Novo, nadahnjujuće iskustvo

U organizaciji Ministarstva obrane Bosne i Hercegovine i pod pokroviteljstvom Međunarodnog vijeća za vojni sport (CISM – franc. Conseil Internacional du sport Militaire) u Sarajevu je održano vojno prvenstvo u polumaratonu. Prvenstvo se održalo na Ilidži  na atraktivnom šetalištu Velika aleja, na stazi koju je certificirao AIMS (Association of Internacional Marathons and Distance Races) međunarodna neprofitna organizacija maratona i dužinskih utrka.

Na dionici od 21,1 km Oružane snage RH imale su predstavnike u ženskoj i muškoj konkurenciji, pojedinačno i ekipno, pod vodstvom čelnika misije hrvatske vojne delegacije pukovnika Nenada Brezovca iz Uprave za ljudske potencijale Ministarstva obrane RH. Natjecanje je okupilo 60 trkača iz sedam zemalja, a uz predstavnike Hrvatske vojske sudjelovali su i pripadnici oružanih snaga Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Rumunjske, Srbije, Slovenije i Turske.

Žensku ekipu Hrvatske vojske predstavljale su poručnica Ana Antolić, pripadnica Počasno-zaštitne bojne, u pojedinačnoj konkurenciji zauzela je 11. mjesto, stožerna narednica Valentina Županić pripadnica Hrvatskog ratnog zrakoplovstva, koja je zauzela 13. mjesto u pojedinačnoj konkurenciji te poručnica Ivana Vučko iz Topničko-raketne pukovnije s 14. mjestom u pojedinačnoj konkurenciji. U muškoj ekipi bili su narednik Nikola Špoljar iz Zapovjedništva za potporu koji se plasirao na 8. mjesto, narednik Krunoslav Bošnjaković (GOMBR) zauzeo je 16. mjesto, a narednik Ivan Gale iz HRM-a završio je pojedinačno na 19. mjestu. Predstavnice Oružanih snaga RH osvojile su u ukupnom poretku treće mjesto i brončanu medalju, dok su njihovi kolege osvojili ukupno četvrto mjesto. Nakon natjecanja razgovarali smo sa stožernom narednicom Valentinom Županić.

Kako biste opisali svoje iskustvo sudjelovanja na vojnom prvenstvu u polumaratonu u Sarajevu?

Sudjelovanje na međunarodnom natjecanju priznanje je svakom pripadniku Hrvatske vojske na dosadašnjem zalaganju i radu. Takve vrste natjecanja  su novo, nadahnjujuće, iskustvo i prilika za testiranje vlastitih granica na jednoj drugačijoj razini. 

Što je vama osobno značilo predstavljati Oružane snage RH na spomenutom natjecanju?

Predstavljati Oružane snage Republike Hrvatske i hrvatski dres na međunarodnom vojnom natjecanju iznimna je čast za svakog pripadnika, te velika motivacija za nastavak rada u još jačem tempu.

Svaki natjecatelj ima svoje izazove

 Koji je bio najizazovniji trenutak tijekom same utrke i kako ste se s njim nosili?

Najizazovniji trenutak tijekom polumaratona je osoban i ovisi o iskustvu svakog trkača. Primjerice, borba s vlastitim granicama, loši vremenski uvjeti, sredina utrke kad se počinje osjećati umor i dolazi do pada motivacije te ozljede koje mogu otežati nastavak utrke. Tako svaki od natjecatelja ima svoj izazov s kojim se mora nositi tijekom utrke, a prevladavanje tog izazova često je ono što najviše pridonosi osjećaju zadovoljstva nakon ulaska u cilj.

Ženska ekipa osvojila je treće mjesto i brončanu medalju – što vam znači taj uspjeh na razini tima?

Osvojiti ekipno treće mjesto i brončanu medalju na vojnom natjecanju velik je uspjeh za cijeli tim. Uspjeh koji ispunjava ponosom, posebno kad je ostvaren na natjecanju na međunarodnoj razini.

Koliko je važno zajedništvo i međusobna potpora u ovakvim natjecanjima u kontekstu vojske?

