Echelon – univerzalni hrvatski službeni pištolj

HS Produkt na međunarodnom tržištu već dulje slovi kao jedan od najpoznatijih i najkvalitetnijih proizvođača vatrenog oružja. Proboj u svijet prije svega duguje prepoznatljivim linijama svojih službenih pištolja, bolje rečeno vojno-policijskih modela. Posebice se to odnosi na pištolje serija HS i SF, u SAD-u poznatijih pod oznakama XD i XDM. Oni su u osnovi i zamišljeni kao temeljni modeli koji će zadovoljiti rigorozne vojno-policijske zahtjeve i testove. Načelno govoreći, pod službenim pištoljima podrazumijevamo one s cijevi duljine 4,5 – 5 inča (114 – 127 mm), manje-više, i visine preko pet inča (127 mm). Namijenjeni su prije svega uniformiranom otvorenom nošenju u vanjskoj futroli. Kapacitet spremnika, ovisno o kalibru, kreće se od 13 do 20 metaka. Na civilnom tržištu takvi se pištolji prodaju kao samoobrambeni ili natjecateljski. Zbog velikih dimenzija nisu posebno pogodni za prikriveno nošenje. Pištolji te kategorije najugodniji su za pucanje i na njima je kontrola trzaja najlakša.

Echelon je zaštićen s čak 13 patenata: deset za konstrukciju i tri za dizajn

Logičan smjer promjena

Prvi službeni pištolj kojim se HS Produkt uspio probiti na međunarodno tržište bio je HS2000, koji je ubrzo preimenovan u HS-9 zbog povećane ponude različitih kalibara istog modela te njihove lakše prepoznatljivosti. Među ostalim modelima polimernih pištolja na tadašnjem tržištu, modeli HS linije ubrzo postaju prepoznatljivi po karakterističnoj kočnici na hrptu rukohvata (grip safety). To je rješenje kočnice tipično za starije konstrukcije američkog pištolja tipa Colt 1911 i smatralo se napuštenim, stoga ga tada nije imao niti jedan suvremeniji pištolj. HS Produktu višestruko se isplatio kockarski pristup: retro i provjerena rješenja u kombinaciji sa suvremenim polimernim materijalima na konstrukciji pištolja s udaračem. Za razliku od pesimističnih predviđanja većine stručnjaka, pištolj HS-9 i njegove izvedenice ubrzo postaju pravi hit na američkom tržištu. Slijedilo je predstavljanje nove linije službenih pištolja XDM (kasnije za tržišta izvan SAD-a preimenovana u liniju SF). Novi pištolj nije bio samo ispeglani stariji model već nova konstrukcija znatno poboljšana u svim ključnim elementima. Savršeno se uklopila u tadašnje standarde vojno-policijskog oružja. Tim je modelom HS napravio oružje koje mu je omogućilo ulazak i u segment specijalnih postrojbi, kojima HS-9 zbog manjih dimenzija nije odgovarao. Uz povećan kapacitet spremnika i ergonomiju te određene konstrukcijske razlike u mehanizmu za okidanje, XDM ipak je zadržao sve prepoznatljive elemente pištolja HS-9, uključujući i karakterističnu kočnicu na hrptu rukohvata. Valja napomenuti kako je XDM (SF) u različitim kalibrima izabran kao službeni pištolj mnogih svjetskih specijalnih postrojbi, uključujući i naš ATJ Lučko. Također, SF19 ušao je u izboru za novi pištolj francuske vojske u finale s jednakim brojem bodova kao i pobjednički Glock, da bi ga prošle godine u izvedbi u kalibru .40 S&W nadmašio u izboru za službeni pištolj policije São Paula, savezne države u jugoistočnom Brazilu.

U ponudi Echelona trenutačno su tri veličine kućišta: S, M i L. Očekuje se i nekoliko dodatnih veličina, uključujući i kompakt inačice

Ipak, industriju oružja zahvatio je logičan smjer promjena i od proizvoda se počela tražiti univerzalnost. Kupci žele da proizvod bude višenamjenski, a istodobno jednostavan, dugog vijeka trajanja i cjenovno prihvatljiv. Za HS Produkt to je značilo da mora početi radikalno drukčije dizajnirati modele službenih pištolja. Uz pomnu analizu tržišta, rješenje je pronađeno u modularnoj platformi bez prepoznatljivog grip safetyja. Dakle, novi je pištolj morao napustiti provjerenu i dokazanu konstrukciju u korist kompletno nove platforme. Nakon više od tri godine razvoja, HS Produkt ove je godine ponosno predstavio Echelon, pištolj koji je konstrukcijski potpuno drukčiji od bilo kojeg službenog pištolja iz prijašnje ponude. Možemo reći da je ne samo vrhunac primijenjene tehnologije i obrade suvremenih materijala već i vrh umijeća izrade oružja. Dugogodišnje iskustvo tvrtke iz Karlovca u dizajniranju pištolja vidljivo je iz činjenice da je konstrukcija Echelona zaštićena s čak 13 patenata: deset za konstrukciju i tri za dizajn.

