Američka je tvrtka Raytheon Company tijekom listopada na svojem poligonu za testiranja u Teksasu uspješno…
Let(ovi) za pamćenje – 30. godišnjica preleta Rudolfa Perešina
Kroniku feljtona o muzejskoj baštini suvremene hrvatske povijesti “remeti” važna obljetnica preleta pilota JRV-a, među njima i prvog – preleta Rudolfa Perešina, ali takva je 2021., puna sjećanja na događaje koji su obilježili Hrvatsku tužne i sjetne, ali slavne i ponosne 1991. godine
O preletima pilota Rudolfa Perešina u listopadu 1991., Danijela Borovića u veljači 1992. te Ivice Ivandića i Ivana Selaka u svibnju 1992. već su ispričane mnogobrojne priče, ali uvijek postoji prostor za pokoju novu. U Muzeju Operativne zone i Zbornog područja Bjelovar tako se našlo nekoliko dokumenata koji su svjedoci tih događaja.
Jedan je od njih izvješće Kontraobavještajne službe Pete vojne oblasti Jugoslavenske narodne armije koja intenzivno prati pilota Danijela Borovića krajem 1991. i početkom 1992. godine. Kako se radi o i danas povjerljivim podacima, neće biti objavljeni, međutim dokument koji je zainteresirao arhiviste i povjesničare ima neobičnu priču. U jednom od posjeta objektu JNA “Klek” – vojnom aerodromu u mjestu Željavi nedaleko od Bihaća – kraj arhive filmskih vrpci izviđačkih zrakoplova pronađena je oštećena knjiga. To je zapravo jedino što je ostalo “u komadu” u moru nagorene, karbonizirane građe koja je gotovo u potpunosti neiskoristiva. Nakon što su izišli s aerodroma, povjesničari su odlučili pogledati taj bunt starih, vlažnih papira misleći da se radi o nekoj kuharici jer su uz tu knjigu pronađene hrpe evidencija kuhinjskog bloka. Međutim, u knjizi su pronađeni kodovi provjere sustava veza s jasno naznačenim datumima. Kako se radilo o 1991., povjesničari su odmah znali koji datum treba tražiti – 7. listopada – dan napada na Banske dvore, i pronašli su ga. Dokument je potom objavljen u knjizi Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata Atentat na Hrvatsku. Međutim, kad se pristupilo detaljnoj analizi svih 200 stranica dnevnika, pronađen je i datum 25. listopada 1991. i ispod njega bilješke u jutarnjim satima “učesnici se ne javljaju”.
Tekst: Marin Sabolović