

Koje sastavnice čine 12. HRVCON? Koliko ste zadovoljni njihovim dosadašnjim sudjelovanjem u misiji?

  1. HRVCON sastoji se od Zapovjedništva, sanitetskog tima, Nacionalnog elementa potpore, stožernog NATO C2 osoblja te samohodne haubičke bitnice, koja je ujedno i njegova okosnica te su svi navedeni elementi njoj u potpori. Dosadašnjim sam radom i zalaganjem pripadnika 12. HRVCON-a iznimno zadovoljan kao zapovjednik te mogu s ponosom reći kako su pripadnici dostojno predstavljali Hrvatsku vojsku u međunarodnom okruženju.

U Poljskoj ste već treći put, sada i kao zapovjednik kontingenta. Postoji li razlika u provedbi aktivnosti i zadaćama nekad sa SVLR-om Vulkan i danas s PzH 2000?

Ovo mi je drugi put da sam zapovjednik kontingenta, s tim da sam prošli put bio ujedno i zapovjednik bitnice. Aktivnosti i zadaće jednake su kao i prije, ali smo s PzH 2000 dobili na brzini djelovanja i točnosti pogodaka jer je riječ o najsuvremenijem topničkom oružju.

RAZGOVARAO: Željko Stipanović; FOTO: Tomislav Brandt