Srce pištolja

Osnovna je razlika između Echelona i prijašnjih HS-ovih modela u odvojivoj šasiji pištolja. Trend modularnog službenog pištolja s odvojivom šasijom započeo je SIG Sauer s modelom P320. Unatoč početnim problemima, smjer se pokazao opravdanim. Pod oznakama M17 i M18, P320 postao je službeni pištolj američke vojske. To je potvrdilo valjanost konstrukcije i najavilo u kojem će pravcu ići daljnji razvoj službenih pištolja. Srce i najveća prednost modularne platforme pištolja Echelon sustav je središnje/centralne operativne grupe COG (Central Operating Group). Dakle, šasija je ustvari središnji metalni sklop s mehanizmom za okidanje i ugraviranim serijskim brojem pištolja. Ključna je značajka tog sustava vrlo jednostavno odvajanje cijelog sklopa od kućišta pištolja bez potrebe za stručnom pomoći puškara. Korisniku je tako omogućeno da, prema veličini šake, izabere ono kućište koje mu po dimenzijama ergonomski najbolje odgovara. Usto, pištolj pune veličine u trenu se može preinačiti u kompaktni pištolj za skriveno nošenje. Konstrukcija je ujedno jednostavnija za proizvodnju i lakše se održava od dosadašnjih. Kod Echelonove šasije svi su dijelovi izrađeni strojno, od nehrđajućeg čelika i primjenom MIM tehnologije. Uspoređujući HS-ovu šasiju COG sa sličnom na pištolju P320, kao jedinom ravnopravnom konkurentu Echelonu, slobodno možemo utvrditi da je COG jednostavnijeg dizajna i napredniji u smislu pasivne sigurnosti. Naime, SIG je imao vrlo neugodnih iskustava s incidentnim opaljenjima P320, dok je kod Echelona opaljenje zbog zakazivanja mehanizma za okidanje praktički nemoguće. Općenito, sve HS-ove pištolje krasi vrhunska pasivna sigurnost, pa tako i Echelon, kod kojeg su mnoga rješenja ugrađena u šasiju u konačnici i patentirana. Najvažnije patentirano rješenje u sklopu COG-a jest sustav s dva zapinjača (sear), odnosno kvačnjaka prema tvorničkoj terminologiji. On je temeljni faktor sigurnosti mehanizma za okidanje. Takvo rješenje sprečava opaljenje zbog vanjskog stresa oružja, recimo pada na tlo. Dupli zapinjač (dijeli se na primarni i sekundarni) povećava sigurnost s naglaskom na težište mase, koja je u samom središtu odnosno okretištu osovine, pa kut pada pištolja ne ovisi o inercijskim silama. Primjerice, zakaže li primarni zapinjač, sekundarni služi kao osigurač i na sebe preuzima sigurnosnu funkciju. Taj je sustav također svojevrsna nadoknada za uklanjanje grip safetyja, koji je ustvari bio treći sigurnosni mehanizam / kočnica na ranijim modelima.

I to nije sve…!

Drugi patentirani sustav koji služi povećanju pasivne sigurnosti sastoji se od tzv. blokatora. Povezan je s polugom za rastavljanje i sprečava rastavljanje pištolja sa spremnikom u rukohvatu. Ujedno blokira i umetanje spremnika u rukohvat u trenutku kad se poluga za rastavljanje nalazi u donjem položaju. Spremnik se uvijek nalazi na takvoj visini u rukohvatu da je nemoguće pokupiti metak dođe li do otpuštanja navlake. Time se sprečava eventualno ubacivanje metka u cijev i skidanje navlake s punom cijevi s kućišta pištolja (op. a. prilikom rastavljanja pištolja navlaka mora biti u stražnjem položaju kako bi se spustila poluga za rastavljanje). To je rješenje namijenjeno prije svega sprečavanju incidenata prilikom neodgovornog i nestručnog rukovanja pištoljem. Treći patentirani sustav u sklopu COG-a jest držanje šasije u sklopu kućišta pištolja s pomoću bloka za odbravljivanje, koji je u ovom slučaju izveden u vidu osovine (u tvorničkoj terminologiji razvodnik). To se rješenje odnosi samo na držanje šasije unutar kućišta, dok su šasija, kućište i navlaka s cijevi s pomoću poluge za rastavljanje pištolja zajedno pričvršćeni na okup.

