Nastavak višegodišnje uspješne suradnje

MORH potpisao nove ugovore s vrhunskim sportašima ugovornim pričuvnicima

Ministarstvo obrane Republike Hrvatske potpisalo je nove ugovore s vrhunskim sportašima ugovornim pričuvnicima za 2025. godinu. Nastavak je to višegodišnje uspješne suradnje kojom Ministarstvo obrane i Hrvatski olimpijski odbor pomažu vrhunskim hrvatskim sportašima u postizanju njihovih uspjeha.  Ugovore za 2025. godinu vrhunskim je sportašima uručio potpredsjednik Vlade Republike Hrvatske i ministar obrane Ivan Anušić zajedno s načelnikom Glavnog stožera Oružanih snaga general-pukovnikom Tihomirom Kundidom.   

Ministar je čestitao sportašima na postignutim uspjesima, naglasivši kako je uistinu sretan što su dio Oružanih snaga Republike Hrvatske. Zahvalio je na sjajnoj promidžbi hrvatskog sporta, a dodao je i kako djelatnici Ministarstva obrane i Oružanih snaga aktivno rade kako bi uvjeti za sportaše bili još bolji. Vrhunskim sportašima ugovornim pričuvnicima čestitao je i general-pukovnik Tihomir Kundid koji je naglasio povezanost sporta i vojske te istaknuo: “Biti vrhunski sportaš znači imati odlučnost te fizičku i mentalnu snagu, požrtvovnost u onom što radite, a to su vrijednosti koje su u srži vojne profesije”. Istaknuo je kako mu je drago što su sportaši dio Hrvatske vojske i što vjernost domovini iskazuju kroz sportske uspjehe.  MORH je za 2025. uručio ugovore za 40 sportaša koji dolaze iz dvanaest sportova. Ukupno je na popisu 15 vrhunskih sportašica i 25 vrhunskih sportaša. Među njima je deset osvajača olimpijskih medalja te čak šest olimpijskih pobjednika. 

Ugovorne pričuvnike predvode veslači na čelu s braćom Sinković, Martinom i Valentom, višestruko zlatom okićenim hrvatskim olimpijcima koji su na igrama u Parizu još jednom pokazali svoju izvrsnost. Veslača odnosno sportaša koji dolaze iz sportova na vodi uvjerljivo je najviše pa su tako uz braću Sinković ugovore dobili i legendarni veslač Damir Martin, braća Patrik i Anton Lončarić te sestre Ivana i Josipa Jurković.  Ugovore su dobili i sportaši koji se također bave veslanjem, samo što je njihov sport vezan uz kajak i kanu, a to su Anamarija Govorčinović, Matija Marinić i Vanesa Tot.  Jedriličari, njih petero, na čelu sa zlatnim olimpijcem Šimom Fantelom i njegovim bratom Mihovilom te iskusni “stari morski vuk” Tonči Stipanović proslavljeni hrvatski olimpijac koji je na igrama u Riju i Tokiju dva puta kitio svoje ime olimpijskim srebrom, također su dobili ugovore.

Društvo im još prave i Filip Jurišić te Martin Dolenc. Od sportaša kojima je glavni medij voda kao ugovorni pričuvnik i najbolji je hrvatski plivač Nikola Miljenić.  Među ugovornim pričuvnicima za 2025. godinu u Hrvatskoj vojsci su i skijaši. S obzirom na to da je skijaška sezona na samom vhuncu i još uvijek traje Filip Zubčić, Samuel Kolega i Istok Rodeš vrijeme provode na zimskim padinama pripremajući se za završnicu sezone. Leona Popović također je među pričuvnicima te je jedina od skijaša prisustvovala dodjeli ugovora s obzirom na to da zbog ozljede propušta sezonu.  U borilačkim sportovima najzastupljeniji je džudo. Točnije, džudašice predvođene Larom Cvjetko, bivšom svjetskom viceprvakinjom. Ugovore su dobile i Iva Oberan, Petrunjela Pavić, Karla Prodan i Ana Viktorija Puljiz.  U taekwondou Hrvatska vojska u ugovornoj pričuvi ima osvajačice olimpijskih odličja, Mateu Jelić – prvakinju iz Tokija, te najmlađu dvostruku svjetsku prvakinju i brončanu s Igara u Parizu Lenu Stojković.  Sara Beram i Nikolina Ćaćić predstavljaju boks u Hrvatskoj vojsci, a  Antonio Kamenjašević, Karlo Kordić i Filip Šačić hrvanje. Filip Mihaljević, Matea Parlov Koštro i Marija Tolj predstavljaju atletiku. Jedini predstavnik gimnastike sjajni je Tin Srbić. 

Za kraj popisa ostavili smo hrvatske streljače. Njih predvode olimpijski prvaci u trapu Giovanni Cernogoraz, zlatni iz Londona 2012., te Josip Glasnović zlatni iz Rija četiri godine poslije. Renomiranom društvu pridružio se brat Josipa Glasnovića Anton, ujedno najstariji ugovorni pričuvnik koji je u siječnju navršio 44 godine.  Novim ugovorima Ministarstvo potiče vrhunski sport i sportaše koji gotovo svakodnevno nose radost svojoj domovini postignućima ostvarenim na velikim natjecanjima.  U ime sportaša obratio se Šime Fantela, zlatni jedriličar s Igara u Riju koji je zahvalio na ukazanom povjerenju. “Još od 2011. godine Ministarstvo obrane podupire me u mojoj karijeri. Neizmjerno sam zahvalan na tome, potpora Ministarstva mnogo nam znači. Ovdje sam od samog početka zajedno uz braću Sinković, Damira Martina, Tončija (Stipanovića) i Giovannija (Cernogoraz). Drago nam je što na sportskim natjecanjima promičemo i Republiku Hrvatsku i naše Oružane snage, a MORH nam pruža potporu u našem radu”, rekao je Fantela. 

Uz vrhunske sportaše i djelatnike Ministarstva obrane događaju su prisustvovali i glavni tajnik Hrvatskog olimpijskog odbora Siniša Krajač, te direktor Ureda za olimpijske programe Damir Šegota.  Model službe vrhunskih sportaša u pričuvnom sastavu Hrvatske vojske razvijen je sukladno Sporazumu o suradnji, unapređenju i razvoju športa u RH, potpisanom 27. veljače 2015. između Ministarstva obrane RH i Hrvatskog olimpijskog odbora. Prijedlog vrhunskih sportaša s kojima se sklapa ugovor izrađuje Hrvatski olimpijski odbor prema kriteriju sportske kvalitete i kriteriju sporta koji se razvija u Ministarstvu obrane RH (prema CISM sistematizaciji sportova: vojni sportovi – vojni petoboj, mornarički petoboj, padobranstvo, streljaštvo i orijentacijsko trčanje; borilački sportovi – džudo, taekwondo, hrvanje i boks; individualni sportovi – atletika, plivanje i spašavanje života, biatlon, skijaško trčanje, triatlon i jedrenje; ostali sportovi). Trenutačno je na dragovoljnom vojnom osposobljavanju šest vrhunskih sportaša, a mjesečna naknada za pripravnost vrhunskih sportaša ugovornih pričuvnika iznosi 1000 eura.

Tekst: Ivan Šurbek; Foto: Filip Klen