Ekipa satnije Mornaričko desantnog pješaštva Flotile HRM-a sudjelovala je prvi puta na 22. Maratonu lađa…
HRM šesti put sudjelovao na tradicionalnom maratonu lađa
U sklopu očuvanja tradicije kraja u kojem je smještena vojarna “116. brigade Hrvatske vojske“ u Pločama, pripadnici Satnije mornaričko-desantnog pješaštva Flote Hrvatske ratne mornarice i ove su godine sastavili svoju ekipu i šesti put sudjelovali na ovom tradicionalnom natjecanju. Uloga pripadnika Satnije nije samo natjecateljska, već su aktivno uključeni u organizacijski dio Maratona lađa, u njegovo osiguranje i brigu o sigurnosti sudionika i gledatelja
Početak utrke bio je u 17:00 sati ispod mosta u Metkoviću. Lađe su bile poredane prema rezultatima brzinskih utrka u Opuzenu. Oni koji zauzimaju prvi red smatraju se favoritima, a ekipa HRM-a imala je 10. startnu poziciju. Za razliku od prošle godine kad je ekipa HRM-a zbog velikih valova imala problema s potapanjem lađe, nasreću takav se scenarij nije ponovio ove godine i imali su odličan start. Maraton se vozi 22 kilometara zbog čega je to za sudionike izniman fizički napor i snagu je potrebno dobro rasporediti kako bi se uspjelo doći do samog cilja. Usto, izazov su za sve lađare veliki valovi i brodice koje se voze paralelno s njima tijekom cijele utrke. Ekipa HRM-a veći je dio natjecanja održavala poziciju oko 10. mjesta, ali u cilj su na kraju ušli kao 18. ekipa. Udruga lađara Zagreb osvojila je Domagojev štit pobijedivši treći maraton za redom, čime su postali treća ekipa u povijesti koja je trajno osvojila Domagojev štit. Drugo mjesto zauzela je ekipa Udruga lađara Gusari – Komin, a treće Udruga lađara općine Slivno.
Uspjeh je i dolazak do cilja
Skupnik Ante Pavić na cilju u Pločama istaknuo je zadovoljstvo što je ekipa HRM-a uspješno završila utrku i došla do cilja jer, neovisno o konačnom rezultatu, odveslati cijelu duljinu maratona velik je izazov i često mnogi odustanu. Iako je ekipa osvojila 18. mjesto, skupnik Pavić ističe kako priprema za maraton nije njihova primarna vojna zadaća i ako se u obzir uzmu njihove brojne vojne obveze i obuke zbog kojih ne mogu imati velik broj treninga, ovo je izvrstan rezultat. Međutim, kako su u njihovoj ekipi uglavnom mladi, vjeruje kako će u budućnosti sigurno doći do napretka i u rezultatu paralelno s njihovim sve većim lađarskim iskustvom. Ekipu HRM-a na cilju je dočekao i zapovjednik Flote Hrvatske ratne mornarice kapetan bojnog broda Darko Malečić. Čestitao je pripadnicima na ulasku u cilj i trudu koji su uložili u pripreme uz svoje postojeće vojne obveze. Istaknuo je kako je sudjelovanje HRM-a na Maratonu lađa isključivo simboličan doprinos očuvanju tradicije neretvanskog kraja i ostvarivanje kohezije s lokalnim stanovništvom. Maraton lađa postao je turistički brend Republike Hrvatske pa je to ujedno i izvrsna prilika za promociju vojske.
Velik doprinos pripadnika Hrvatske vojske
Kad je riječ o održavanju Maratona lađa, važno je istaknuti i doprinos vojarne “116. brigade Hrvatske vojske“ u njegovoj pripremi. Naime, gotovo da je nemoguće zamisliti cjelokupnu organizaciju bez pomoći vojske. Osim pomoći u pripremama prije održavanja maratona, pripadnici Izvidničko-roniteljske desetine osiguravaju cijelu rutu maratona u slučaju potrebe za intervencijom ronilaca tijekom eventualne nesreće ili nezgode. Zahvaljujući njihovim gumenjacima, omogućen je prijevoz kamermana i novinara čitavom rutom, a samim time i medijsko praćenje za sve one koji Maraton lađa prate putem malih ekrana. Vojnom barkasom sve lađe po završetku maratona budu vraćene u Metković.
Velika novost na ovom 27. Maratonu lađa bile su i potpuno nove lađe izgrađene u obiteljskom brodogradilištu Stipaničev u Tribunju, a za njihovo dopremanje na Neretvu zaslužan je upravo brod HRM-a. Nemjerljiv je doprinos Satnije mornaričko-desatnog pješaštva Flote Hrvatske ratne mornarice u organizaciji Maratona lađa, ali i, zahvaljujući njihovoj lađarskoj ekipi, očuvanju tradicije neretvanskog kraja te pružanju poruke važnosti ulaganja truda i posvećenosti.
TEKST: Marija Mitar; FOTO: Ivona Vidušić