I to nije sve od noviteta. Postoji još jedan, povezan s osnovnom namjerom prilikom dizajniranja Echelona: kroz modularnost konstrukcije napraviti višenamjensku platformu koja će zadovoljiti zahtjeve bilo kojeg suvremenog vojnog ili policijskog natječaja. Korisnici iz afričkih i arapskih tržišta u pravilu zahtijevaju da pištolj uza sva sigurnosna rješenja posjeduje i ručnu kočnicu, stoga je bilo nužno ugraditi i rješenje za takvu mogućnost. Ukratko, u sklopu šasije COG osmišljeno je rješenje jednostavne i brze ugradnje ručne kočnice. Zamišljena je u stilu palčane kočnice pištolja 1911 kao najprirodnije i ergonomski najučinkovitije rješenje. Priča o sigurnosti tu ne staje jer je u takvoj konfiguraciji okidač s predokidačem, koji je ustvari kočnica okidača, sastavni dio šasije. No to je već manje-više postao standard kod gotovo svih suvremenih pištolja. Sastavni su dio COG-a i dvostrane poluge utvrđivača navlake koje se, naravno, odvajaju zajedno sa šasijom.

Ciljnička slika standardne inačice Echelona uključuje stražnji ciljnik karakterističnog bijelog obruba u obliku slova U i prednji ciljnik s tricijevim umetkom u sklopu žutozelenkastog kruga

Izaberite ciljnik… bilo koji…

Ugradnja refleksnih ciljnika i drugih tipova optičkih ciljnika s crvenom točkom na pištolje donedavno je bilo vrlo složen i skup proces. Pištolji općenito nisu bili predviđeni za prihvat optoelektroničkih ciljnika pa je sama ugradnja zahtijevala stručnu pomoć. Nerijetko je bila prava mala avantura s neizvjesnim ishodom. Danas je ona ipak postala standard bez kojeg se ne može zamisliti suvremeno službeno oružje. Bez obzira na to što tradicionalisti smatraju takve ugradnje nepotrebnim luksuzom ili hirom, budućnost, prije svega službenog oružja, leži u uporabi refleksnih ciljnika. Osim što omogućuju bržu akviziciju i sigurnije pogađanje cilja, znatno pojeftinjuju obuku korisnika, kojima je puno jednostavnije i lakše gađati s pomoću refleksnih ciljnika. S druge strane, vještina gađanja s pomoću klasičnih fiksnih mehaničkih ciljnika zahtijeva vrijeme i redovito vježbanje kako bi se održala zadovoljavajuća razina pripremljenosti.

Masovniju uporabu refleksnih ciljnika na službenim pištoljima trenutačno ograničavaju četiri parametra: cijena, vijek trajanja odnosno izdržljivost ciljnika, nestandardni uzorci otisaka i vrlo složena ugradnja. Problem cijene i vijeka trajanja ciljnika nije nešto što ovisi o proizvođaču oružja. S napretkom tehnologije u skoroj će se budućnosti drastično promijeniti. No ugradbeno sučelje svakako je dio problema koji se može riješiti ili kompenzirati konstrukcijskim rješenjima na pištolju. Nažalost, proizvođači optoelektroničkih pomagala odnosno refleksnih ciljnika nisu uspjeli pronaći zajednički standard. Stoga gotovo svaki ciljnik ima karakterističan uzorak otisaka preko kojih se vrši ugradnja.

S obzirom na različite otiske i prihvatna sučelja dodatnih, često glomaznih adaptera odnosno ugradbenih pločica, bilo je nužno pronaći zadovoljavajuće rješenje na samom pištolju. I onda, HS je predstavio svoj patenta vrijedan sustav VIS (Variable Interface System), još jedan koji od Echelona čini univerzalnu platformu, u tom slučaju pogodnu za ugradnju široke lepeze refleksnih ciljnika različitih proizvođača.

