MV- 4 na zračnom testu

Test prijevoza inženjerijske opreme za razminiranje helikopterom CH 47

Među strojevima za raznimiranje vlada velika šarolikost, pa je zbog toga prihvaćena njihova podjela u razne kategorije. Kategorija stroja u konačnici određuje njegove taktičke i tehničke mogućnosti i utječe na obavljanje posla na terenu. Razlikuju se tri kategorije strojeva za razminiranje, laki do 5 t, srednji do 20 t i teški više od 20 tona. U inženjeriji se srednji strojevi planiraju prevoziti transportnim avionom C-130, a laki strojevi helikopterom tipa Chinook CH 47.
Brzo i jednostavan transport, odnosno dobra mobilnost stroja važna je zbog nekoliko razloga. Ponajprije, količina strojeva je ograničena i važno je da što više vremena obavljaju temeljnu zadaću. Brz i jednostavan prijevoz u izravnoj je korelaciji s tim.

Također je važno ako se stroj može transportirati uobičajenim i dostupnim prijevoznim sredstvima (standardna prikolica, helikopter, transportni avion…). To također smanjuje cijenu jer se ne mora nabavljati i organizirati poseban transport koji najčešće nije pri ruci a i stoji više nego kad se rabe dostupni kapaciteti.
Razne mirovne misije diljem svijeta suočavaju se s minskom opasnošću, a i teren nije uvijek najpristupačniji pa raste važnost zračnog prijevoza.
U skladu sa zahtjevima takvih novih vojnih sposobnosti, laki i srednji strojevi prolaze faze testiranja i vrednovanja. NATO sredstva bi trebala biti ne samo usklađena po standardima i prevoženju, nego i troškovima prijevoza. Američka vojska testira prijevoz lagane i teške vojne tehnike. Najvažniji argument za inženjerijsku opremu je pružanje brze sposobnosti razvoja snaga nastupanjem na minski nesigurnom području.

Zagrebačka priča

Lekcije naučene u Afganistanu, Iraku, Kosovu i Bosni motivirale su Amerikance da stave naglasak na zaštitu od mina i otpornost na protupješačke i protutenkovske mine primjenjujući strojno razminiranje. Republika Hrvatska je zemlja koja je u svijetu najdalje otišla u humanitarnom strojnom razminiranju. Strojevi koje su nedavno Amerikanci testirali obuhvaćaju i strojeve zagrebačke tvrtke DOK-ING i to laki stroj MV-4 i srednji stroj MV-10. Lagani stroj koristi se mlatilicom za razminiranje, a srednji stroj frezom i mlatilicom. Prvi zračni helikopterski test prošao je poznati i prokušani stroj MV-4, uskoro se očekuje test stroja MV-10. Vrlo snažni i pouzdani strojevi MV-4, mase 5 tona moraju proći i test prijevoza američkim helikopterima Chinook CH 47 nosivosti 7 tona, koji uključuje svladavanje vještina vezanja, dizanja i spuštanja stroja. Dobiveni su očekivani rezultati sposobnosti razvoja. Zahtjevi za lakom inženjerijskom tehnikom posljedica su stalnih prijetnji i napada. Za mobilna sredstva, osim učinkovitosti tehnike traže se nove mobilnosti s naglaskom na neprimjetnost i smanjenje obilježja kao i na sustave upozorenja opasnosti. Zahtjev ide i daleko dalje, te uključuje mogućnost borbenog vozila da nosi vlastito robotizirano vozilo koje može poslati u samostalnu zadaću. Angažiranje takvih robota detektora i miničistača, osobito ima smisla kad su sva vozila umrežena i dio su opsežne informacijske mreže. S dizajnerskog stajališta, to je smjer koji treba slijediti. Razvoj visoke tehnologije stvara propulzivnu industriju kao rezultat uske povezanosti između znanstveno-istraživačkog rada, proizvodnje i prakse.

Najnoviji je zahtjev, proizašao iz prakse, ostvariti strojno razminiranje i strojnu detekciju površine za obavljanje vojnih zadaća u nesigurnom urbanom području. Onečišćenje metalnim fragmentima unutar minski sumnjivih područja jedan je od glavnih razloga nesigurnosti uporabe metalnih detektora. Metal dolazi od otpada, raznih minskih krhotina kao i fragmenata iz detonirajućeg streljiva. Vojska najčešće nema ni vremena ni ljudstva, nema vremena za ručno razminiranje, koje je skupo i nesigurno. Svrha je da se metalni otpad strojno pokupi prilikom strojnog razminiranja kopanjem tla ili skidanjem vegetacije. To je moguće uporabom permanentnih magneta na stroju za razminiranje. Trenutačno je aktualno testiranje i vrednovanje permanentnih magneta na MV-4 stroju za razminiranje. Izrasla na području bivše tvornice “Prvomajska” tvrtka DOK-ING je vodeća u razvoju moderne opreme za čišćenje minskih opasnosti u humanitarnom i vojnom razminiranju.

Dinko MIKULIĆ