U Združenoj vježbi Hrvatski ponos koja je provedena na vojnom poligonu "Gašinci" sudjelovali su pripadnici…
Mladi hrvatski časnik među stručnom elitom
Međunarodna konferencija CETRA, osma po redu, održana je u Cavtatu. Naglasak konferencije bio je na razvoju cestovne i željezničke infrastrukture, prateći znanstvene, ali i novonastale prirodne, društvene i tehnološke potrebe, a na njoj je sudjelovao i Matej Tadić mladi poručnik Hrvatske vojske uz mentorstvo prof. dr. sc. Vesne Dragčević i umirovljenog brigadira Tihomira Tandarića.
Iako se transportne potrebe širom svijeta razlikuju u detaljima, postoje brojne koristi od dijeljenja rezultata istraživanja kao i razmjene praktičnih iskustava. Međunarodna konferencija CETRA imala je cilj omogućiti dijalog među stručnjacima o važnim pitanjima i aspektima cestovnog i željezničkog sektora. Organizatorima konferencije krajnji je cilj popuniti prazninu između teorije i prakse u dizajnu kompleksnih cestovnih i željezničkih sustava.
Kontinuitet sudjelovanja
Međunarodna konferencija CETRA održava se svake dvije godine što omogućava organizatorima i sudionicima pratiti najnovije trendove i istraživanja u području prometne infrastrukture te prezentaciju novih znanstvenih i stručnih dostignuća. Hrvatsko vojno učilište prvi se put predstavilo tijekom 6. Međunarodne konferenciji CETRA radom časnika Vojske Crne Gore poručnika Peke Nikolića s temom Interpolacija vojnih cesta u mrežu javnih cesta u uvjetima elementarnih nepogoda. Bio je to završni rad poručnika Nikolića na studiju Vojnog inženjerstva na Hrvatskom vojnom učilištu “Dr. Franjo Tuđman“ u Zagrebu. Ovogodišnjim sudjelovanjem poručnika Mateja Tadića, koji je već drugi polaznik HVU-a koji izlaže svoj znanstveni rad na ovoj konferenciji, nastavljen je kontinuitet nastupa na tom cijenjenom stručnom međunarodnom skupu. Oba polaznika HVU-a na ovoj su konferenciji postigli veliku zapaženost i interes za objavu radova.
Sudjelovanjem na 8. Međunarodnoj konferenciji o cestovnoj i tračničkoj infrastrukturi mladi poručnik Matej Tadić pokazao je iznimnu kvalitetu i kompetentnost stečenu na HVU-u “Dr. Franjo Tuđman“. To je i potvrđeno nastupom na konferenciji i zavidnom interesu međunarodne znanstvene zajednice, ali i sveopće javnosti za objavljenim radom mladog časnika. Sudjelovanjem na takvim skupovima dodatno se potvrđuje značaj obrazovanja Hrvatske vojske kao i kompetentnost HVU-a kao meritorne znanstvene ustanove koja pruža perspektivu mladim časnicima u napredovanju u znanstvenim krugovima.
Kada je najteže tu je Hrvatska vojska
Poručnik Tadić predstavio je rad na temu Sanacija prometnice – postavljanje vojnog mosta Bailey, koji je rezultat njegovih istraživanja provedenih u sklopu kolegija Ceste koji je dio nastavnog programa na smjeru Vojnog inženjerstva. Njegovo istraživanje fokusirano je na sanaciju trase ceste zbog poplave i ponovnu izgradnju mosta preko rijeke na mjestu srušenog mosta s ciljem ponovne uspostave potrebne prometne povezanosti. Rad detaljno opisuje postavljanje vojnog montažnog mosta Bailey koji koriste inženjerijske postrojbe Oružanih snaga RH. Pokazuje također i važnost i nezamjenjivost Oružanih snaga RH u slučaju elementarnih nepogoda koje nerijetko u trenu mogu uništiti kompletnu infrastrukturu.
Važnost obrazovanja i usavršavanja
Poručnik Tadić opisao je organizaciju i provedbu zadaća kroz sve segmente. Od izviđanja i planiranja preko organizacije pa sve do izvođenja samih radova. Oružane snage svojom stručnošću i osposobljenošću, uz korištenje mehanizacije, mogu u vrlo kratkom roku završiti izgradnju pristupne ceste i postavljanje mosta Bailey. Inženjerijske postrojbe OSRH imaju značajnu ulogu u oporavku i spašavanju civilnog stanovništva tijekom elementarnih nepogoda, pokazujući svoj humanitarni karakter i sveukupnu važnost u mirnodopskim uvjetima.
Pozivom na međunarodne konferencije nastavlja se suradnja Hrvatske vojske i međunarodne znanstvene zajednice kroz sudjelovanje na velikim međunarodno priznatim konferencijama što je ostvareno i sudjelovanjem na ovogodišnjoj konferenciji. Sudjelovanje poručnika Tadića na ovakvom prestižnom skupu ističe važnost kontinuiranog obrazovanja i usavršavanja pripadnika Hrvatske vojske te njihovu posvećenost stručnom i znanstvenom radu.
Kroz izložene radove vidljivo je kako je Hrvatska vojska važan čimbenik pomoći civilnim strukturama u zemlji i izvan naših granica u različitim oblicima pomoći u izvanrednim kriznim situacijama. Kontinuitet u sudjelovanju na međunarodnoj konferenciji pokazatelj je izvrsne suradnje u znanstvenom pristupu aktualnim temama i problematikama kao i o angažiranju vojske u elementarnim nepogodama, sinergijskoj suradnji s polaznicima iz oružanih snaga prijateljskih i partnerskih zemalja te visoke kvalitete obrazovanja i visoke razine studijskog programa Hrvatskog vojnog učilišta “Dr. Franjo Tuđman”.
Tekst: Tomislav Vidaković; Foto: privatna arhiva