Pogled na prednji dio Echelona s ustima cijevi prikazuje standardne Picatinny šine za montažu dodatne opreme. Jasno se vide dvostrane operativne poluge pištolja te vanjski izvlakač, što je pozitivan odmak od tradicionalnog skrivenog izvlakača HS i SF (XD i XDM) serija HS pištolja

Što je u paketu?

Umjesto glomaznih i često skupih adapterskih ploča, VIS ima jedinstveno sučelje u kombinaciji sa setovima malih samozaključavajućih klinova (pins). Ti mali klinovi služe gotovo savršenom učvršćivanju ciljnika na navlaku pištolja te odgovaraju otiscima iznimno široke lepeze refleksnih ciljnika. Samo sučelje sustava VIS optimizirano je za izravan rad s otiscima ciljnika Trijicon RMR, Leupold DeltaPoint Pro i Shield, što omogućuje izravnu ugradnju više od 30 različitih modela.

Predviđene su i ugradbene pločice odnosno adapteri sa setovima vijaka za otiske ciljnika Aimpoint Acro i Docter, koje smo dobili u paketu s testnim pištoljem. U istom paketu dobili smo sve komplete setova klinova i odgovarajućih vijaka. Na pištolju se originalno, ispod pokrovne pločice na navlaci, nalazi ugrađen set samozaključavajućih klinova predviđen za refleksne ciljnike uzorka otiska RMR. Taj se set sastoji od dva klina, za razliku od seta broj 2 za otisak DeltaPoint Pro, te seta broj 3 za otisak Shield, koji se sastoje svaki od četiri klina.

Nakon što se ukloni pokrovna pločica, samozaključavajući klinovi pravilno se postavljaju u predviđene rupe na gornjoj površini navlake. Dizajnirani su tako da ih tijelo ciljnika pritišće prema dolje i oni se zakreću prema unutra čvrsto se kvačeći i stabilizirajući s unutarnje strane stijenke tijela ciljnika. Tako učvršćen ciljnik ostaje čvrsto u svojem položaju, sprečavajući pomicanje crvene točke (red dot) i njezinu destabilizaciju zbog stresa prouzročenog pucanjem.

Kako bi se dodatno olakšalo ugradnju pinova i spriječilo eventualne pogreške, u HS-u su pribjegli jednostavnom rješenju te su na svaki klin dodali oznaku. Manji klinovi s jedne strane imaju ugraviranu točku, a veći oznake L (left/lijevo) i R (right/desno). Nakon postavljanja klinova u rupe, sve oznake na klinovima moraju biti vidljive s gornje strane, dok se lijeva i desna strana određuju u smjeru prema ustima cijevi gledajući od stražnje strane navlake odnosno rukohvata. Pločica na navlaci koja pokriva prihvatno VIS sučelje tvornički je učvršćena vijcima (uz uporabu moment ključa 1,9 – 2,1 Nm), a dodatno plavim Locktite ljepilom.

Pogled na stražnja leđa rukohvata prikazuje patenta vrijedan sustav učvršćivanja zamjenjivih leđa alatom za potpuno rastavljanje COG modula. Zamjenjiva leđa standardno dolaze u tri različite veličine

Općeniti dojmovi

No, jesu li COG i VIS jedine vrijednosti koje nam donosi Echelon? Počnimo od rukohvata pištolja. Kao i na prijašnjim HS-ovim modelima linija HS-9 i SF19, kućišta su napravljena od polimera (op. a. kolokvijalni naziv za posebnu smjesu polimera). Posebno ističemo kućišta, a ne kućište, s obzirom na to da su trenutačno u ponudi tri različite dimenzije, koje kupac može izabrati pojedinačno odnosno kupiti sva tri. Odvojivost COG grupe čini zamjenu kućišta vrlo jednostavnom. Iako je danas standard među službenim pištoljima, ta mogućnost još je uvijek nejasna na civilnom tržištu, posebice u Hrvatskoj. Naime, u SAD-u se šasija smatra bitnim dijelom oružja i kao takva podložna je registraciji, dok se cijevi i kućišta smatraju potrošnim dijelovima i ne moraju na sebi imati serijski broj. U Europi je situacija dijametralno suprotna. Kućište se smatra bitnim dijelom oružja i podložno je registraciji. No, nameće se logično pitanje: Ako nema serijskog broja, koji se nalazi na šasiji, pod kojom će se oznakom to kućište registrirati? Hoće li zakonodavac posegnuti za određenim zahtjevima da se kućište ipak označava serijskim brojem? Ili će se zakonska regulativa s napretkom tehnologije morati mijenjati u korist novonastale situacije? Sve su to pitanja na koja će tek vrijeme dati odgovor. Mi ćemo se stoga koncentrirati na tehničku stranu i dizajn kućišta Echelona.

