(Ilustracija: Emgepron) Centar za brodograđevne projekte (CPN) brazilske mornarice okončao je preliminarne radnje u razvoju…
Novi indonezijski bolnički brod
Indonezijska državna brodograđevna tvrtka PT PAL, 15. kolovoza porinula je novi brod za medicinsku pomoć (bolnički brod) za indonezijsku ratnu mornaricu. Plovilo nosi ime nacionalnog heroja dr. Radjimana Wedyodiningrata, liječnika i jednog od utemeljitelja Republike Indonezije. Njegov se dizajn (južnokorejskog podrijetla) temelji na klasi indonezijskih amfibijskih brodova Makassar. Naravno, medicinska inačica nije opremljena mokrom palubom niti stražnjom rampom za amfibijska plovila i vozila. Predviđeno je da se budući KRI dr. Radjiman Wedyodiningrat (992) kao bolnički brod pridruži postojećim brodovima iz iste klase za medicinsku i humanitarnu pomoć u katastrofama (HADR – High Availability Disaster Recovery) u floti indonezijske mornarice. Prvi je KRI Semarang (594) koji je originalno trebao bio amfibijski brod, no u siječnju 2019. ušao je u operativnu uporabu kao bolnički, a moguće je da se s vremenom vrati u svoju prvotnu ulogu. Ostali bolnički brodovi su KRI dr. Soeharso (990, u operativnoj uporabi od 2003.) i KRI dr. Wahidin Sudirohusodo (991) koji je u operativnoj uporabi od siječnja 2022. i pripada istoj klasi (ili potklasi) kao upravo porinuti Wedyodiningrat. Takva plovila praktički su nužna za Indoneziju jer poboljšavaju medicinske usluge za stanovnike raštrkane po tisućama indonezijskih otoka, a u slučaju prirodnih katastrofa mogu se brzo rasporediti u zonu za pomoć žrtvama. Za vrijeme pandemije koronavirusa brodovi KRI dr. Soeharso (990) i KRI Semarang (594) bili su raspoređeni na pružanju medicinske pomoći.
KRI dr. Radjiman Wedyodiningrat dugačak je 124 metra, širok 21,8 metara s istisninom od 7290 tona. Može postići najveću brzinu od 18 čvorova, brzinu krstarenja od 14 čvorova i ekonomičnu brzinu od 12 čvorova. Izdržljivost mu je do 30 dana na moru s doplovom od 10 000 nautičkih milja. Sa 120 članova posade i 66 članova medicinskog osoblja sposoban je izvršavati operativne misije ekvivalentne bolnici tipa ”C“. Takve sposobnosti podupiru ambulantni poliklinički sadržaji (opći, očni, stomatološki itd.), hitna pomoć, operacijska sala, stacionar, radiološki odjel te soba za izolaciju. Mobilnost za provođenje misija medicinske evakuacije podržana je sposobnošću prijevoza te polijetanja i slijetanja medicinskih helikoptera, sanitetskih čamaca i amfibijskih LCVP-ova (Vehicles/Personnel Landing Craft).
Martina Stanković