Svečana primopredaja i imenovanje novog obalnog ophodnog broda OOB-32 „Umag“ u vojarni „Admiral flote Sveto…
OOB-32 Umag u Puli – povijesni trenutak za Obalnu stražu RH
U luci Vargarola novi obalni ophodni brod dočekali su obitelji i prijatelji članova posade, kao i kolege iz postrojbi HRM-a
Kad je krajem siječnja ekipa Hrvatskog vojnika u Splitu nazočila dijelu uvježbavanja posade OOB-32 Umag, razgovarajući s posadom u više smo navrata čuli da jedva čekaju doći u Pulu (opširnije v. tekst Klasa Omiš – generacijski skok Obalne straže RH, HV br. 728). U tamošnjoj vojarni “Vargarola“ matična je luka novog broda Obalne straže Republike Hrvatske, i to bi značilo da posada samostalno plovi te se služi sa svim plovidbenim, senzorskim, oružnim i drugim sustavima na brodu. Većina članova posade odsad će uglavnom ploviti svojim operativnim područjem – sjevernim Jadranom. I biti češće sa svojim obiteljima. Nakon 17. siječnja 2025. i svečane primopredaje OOB-a 32 u Splitu (opširnije v. tekst Brod Umag početak je modernizacije HRM-a, HV br. 727) te više tjedana naporne i intenzivne obuke i uvježbavanja, to se obistinilo. Nešto prije deset sati 5. ožujka, s lukobrana luke Vargarole, zajedno s kolegama posade Umaga iz postrojbi HRM-a smještenih u vojarni, ugledali smo OOB-32 kako ulazi u Pulski zaljev u pratnji brodice GB-201 Modrulj 1. Ono što je, međutim, bilo najljepše i najznačajnije, jest to što su uplovljavanje novog plovila nestrpljivo čekali i obitelji te prijatelji članova posade Umaga. Obalna straža organizirala je doček koji je bio svečan u punom smislu riječi, a pozivnica obiteljima znak je pažnje koju ustrojstvena cjelina daje onima koji ponekad i tjednima ne vide svoje najmilije, a daju im motivaciju i potporu kad im je najpotrebnija.
Dolazak broda OOB-32 u Pulu značajan je događaj i u kontekstu modernizacije Obalne straže RH i HRM-a. Naime, ako zanemarimo brodice Modrulj, Pula će prvi put biti baza jednog potpuno novog HRM-ova broda. Od utemeljenja HRM-a, ostali brodovi koji su kao novoizgrađeni ušli u operativnu uporabu u našoj mornarici, odreda su bazirani u Splitu. Pula je luka s dugogodišnjom i velikom mornaričkom tradicijom. Iako zadaće brodova Obalne straže nisu jednake zadaćama brodova Flote HRM-a, Umag je vojni, naoružani brod. Vargarola je za njega potpuno prirodno okružje, pa veseli činjenica da su u vojarni realizirani određeni infrastrukturni zahvati, kako bi bila što bolja i adekvatnija za zadaće, život i rad postrojbi.
Predah prije intenzivnog rasporeda
Svečano okićen zastavicama, Umag je pri uplovljavanju i vezu dočekan i pozdravnim zvukovima sirena s drugih HRM-ovih plovila na vezu u luci te svečanim postrojem pripadnika HRM-a. Odmah po pristajanju, na desnom boku svojeg broda postrojila se i posada Umaga. Hrvatski mornari pokušavali su zadržati ozbiljan izraz lica, no ipak nisu uspijevali zadržati osmijehe. Bilo je jasno da obitelji jedva čekaju ponovni susret, pa je formalni dio bio vrlo kratak. S brodom Umag u Pulu je stigao i zapovjednik Obalne straže RH komodor Milan Blažević, koji je u prigodnom obraćanju posebno zahvalio obiteljima i prijateljima posade jer su svojom nazočnošću dodatno uveličali stvarno svečani trenutak prvog dolaska broda u Pulu. Komodor je istaknuo i da se ponosi posadom, pred kojom je puno obuke, uvježbavanja i redovitih zadaća, baš kao i vježbi unutar Obalne straže i HRM-a, te međuresornih, intergranskih i međunarodnih vježbi. Podsjetimo, OOB-32 Umag djeluje u sastavu 2. divizijuna Obalne straže RH sa sjedištem u Puli. Zapovjednik divizijuna i vojarne “Vargarola“ kapetan fregate Anđelko Škare naglasio je da posada Umaga od ljeta 2024. prolazi izazovan proces obuke i uvježbavanja, te je uložila puno rada, truda i odricanja. Istim smjerom treba nastaviti i dalje, dodao je časnik, pritom zahvalivši kolegama iz 1. divizijuna na svesrdnoj potpori.
Nakon službenog dijela svečanosti, obitelji pripadnika posade Umaga imale su priliku obići brod i dobiti uvid u uvjete života i rada na potpuno novom plovilu Obalne straže RH. Zanimali su ih, posebno one najmlađe, i različiti sustavi na brodu. A članovi posade u svakom su trenutku bili uz njih kako bi zadovoljili njihovu znatiželju. Pozitivna atmosfera potrajala je sve dok mornari nisu dobili otpust i s obiteljima se zaputili svojim domovima. Predah nije bio dug. Idućih mjeseci čeka ih vrlo intenzivan radni raspored. On bi trebao kulminirati vježbom na kojoj će posada i brod biti ocijenjeni za punu operativnu uporabu. Umag će tako preuzeti svoj udio u misijama i zadaćama Obalne straže RH, koje u današnjoj sigurnosnoj situaciji na Mediteranu postaju sve značajnije.
Tekst Domagoj Vlahović; Foto Tomislav Brandt