Uspoređujući ergonomiju sa starijim modelima, osobni bi zaključak bio da Echelon ipak bolje sjeda u šaku strijelca. Ugodnijem i sigurnijem hvatu dodatno pridonosi puno bolja piramidalna tekstura čekeringa. Uspoređujući teksturu čekeringa hvatajućih površina rukohvata Echelona sa SIG-om P320 i Glockom pete generacije, stječe se dojam da je ona kod hrvatskog pištolja znatno finija te pokriva veće i bolje pogođene površine. Kako HS Produkt trenutačno nudi dimenzije kućišta S, M i L, čekering na kućištu L vidno se razlikuje od onog na dvama manjim, posebice po puno agresivnijoj formi. No, tekstura L kućišta ipak nije toliko agresivna da bi prilikom nošenja ispod sakoa ili jakne oštetila odjeću. Valja istaknuti kako je tekstura na S i M kućištima grublje forme od teksture na samoobrambenim pištoljima H11 i H11 Pro (Hellcat). Kućište Echelona zaštićeno je od proklizavanja kombinacijom originalnog Echelonova uzorka i uzorka Hellcat teksture čekeringa, što cjelokupnom pištolju daje dojmljiv vizualni efekt crnog pijeska. Osim na rukohvatu, Echelonova tekstura primijenjena je na poluzi za rastavljanje pištolja, na stražnjoj strani osigurača udarne igle i na polimernim bazama spremnika. Kućište je u prednjem dijelu standardno opremljeno Picatinny šinama. Posebice valja istaknuti patentirani dizajn promjenjivih leđa rukohvata. On uključuje jedinstveni sustav fiksiranja sa svojevrsnom iglom/klinom s pomoću koje možemo u potpunosti rastaviti središnju operativnu grupu odnosno šasiju, te alkom koja služi za uporabu sigurnosne vezice. Leđa se mogu zamijeniti vrlo jednostavno i brzo bez potrebe za uporabom bilo kakvog alata. Kućište je opremljeno dvostranim utvrđivačima spremnika.

Pogled na COG modul. Poluga za rastavljanje u donjem je položaju

Navlaka s cijevi

Silueta navlake uopće ne podsjeća na uobičajeni serijski pištolj, već na prvi pogled odaje dojam kako se radi o custom pištolju. Ipak, za razliku od većine custom pištolja, zadržan je elegantan profil i sklad linije nije doveden u pitanje. S prednje strane, ispred otvora za izbacivanje čahura, navlaka je opremljena s pet dubokih i široko postavljenih utora koji omogućavaju čvrst stisak prstiju slabije ruke i vrlo lako repetiranje pištolja. Gledajući s gornje strane, primjećuje se suženje navlake u smjeru od otvora prema prednjem ciljniku, čime se pojačava custom dojam. Tim suženjem stvorio se efekt krilca, čime normalna širina navlake djeluje kao proširenje te služi kao oslonac za prste povećavajući pozitivnu čvrstoću stiska prilikom repetiranja oružja. Sa stražnje strane navlake, u dijelu ispod pločice koja pokriva sustav VIS, nalaze se tri široka utora za repetiranje. Kao i na prednjem dijelu, navlaka je urezana i na stražnjem, odmah ispod stražnjeg ciljnika kako bi se stvorila krilca za lakše repetiranje. Echelon je vrlo lako repetirati čak i s pomoću hvata palcem i kažiprstom slabije ruke, što je inače za korisnike sa slabijim stiskom ruke velik problem kod većine serijskih službenih pištolja. U odnosu na slično rješenje na pištolju H&K VP9, krilca za repetiranje na Echelonu čine skladniju siluetu i ne strše izvan ukupne širine navlake. To nije neki katastrofalni propust Hecklerovih dizajnera jer je primarna namjena povećanje čvršćeg hvata prilikom repetiranja. Dodatnom dojmu lakog i jednostavnog repetiranja pridonosi i patenta vrijedna konstrukcija glavne povratne opruge, koja se nalazi u sklopu navlake ispod cijevi Echelona. Prednosti te konstrukcije ogledaju se u maloj ukupnoj masi, lakom rastavljanju i održavanju te vrlo niskoj konstanti sile opruge. Prilikom tvorničkih testiranja i nakon ispaljenih 40 000 metaka nije zabilježeno znatno opadanje sile niti ikakvo oštećenje. Cijev na Echelonu tradicionalno je hladno kovana i užlijebljena s desnim korakom uvijanja od 1 : 10. Trenutačno su u ponudi dvije duljine cijevi, i to 11,43 cm (4,5 inča) i 13,41 cm (5,28 inča). Potonja je dodatno opremljena navojima na cijevi 0,5 x 28 TPI i zaštićena odvojivom maticom. Primarna je namjena te cijevi uporaba s prigušivačima pucnja ili eventualna ugradnja kompenzatora trzaja. Cijev i navlaka zaštićene su dobro poznatim Meloniteom – kemijskim postupkom zaštite metalnih dijelova od utjecaja atmosferilija i habanja. Na navlaku su standardno ugrađeni fiksni mehanički ciljnici. Stražnji ciljnik izrađen je s bijelim obrubom u obliku slova U viđenim na ranijim samoobrambenim modelima serije Hellcat, dok je prednji u tricijevoj izvedbi, sa svjetlećom točkom unutar zelenog kruga. Kao dodatna opcija, u Echelonovoj je ponudi i set noćnih ciljnika s tri tricijeve točke.

