Vojno-mornaričko brodogradilište u Türkanu, Azerbajdžan, ove je jeseni dovršilo S-201, prvi od šest odobalnih ophodnih…
Dugotrajna i uspješna obrambena suradnja
Tijekom službenog posjeta članovi američkog Odbora za oružane snage obišli su i neke od vojnih lokacija u Republici Hrvatskoj i upoznali se s projektima Oružanih snaga Republike Hrvatske koji su realizirani uz financijsku pomoć Vlade Sjedinjenih Američkih Država

Članovi izaslanstva Odbora za oružane snage Zastupničkog doma Kongresa Sjedinjenih Američkih Država (House Armed Services Committee) bili su od 5. do 7. listopada 2022. u službenom posjetu Republici Hrvatskoj i Ministarstvu obrane. Prvog dana posjeta sastali su se s premijerom Andrejom Plenkovićem te s ministrom obrane Mariom Banožićem koji je istaknuo kako su Sjedinjene Američke Države strateški partner Republici Hrvatskoj u području obrane, zahvalivši na sveukupno pruženoj američkoj pomoći i potpori Oružanim snagama RH u razvoju sposobnosti, od hrvatskog osamostaljenja do danas. Zahvalio je i na potpori američkog Kongresa, kao zakonodavnog tijela, i potpori Ministarstva obrane SAD-a u razvoju hrvatskog obrambenog sustava.
U sklopu aktualnih projekata opremanja i modernizacije, koji se realiziraju uz financijsku pomoć SAD-a, Banožić je naveo projekt donacije i nabave helikoptera UH-60M Black Hawk te borbenih vozila pješaštva Bradley. Dodao je i kako se ovi projekti uspješno realiziraju i zahvaljujući kontinuiranom povećanju ulaganja u obranu i dostizanjem traženih razina ulaganja u obranu od 2 % BDP-a, od čega je više od 30 % za projekte opremanja i modernizacije. Razmijenjeni su također stavovi i u pogledu sigurnosno-političke situacije u jugoistočnoj Europi. Istaknut je i značajan doprinos Sjedinjenih Američkih Država u potpori procesima pristupanja euroatlantskim integracijama zemalja u regiji. U ime Odbora za oružane snage Zastupničkog doma američkog Kongresa predsjedavajući Odbora, kongresnik Adam Smith pohvalio je bilateralnu suradnju Republike Hrvatske i Sjedinjenih Američkih Država te suradnju u okviru NATO-a, istaknuvši kako je partnerstvo dviju zemalja na obostranu korist. Kongresnici su istaknuli i važnost pomoći Ukrajini i zahvalili na svemu što Hrvatska radi u tom pogledu.
Članovi izaslanstva sastali su se i s načelnikom Glavnog stožera OSRH admiralom Robertom Hranjem koji je zahvalio na dosadašnjoj pomoći Vlade SAD-a što je uvelike utjecalo i pridonijelo razvoju Hrvatske vojske. Admiral Hranj osvrnuo se na trenutačne projekte nabave za OSRH, a u kojima sudjeluje Vlada SAD-a. Pri tome je naglašena važnost projekata za dostizanje sposobnosti za nacionalnu obranu kao i NATO-ova Cilja sposobnosti. Tijekom sastanka razgovaralo se o mogućnostima razvoja zajedničkih projekata nabave opremanja i modernizacije te kapaciteta u području obrambene industrije članica NATO-a.

SAD – najvažniji strateški partner u obrani
Članovi izaslanstva istaknuli su kako su hrvatski vojnici iznimno motivirani i stručni u obavljanju svojih zadaća. Naglašena je važnost nastavka daljnje suradnje OS-a SAD-a i OSRH te je kao primjer uspješne suradnje navedeno Multinacionalno središte za obuku specijalnih zračnih snaga (MSAP TC). Složili su se, riječ je o izvrsnom projektu koji omogućava dostizanje NATO-ovih Ciljeva sposobnosti, a u kojem sudjeluje i Vlada SAD-a.
Nakon sastanka s admiralom Hranjem, američko izaslanstvo posjetilo je Zapovjedništvo Hrvatskog ratnog zrakoplovstva u vojarni “Pukovnik Marko Živković” na Plesu gdje su im prezentirane sposobnosti HRZ-a, odnosno helikopteri UH-60M Black Hawk i OH-58D Kiowa Warrior koji su dio donacije SAD-a Hrvatskoj vojsci. Zapovjednik HRZ-a brigadni general Michael Križanec zahvalio je članovima Kongresa na suradnji naglasivši kako će donirana tehnika koristiti za one sposobnosti koje se nastoje izgraditi u ovom desetljeću u Hrvatskom ratnom zrakoplovstvu i Oružanim snagama. Dodao je kako je izložena tehnika rezultat višegodišnjeg zajedničkog predanog rada američko-hrvatskog partnerstva.
Predsjednik američkog kongresnog izaslanstva HASC Adam Smith zahvalio je zapovjedniku HRZ-u na gostoprimstvu istaknuvši: “Iznimno smo zahvalni i prepoznajemo koliko je naše partnerstvo jako i važno. Hrvatska je i članica krucijalnog saveza, NATO-a, zbog čega mora imati sposobnost za obranu svih naših članica radi održavanja mira i stabilnosti u svijetu i društvu općenito,” rekao je. Tijekom sastanka razmotrena je i sigurnosna situacija na istoku Europe, posebno u kontekstu ruske agresije na Ukrajinu te su se obje strane složile kako je nužno nastaviti daljnja ulaganja u sposobnosti obrambenih sustava jer je to značajan doprinos razvoju interoperabilnosti sa saveznicima i partnerima u NATO-u.
Zastupnik Doug Lamborn u razgovoru nam je rekao kako je glavni cilj posjeta ojačati već postojeću suradnju Sjedinjenih Američkih Država i Republike Hrvatske koja ima vrlo bitnu ulogu u jugoistočnoj Europi. ”Hrvatska je članica NATO-a i Europske unije, a ovih dana zbog tragedije u Ukrajini možemo vidjeti koliko je bitno imati jako savezništvo i dobre partnere,“ rekao je Lamborn i istaknuo zadovoljstvo načinom na koji Hrvatska vojska s velikom motivacijom i znanjem koristi američku opremu. ”Ovo je bio vrlo uspješan posjet i veselim se daljnjoj suradnji s Republikom Hrvatskom,“ zaključio je Lamborn. Članovi izaslanstva posjetili su i Split gdje su se u vojarni ”Admiral flote Sveto Letica-Barba“ imali priliku upoznati s ciljevima i sposobnostima HRM-a, a nakon toga prisustvovali su pokaznoj vježbi VBSS-a Zauzimanje broda. U scenariju vježbe timovi iz sastava 2. grupe specijalnih snaga ZSS-a imali su zadaću presretanja i zauzimanja otetog broda.
TEKST Janja Marijanović/ FOTOMladen Čobanović, Filip Klen, Josip Kopi