Dokaz strateškog partnerstva

 

(U.S. Navy/Master Sgt. Malaury Buis)

Nakon uspješne NATO-ove vježbe Neptune Strike 2022, Hrvatsku je posjetio američki nosač zrakoplova USS Harry S. Truman. Po tradiciji svjetskih zemalja s najjačim ratnim mornaricama, posjet takvog plovila stranim lukama znači da je zemlja koja ga ugošćuje vrijedan saveznik ili partner.

U službenim najavama NATO-a i Američkog ministarstva obrane, Neptune Strike 2022 negdje je označen kao aktivnost predostrožnosti (budnosti), a negdje kao vježba. Najpreciznije rečeno, Neptune Strike je izvršna faza duge serije aktivnosti nazvane Projekt Neptun koje su započele 2020. godine. Aktivnosti su fokusirane na integraciju američke udarne skupine nosača zrakoplova iz Šeste flote (SIXTHFLT) u zapovjedno-nadzorni sustav NATO-a, tj. u NATO-ove mornaričke i potporne snage (Naval Striking and Support Forces NATO- STRIKFORNATO). Takvu sinergiju američki je viceadmiral Gene Black, koji zapovijeda i Šestom flotom i STRIKFORNATO-om, nazvao ”demonstracijom moći i povezanosti američkih mornaričkih snaga i NATO saveza“.  

Posjet američkom nosaču zrakoplova USS Harry S. Truman | Foto: OSRH / T. Majić

Zapovjedni brod vježbe bio je i zapovjedni brod Šeste flote USS Mount Whitney, čest gost hrvatskih luka i brodogradilišta, pa je na njemu Neptune Strike 2022 i službeno započeo 24. siječnja u Jadranskom moru. Aktivnosti u području Mediterana trajale su do 4. veljače i uz američke snage uključivale i mnoge savezničke u zračnoj i pomorskoj domeni ratovanja. STRIKFORNATO je upravljao mornaričkim snagama sastavljenim od dva nosača zrakoplova (američki USS Harry S. Truman i talijanski Cavour), 15 drugih ratnih brodova i oko devedeset zrakoplova. Uključene su Stajaća NATO-ova mornarička skupina 2 i Stajaća protuminska skupina 2. Ukratko, postrojbe i pojedinci uključeni u Neptune Strike 2022 dolazili su iz 28 članica NATO-a, uključujući i pripadnike OSRH. “Dokazali smo da je NATO spreman zapovijedati savezničkim udarnim skupinama nosača zrakoplova i radujemo se sljedećoj prilici da isprobamo i poboljšamo našu zapovjedno-nadzornu strukturu,” zaključio je viceadmiral Black nakon završetka aktivnosti.

Najveća ”zvijezda“ Neptune Strikea 2022 bio je nosač zrakoplova Američke ratne mornarice USS Harry S. Truman. Brod pripada klasi supernosača Nimitz, koja je do nedavne pojave klase Ford predstavljala najveća ratna plovila koja je čovjek ikad izgradio. Zahvaljujući golemim dimenzijama i gabaritima, eskadrilama višenamjenskih borbenih zrakoplova i nuklearnom pogonu koji mu daje neograničen doplov,  takav brod može projicirati moć i silu u najudaljenije dijelove planeta. Po tradiciji svjetskih zemalja s najjačim ratnim mornaricama, takav brod osim geostrateške ima i svojevrsnu diplomatsku vrijednost.  Njegov posjet stranim lukama znači da je zemlja koja ga ugošćuje  vrijedan saveznik ili partner. Prva prigoda u kojoj se jedan američki nosač aviona usidrio u hrvatskim teritorijalnim vodama bila je 2000. kad je USS Dwight D. Eisenhower boravio u četverodnevnom posjetu Dubrovniku.

Nakon uspješne vježbe Neptune Strike, Split je usidrivši se u Bračkom kanalu od 11. do 14. veljače posjetio USS Truman, drugi put nakon 2015. godine. Taj posjet potvrdio je već dobro poznatu frazu o nosaču zrakoplova kao ”stotinu tisuća tona diplomacije“. Uz potvrdu savezništva dviju članica NATO-a, bio je prilika i da se članovi posade u Splitu upoznaju s hrvatskom kulturom, tradicijom, poviješću, znamenitostima i turističkom ponudom.


Visoke ocjene za OSRH

Posjet američkom nosaču zrakoplova USS Harry S. Truman

Američki nosač zrakoplova USS Harry S. Truman 14. je veljače posjetilo hrvatsko izaslanstvo u kojem su bili predsjednik Vlade Andrej Plenković, ministar obrane Mario Banožić, potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović, ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman. U sklopu posjeta predsjednik Vlade sastao se sa zapovjednikom nosača kapetanom bojnog broda Gavinom Duffom te Markom Flemingom, otpravnikom poslova u Veleposlanstvu SAD-a u RH. “Imali smo prigodu čuti neposredna iskustva i ocjenu vježbe Neptun Strike koju je NATO imao ovdje u Jadranu, u kojoj su kao saveznici sudjelovali i pripadnici Hrvatske ratne mornarice i Hrvatske vojske. Visoke su ocjene kvalitete doprinosa naših snaga i interoperabilnosti hrvatskih vojnika s drugim saveznicima,” kazao je premijer Plenković nakon sastanka.

Ministar Banožić istaknuo je kako je dolazak impresivnog američkog nosača zrakoplova dokaz sjajne suradnje SAD-a i Republike Hrvatske, ali i Hrvatske vojske i Ratne mornarice SAD-a. “Ministarstvo obrane nastavit će podržavati i podupirati svaki projekt koji vodi prema jačanju sposobnosti i modernizaciji Hrvatske vojske jer upravo na taj način direktno utječemo i na osiguravanju mira u sve izazovnijem svijetu,” poručio je ministar obrane.


Osmi u klasi

Posjet američkom nosaču zrakoplova USS Harry S. Truman | Foto: OSRH / T. Majić

USS Harry S. Truman (CVN 75) osmi je po redu u američkoj klasi supernosača zrakoplova Nimitz na nuklearni pogon i dobio je ime po 33. predsjedniku SAD-a. Izgrađen je u brodogradilištu Newport News. Kobilica je položena 29. studenog 1993., porinut je 13. rujna 1996. i isporučen Američkoj ratnoj mornarici 30. lipnja 1998. U operativnu uporabu ušao je 25. srpnja iste godine.


Klasa Nimitz – opći podaci (Izvor: US Navy)

Propulzija: dva nuklearna reaktora, četiri brodska vijka

Duljina: 332,85 m

Širina trupa: 40,84 m

Širina uzletno-sletne palube: 76,8 m

Puna istisnina: oko 97 000 t

Brzina: 30+ čvorova

Broj posade: brodska 3000 – 3200, zrakoplovna komponenta 1500, ostali 500

Naoružanje: PZO sustavi Sea Sparrow i RAM, oružne stanice Phalanx CIWS

Zrakoplovi: višenamjenski borbeni avioni F/A-18E/F Super Hornet, avioni za elektroničko ratovanje EA-18G Growler, leteći radari fiksnih krila E-2 Hawkeye, mornarički helikopteri  SH-60/MH-60 Seahawk

Pripremio: Domagoj VLAHOVIĆ

Foto: www.morh.hr    OSRH/T. Majić