Pogled na unutrašnjost kućišta na kojem se uočava ispupčenje u obliku stošca koje služi kao središnja točka poravnanja COG modula

Dojmovi sa strelišta

Iako sam imao priliku pucati iz Echelona još u fazi prototipa, dok još nije imao završnu formu te s dijelovima od 3D printane plastike, nisam mogao ni pretpostaviti kakav će sve potencijal platforma pokazati. Razvojni period dulji od tri godine govori koliko je projekt bio važan za HS Produkt. U to je vrijeme pištolj testiran i paralelno s time poboljšavan, te nadograđivan različitim mogućnostima. Echelon je od samih početaka pokazivao zavidnu preciznost i pouzdanost, koja se usavršila kad je projekt dovršen.

Testirali smo kompletnu platformu s kućištima svih triju veličina. Na kraju je moj konačni izbor bilo L kućište. Agresivniji tip teksture čekeringa, puniji hvat i samim time lakša kontrola pištolja u brzom pucanju prednosti su koje mi najviše odgovaraju i koje preferiram kao strijelac. Iako, moram priznati da sam itekako zadovoljan i srednjim, M kućištem. Zbog veličine šake, S kućište uopće mi ne odgovara – rukohvat mi je pretanak. No, u tome i je prednost Echelonove platforme: korisnik u potpunosti može prilagoditi rukohvat svojim sklonostima i potrebama. Kada uzmemo u obzir da se radi o pištolju koji je dizajniran kao modularna platforma, te da se svako kućište može dodatno prilagoditi zamjenjivim leđima rukohvata, siguran sam da ne postoji korisnik koji ne bi mogao pronaći odgovarajuću konfiguraciju.

Echelon je u pravom smislu potpuno ambidekstralan pištolj. Utvrđivač spremnika dvostran je kao i poluge za otpuštanje navlake te je rukovanje njima vrlo jednostavno i intuitivno. Okidanje je kratko i teče glatko, bez rastezanja, dok je reset odličan, puno bolji nego na prijašnjim modelima HS-a. Na našem smo testu imali pištolj opremljen standardnim fiksnim ciljnicima. Stražnji ciljnik karakterističnog je bijelog obruba u obliku slova U, a prednji s tricijevim umetkom u izvedbi sa svjetlećom točkom unutar zelenog kruga. Taj sustav već spada među tradicionalna HS-ova rješenja i izvanrednim se pokazao pri brzoj akviziciji cilja, što mu je uostalom i namjena. Tijekom pucanja u uvjetima smanjene vidljivosti tricijev umetak svijetli oku ugodnim zelenkasto-žutim odsjajem koji nije previše agresivan te ne zamara oči. Od refleksnih ciljnika koristili smo Trijicon RMR i Holosun 508T sa standardnim setom od dva samozaključavajuća klina. Ugradnja ciljnika vrlo je jednostavna. Nakon ugradnje oba su toliko nisko položena da bez problema možete koristiti i fiksne ciljnike ako baterija na refleksnom prestane raditi.

