U organizaciji povijesne postrojbe "Karlovački počasni vod ZNG-91", a povodom Dana OSRH, 30. je svibnja…
Integracija u Vukove
U vojarni “9. gardijska brigada Vukovi“ u Gospiću završen je integracijski dio šestotjedne obuke njezinih budućih pripadnika
Hladno, maglovito i prilično vlažno jutro dočekalo nas je pri našem dolaska u vojarnu “9. gardijska brigada Vukovi“. Novi pripadnici postrojbe vježbali su na poligonu. Grupu mladih Vukova čine većinom vojnici koji su nakon završenog dragovoljnog vojnog osposobljavanja završili i specijalistički dio vojne obuke, a osim njih u novoj se generaciji nalazi i nekoliko časnika koji su došli iz kadetske škole. U prvim tjednima obuke naglasak je bio na psihofizičkoj aktivnosti nakon čega se novim pripadnicima testiraju motoričke vještine. Potom ponovno prolaze temeljne i specijalističke vojne vještine, vježbe gađanja s automatskom puškom, strojnicom i pištoljem (VHS2, MK72 i HS2000/HS9) te slijedi obuka iz instinktivnog gađanja.
Razvijanje vojničkih refleksa
Instinktivno ili refleksivno gađanje provodi se na kraćim udaljenostima, najčešće do 50 m, i cilj je što prije pogoditi metu. Ova se vrsta gađanja kontinuirano vježba dok god čitava radnja ne postane refleksno uvjetovana, sigurna i precizno izvedena. U svim segmentima obuke naglasak je na mjerama sigurnosti koje su imperativ kod samog ocjenjivanja budućih pripadnika postrojbe. Svladavanje pješačkih prepreka kao i dvotjedni tečaj iz samoobrane dio je integracijske obuke. Osim toga jednom tjedno svi polaznici idu na hodnju s punom opremom na vrh Oštra nedaleko od Gospića. Kruna cjelokupne obuke hodnja je na Ljubovo brdo gdje je spomenik poginulim pripadnicima Vukova u Domovinskom ratu. Ova je hodnja ujedno i najzahtjevnija jer svi polaznici prelaze 25 km pod punom opremom. Kreće se u ranim jutarnjim satima i uvijek sudjeluje 56 pripadnika u znak sjećanja na 56 poginulih pripadnika Vukova u Domovinskom ratu.
Izvrsnost i zajedništvo u temeljima obuke
“Što se tiče taktičkog dijela obuke ona se izvodi do razine voda. S obzirom na to da su među novim pripadnicima i časnici koji dolaze s HVU-a oni u tom dijelu preuzimaju uloge vođe desetine i voda te na taj način preuzimaju ulogu upravljanja ljudima na tim najnižim razinama kako bi se pripremili za taj posao jednom kad postanu punopravni pripadnici postrojbe,“ objašnjava poručnik Vulić. Cilj taktičkog dijela obuke jest pripremiti sve nove pripadnike na pojedinačnoj razini, ali i integrirati časnike u uloge koje će obavljati tijekom svojeg djelatnog razdoblja u postrojbi, na taktičkoj i na administrativnoj razini gdje moraju znati kako voditi računa o svojim podređenim.
“Jako sam zadovoljna obukom i jedva sam čekala da počne. Sama je obuka iznimno zanimljiva te mi je pomogla još više nadograditi svoje znanje i sposobnosti i poboljšati tjelesnu spremu. Instruktori su odlični i većina ih je iz mojeg voda što mi je dodatno pomoglo u svladavanju svih izazova koje obuka stavlja pred sve polaznike,“ kaže vojnikinja Adrijana Tomac. Nije Adrijana jedina koja ima odlično iskustvo s integracijskom obukom. “Stekao sam dosta novog iskustva i nadogradio znanja koja sam dosad prikupio. Posebno bih istaknuo izvršavanje zadaća pod stresom na koje do sada nismo naviknuli, a koje će nam dobro doći ako dođe do takvih situacija. Susreo sam se s nekom novom opremom i naoružanjem koje dosad nisam imao priliku vidjeti što me dodatno motiviralo da se usmjerim na izvidničku obuku, a nakon toga volio bih otići na časničku izobrazbu,“ ističe vojnik Antonio Rupčić. Dan postrojbe je 1. 11., a ujedno je to i dan kad se svim novim pripadnicima Vukova na svečanoj ceremoniji dodjeljuju beretke koje su i službeni dokaz pripadnosti postrojbi. S obzirom na viđeno na obuci, ali i u samoj vojarni u Gospiću, polaznici integracijske obuke u Vukovima pravi su sretnici jer će u studenom postati dio jedne od najboljih postrojbi Hrvatske vojske.
TEKST I FOTO: Tomislav Vidaković