Obuka iz borbe u bliskim i urbanim prostorima

Obuka je dio obučnog ciklusa koji pripadnici ZSS-a provode tijekom cijele godine u Hrvatskoj i inozemstvu s ciljem poboljšanja i održavanja sposobnosti provedbe punog spektra specijalnih operacija. Borba u bliskim i urbanim prostorima prioritet je u kontekstu obučavanja za suvremene kinetičke operacije specijalnih snaga

U organizaciji Zapovjedništva specijalnih snaga provedena je tijekom ožujka i travnja obuka iz borbe u bliskim i urbanim prostorima (CQB/MOUT) na obučnim lokacijama u Delnicama, Udbini i Puli. Obuka je obuhvatila dvije razine – temeljnu za nove pripadnike specijalnih snaga, te naprednu za buduće instruktore. Borba u bliskim prostorima (Close Quarters Battle – CQB) definira radnje malih, dobro opremljenih i obučenih timova koji metodičkim, agresivnim upadima zauzimaju objekte i prostorije, uspostavljaju kontrolu nad osobama unutar njih te kirurški precizno neutraliziraju prijetnje.

Potrebno je razlikovati borbu u bliskim prostorima i urbane operacije (Military Operations in Urban Terrain – MOUT). CQB podrazumijeva taktike i tehnike prilaza zgradama, kretanja i borbenog djelovanja po sobama, hodnicima te uspostavljanje dominacije nad osobama zatečenim unutra, dok je MOUT širi pojam koji podrazumijeva provedbu vojnih operacija u urbanom okružju od razina gradova do ulica, s punim spektrom uporabe vojne sile. Specijalne snage, u skladu s naravi svojih operacija, povećanu pažnju posvećuju vještinama CQB-a te ih razvijaju do najviše moguće razine.

O

bučni sadržaji sastojali su se od uvježbavanja tehnika i procedura ulaska i čišćenja prostorija simulacijskim sredstvima i bojnim streljivom te procedura eksplozivnog, balističkog i mehaničkog nasilnog probijanja (breaching) u dnevnim i noćnim uvjetima. U sklopu obuke integrirani su službeni psi, koji zbog svojih sposobnosti (zaštitna i detekcija eksploziva) pridonose poboljšanju provedbe borbe u urbanim prostorima. Integrirana je i uporaba malih bespilotnih platformi, koje znače revoluciju na taktičkoj razini i budućnost su ratovanja u urbanim sredinama s ciljem nadzora urbanih prostora te detekcije i identifikacije ugroza za prijateljske snage. Radi se o relativno jeftinom i preciznom alatu koji mijenja način ratovanja, što je najbolje vidljivo iz primjera rata u Ukrajini. Vrhunac obuke provedba je nekoliko sveobuhvatnih obučnih scenarija koji su uključivali detaljno planiranje te samu provedbu složenih operacija u urbanom okružju primjenom naučenih taktika, tehnika i procedura koje su specifične za borbu u tom kontekstu.

Na obuci su prvi put bili i pripadnici drugih grana i pristožernih postrojbi OSRH, a cilj suradnje bio je: širenje znanja, taktika, tehnika i procedura iz borbe u bliskim i urbanim prostorima te jačanje interoperabilnosti s ostalim sastavnicama OSRH. Naučene lekcije iz nedavnih sukoba širom svijeta, a pogotovo rata u Ukrajini, pokazale su da se glavne operacije provode u urbanim prostorima te da se njihovim zauzimanjem stvara taktička, operativna ili strateška prednost, čime je uočeno da bi svi pripadnici oružanih snaga trebali biti obučeni za borbu u urbanim prostorima. Bitno je napomenuti da je uvježbavanje borbe u urbanim prostorima iznimno važno i za Republiku Hrvatsku, i za operacije širom svijeta, gdje više od 50 posto stanovništva živi u urbanim područjima i taj se postotak konstantno povećava. Obučna infrastruktura imala je za cilj imitirati sve moguće vrste objekata i prostorija u kojima se provode operacije pa su se stoga koristile obučne lokacije širom RH.

Spomenuta obuka dio je obučnog ciklusa koji pripadnici ZSS-a provode tijekom cijele godine u Hrvatskoj i inozemstvu s ciljem poboljšanja i održavanja sposobnosti provedbe punog spektra specijalnih operacija. Borba u bliskim i urbanim prostorima prioritet je u kontekstu obučavanja za suvremene kinetičke operacije specijalnih snaga. U idućem se razdoblju očekuje i nastavak obostrano korisne suradnje s ostalim sastavnicama OSRH.

Tekst:  Željka Jeličić; Foto: Filip Klen