Vađenje šasije

Šasija odnosno COG modul brzo se i jednostavno vadi iz tijela kućišta. Da bismo je izvadili i prebacili u kućište, prvo s pištolja treba skinuti navlaku s cijevi. Postupak rastavljanja pištolja manje-više je standardan. Prvo se moramo uvjeriti da je pištolj prazan, a to radimo tako da prvo izvadimo spremnik, nakon toga repetiramo pištolj i provjerimo cijev. Nakon što se uvjerimo da je cijev prazna, usmjerimo pištolj u sigurnom smjeru i izvršimo kontrolno okidanje. Tada povučemo navlaku u stražnji položaj i utvrdimo je s pomoću poluge za otpuštanje navlake. Nakon toga polugu za rastavljanje pištolja koja se nalazi na lijevoj gornjoj bočnoj strani kućišta zakrenemo prema dolje za 90 stupnjeva. Navlaku otpuštamo tako da je uhvatimo prstima slabije ruke i pridržavajući je otpustimo s pomoću poluge za otpuštanje navlake. Pritom treba biti oprezan i čvrsto držati navlaku jer se ona nalazi pod tlakom sile sabijene glavne opruge pištolja te lako može doslovno odletjeti s kućišta. To uvijek treba imati na umu jer za skidanje navlake nije potrebno povući okidač, slično kao na pištoljima XDM (SF19) serije.

Tek nakon što rastavimo pištolj, možemo izvaditi COG modul. Prvo je potrebno s kućišta skinuti polugu za rastavljanje pištolja. Nakon što odvojimo tu polugu, podignemo poluge za otpuštanje navlake, polako cijeli modul lagano gurnemo prema naprijed dok istodobno povlačimo predokidač na okidaču. Nakon što modul pomaknemo još nekoliko milimetara prema naprijed, podignemo ga i odvojimo od kućišta. Na taj način izvadili smo šasiju i ona je spremna za ugradnju u drugo kućište. Taj postupak, kao svi slični, traži malo prakse, no puno je jednostavniji nego kod pištolja SIG P320.

Na kraju, ključno je pitanje: Kako Echelon stoji u usporedbi s konkurencijom?

Iskreno, s obzirom na kvalitetu, cijenu i sličnost modularnog koncepta, jedini pištolj koji se može uspoređivati s Eche-lonom jest SIG P320. I tu dolazimo do toga da komparativne sličnosti na kraju ipak završavaju osobnim sklonostima.

Osobno, nisam ljubitelj SIG-ovih pištolja jer su zbog karakteristične konstrukcije vrlo visoki, pri čemu mislim na položaj ciljnika i osi cijevi u odnosu na šaku. Echelon je što se toga tiče pobjednik. Iako su usporedbe često neizbježne, zašto mislim da se Echelon ne može uspoređivati s Glockovima pete generacije? Jednostavno – zato što ne spadaju u iste kategorije. Glockovi pištolji načelno su jednake konstrukcije kao kad su se pojavili početkom 1980-ih. Na njima se, osim sitnih ušminkavanja, ništa nije znatnije mijenjalo. Sličnosti u naličju tih pištolja postoje jednako kao što postoje sličnosti između, primjerice, većine sedan automobila. Pa ipak, Echelon je pištolj napravljen na temelju odvojive šasije i upravo zbog toga konstrukcijskog detalja smatram da Glock nije komparativan model jer nema dovoljnu modularnost platforme. Dodamo li tome da uskoro možemo očekivati povećanje ponude različitih veličina, uključujući i compact inačice kućišta, cijevi i navlaka, slobodno možemo reći da Echelon ima budućnost.

Fotografija prikazuje kućište s rukohvatom te izvađeni COG modul i polugu za rastavljanje pištolja. Da bi se šasija izvadila iz kućišta, prvo je potrebno od kućišta odvojiti polugu za rastavljanje pištolja

 


Novi pištolj – novi spremnici

Pravilno sastavljeno dno produljenog spremnika kapaciteta 20 metaka kalibra 9 mm Para. Pravilno postavljena peta metalne pločice baze spremnika prislanja se na vanjsku stražnju stranu spremnika. Svi zabilježeni problemi posljedica su nestručnog sklapanja spremnika