Zajedništvo i međusobna potpora iznimno su bitni u sportu i u vojnom kontekstu. Natjecanja mogu izazvati stres i napetost koji se smanjuju osjećajem zajedništva, međusobne potpore i razumijevanja, te daju sigurnost i pozitivno utječu na postizanje željenih rezultata. Tako i u kontekstu vojske pozitivno utječu na tijek i provedbu postavljenih zadaća.

Kako ste se pripremali za ovo prvenstvo i koliko dugo su trajale pripreme?

Pripreme za polumaraton traju od 8 do 12 tjedana prije natjecanja. Obuhvaćaju treninge duljine, tempo treninge, intervale te treninge brzine. Poželjno je tijekom priprema odraditi i koju utrku blizu duljine polumaratona. Tijekom priprema važan je segment  odmor, te lagani treninzi kako bi se spriječile ozljede i kako bi se tijelo oporavilo od napornih treninga. Svaki odrađeni trening daje dodatnu snagu i sigurnost koja vodi prema ostvarenju cilja.

  Kakva je bila atmosfera među natjecateljima?

Na dan same utrke osjeća se uzbuđenje i napetost. Svaki trkač provodi individualne pripreme prije samog starta. Bez obzira na iskustvo u polumaratonskom natjecanju osjeća se sportski duh, međusobna potpora svih članova ekipe.

Koliko vam znače ovakva međunarodna natjecanja u kontekstu promocije sporta i timskog duha u vojsci?

Svojim dugogodišnjim bavljenjem sportom i sudjelovanjem na vojnim i na civilnim natjecanjima, nastojim motivirati pripadnice i pripadnike na bavljenje sportom. Timski rad bitan je za postizanje rezultata u sportu i u obavljanju svakodnevnih zadaća, a zajedničkim radom postižu se željeni rezultati, te dostižu postavljeni ciljevi.

Je li nastup na ovom natjecanju bio vaša osobna sportska prekretnica ili korak prema višim ciljevima?

Bez obzira na dugi niz godina bavljenja sportom svako natjecanje novo je iskustvo. Uči nas kako ići dalje i u trenucima kad je najteže, kako uživati u pozitivnim trenucima i kako svako iskustvo primijeniti u daljnjim pripremama za natjecanje. Svako je natjecanje veliko iskustvo te odskočna daska za dostizanje nekog novog cillja.

Jeste li imali potporu kolega i nadređenih tijekom priprema i natjecanja?

Tijekom priprema i natjecanja bitan je segment i potpora nadređenih i kolega koja je bila neizostavna. Ona potiče samopouzdanje i daje motivaciju za daljnji rad.

Kako ocjenjujete organizaciju događaja u Sarajevu?

Organizacija utrke bila je na visokoj razini. Organizator je stazu koncipirao na način da vodi kroz dijelove Ilidže – Aleju velikana, park Velika aleja, šumske staze prema vrelu Bosne, uz prirodnu hladovinu i netaknuto okruženje te gotovo u potpunosti ravnu.

Kakvi su vam planovi nakon ovog prvenstva – nova natjecanja, treninzi ili pauza?

Predstavljanje Hrvatske vojske na svakom natjecanju dodatna je motivacija za nastavak treniranja te nova natjecanja, i vojna i civilna.

Što poručujete mladim vojnicima i vojnikinjama koji se žele uključiti u sportska natjecanja unutar vojske?

Svako natjecanje ne donosi samo medalje i zadovoljstvo postignutim rezultatom i dostignutim ciljem. Natjecanje i samo bavljenje sportom pomaže nam u ispitivanju i dostizanju granica naših mogućnosti. Tjelesna aktivnost pozitivno utječe na naše psihičke sposobnosti nošenja ponajprije sa samim sobom, s novim i starim izazovima te novonastalim situacijama. Pozitivna konkurencija, timski rad, jačanje zajedništva, fair play, sve je to dio sporta i natjecanja, te nam daje iskustvo, ostavlja nezaboravne trenutke i daje poticaj za dalje. Iskustvo koje nam može pomoći u nošenju s izazovima na poslovnoj i na privatnoj razini. Svako natjecanje nosi nova poznanstva, nova prijateljstva, kao što i sam slogan Međunarodnog vijeća za vojni sport (CISM) glasi Prijateljstvo kroz sport.

Razgovarao: Tomislav Vidaković; Foto: Nenad Brezovac