Echelon dolazi u ponudi s dva spremnika, i to jednim kapaciteta 17 metaka kalibra 9 mm Para (9 x 19) u standardnoj izvedbi, i drugim kapaciteta 20 metaka u produljenoj inačici. Valja napomenuti kako spremnici Echelona nisu primjenjivi na prijašnjim službenim pištoljima HS-9 i SF19 i obratno, zbog kompletno drukčije ergonomije rukohvata i visine kvačenja. I dalje su izrađeni od nehrđajućeg čelika, no tijelo spremnika nije više srebrno, već crno. To također spada u suvremene standarde službenih pištolja. Nedugo nakon američke promocije Echelona, na društvenim se mrežama moglo pronaći desetak videouradaka u kojima se kupci žale na lošu kvalitetu i nepouzdanost produljenih spremnika koji su navodno imali tendenciju raspadanja tijekom pucanja. Prema tvrdnjama pojedinaca, radilo se o lošoj konstrukciji baze produljenog spremnika te velikom propustu proizvođača. No, što je ustvari istina? Autor ovih redaka naučio je saslušati, vidjeti i prihvatiti prigovore ako su opravdani, a sve kako bi se došlo do relevantnih podataka. Ipak, i u tim se slučajevima, kao i obično, radilo o nemaru samih korisnika, koji po dobrom starom običaju prebacuju krivnju sa sebe na proizvođača.

Dakle, produljeni spremnik dolazi s metalnom pločicom koja se umeće u polimernu bazu dna spremnika. Kako ljudska radoznalost ne poznaje granice, nestručne osobe često proučavaju konstrukcije, odnosno rastavljaju pištolje. I to bi bilo to. Pojedinci prvo rastave spremnike i onda ih pogrešno sastave. Spremnik se, naravno, raspadne tijekom pucanja ili pada na tlo. Bitno je da prilikom ponovnog sastavljanja spremnika, kao uostalom i svih ostalih dijelova, moramo slijediti upute proizvođača. Kod Echelonova produljenog spremnika peta metalne pločice MORA biti postavljena s vanjske stijenke tijela spremnika. Postavi li se s unutarnje, polimernu bazu spremnika više nema što učvrstiti i ona se zbog stresa otpušta te dolazi do kompletnog raspadanja spremnika na osnovne dijelove. I u tim je slučajevima odgovornost apsolutno neutemeljeno prebačena na proizvođača. Ipak, prema zadnjim informacijama, u HS-u su već pronašli rješenje kojim će se potpuno izbjeći mogućnost pogrešnog sklapanja spremnika te se ono uskoro očekuje na tržištu. Na našem testiranju i ispucanih oko 5000 metaka oba su spremnika radila savršeno pouzdano i to u za njih ne baš povoljnim uvjetima: bacali smo ih na različite podloge uključujući beton i kamenje.


Ime – sinonim vojne naravi pištolja

Označavanje modela svojeg oružja simboličnim imenom, a ne slovnom ili brojčanom oznakom, HS Produkt počeo je primjenjivati na pištolju Hellcat, nastavio je s civilnom puškom Hellion (inačica VHS-2), a sada je na redu Echelon. Takav je način označavanja u prvom redu rezultat suradnje s američkim partnerom, tvrtkom Springfield Armory, koja je vrlo dobro prepoznala marketinški potencijal simboličnih imena. Za novi pištolj izabrano je ime Echelon kako bi se od prvog trenutka kod korisnika stvorila svijest o vrhunskom službenom pištolju. Jer Echelon i jest namijenjen prije svega ispunjavanju rigoroznih zahtjeva koji se stavljaju pred službeno oružje. Time je samo nastavljena davno započeta simbolika XD linije pištolja, kod koje se također imenom nastojalo istaknuti njezinu pravu vrijednost. Naime, XD potječe od izraza eXtreme Duty, čime se sugeriralo kako je pištolj spreman izdržati sve ekstremne uvjete eksploatacije.

Prema Hrvatskoj enciklopediji, ešalon odnosno postroj, višeznačni je vojni pojam, kojim se obično označuje dio oružanih snaga, borbene formacije ili postrojbe u nekom poretku ili rasporedu. Vezano uz američku vojsku, izraz echelon u jednoj se od službenih terminoloških publikacija u slobodnom prijevodu označava kao: “pododjel stožera”, “zasebna razina zapovjedništva”, “dio zapovijedi usmjeren na postrojbu kojoj je dodijeljena glavna borbena misija” te “formacija čiji su dijelovi smješteni jedan iza drugoga”.


TEKST  I foto  Dubravko Gvozdanović