Praksom do lakše integracije

“Koncept vojnostručne prakse temelji se na tome da se kadeti integriraju u sadržaje koje provodi aktivna postrojba, u ovom slučaju bojna Pauci, kako bi se kasnije što efikasnije prilagodili u svoje postrojbe“, rekao je bojnik Andrej Smolek

Kadeti 18. naraštaja Vojnog vođenja i upravljanja, roda pješaštvo cijeli su travanj boravili u vojarni 3. mb Pauci u Kninu. Njih 25 imalo je priliku iz prve ruke vidjeti kako djeluje prava borbena postrojba i tako dobiti sliku o onom što ih čeka za nekoliko mjeseci kad dobiju svoje prvo postavljenje. Ekipa Hrvatskog vojnika posjetila je kadete pred sam kraj njihove vojnostručne prakse koja se provodila u dva dijela. Prvi je dio trajao tri tjedna, od 26. veljače do 15. ožujka., a drugi i završni dio provodio se od 2. do 26. travnja. Dolaskom u podnožje Dinare dočekao nas je nestvaran prizor na njezine vrhove, a ispred nas stajala su četiri borbena vozila M-ATV namijenjena za izviđanje i potporu kretanja, pratnju i borbeno osiguranje pješaštva. Bojnik Andrej Smolek, provoditelj vojnostručne prakse upoznao nas je s planom rada i odveo do točke gdje će kadeti provoditi gađanje na rednom broju 1 iz teške strojnice Browning M2 kalibra 12,7 mm s kupole M-ATV-a. Nakon što je zapovjednik gađanja upoznao kadete s mjerama sigurnosti i organizacijom, oglasila se sirena koja je označila početak gađanja. S kupole borbenih vozila ubrzo se čula rafalna paljba na mete koje su bile na udaljenosti od stotinjak metara, a na licima kadeta vidjelo se zadovoljstvo što su imali priliku gađati iz tog moćnog naoružanja. Nije ih omela ni kiša koja je počela padati te su gađanje uspješno priveli kraju i pripremali se za iduću zadaću.

URBANO RATOVANJE

Uputili smo se prema vojnom poligonu “Josip Markić“ gdje nas kod tzv. shooting housea čekaju instruktori i objašnjavaju daljnje zadaće. U maloj građevini s više prostorija kadeti su nam pokazali neke od situacija iz urbanog ratovanja kao što su ulazak u objekt, bliska borba i sl. Iako nisu pripadnici jedne od postrojba kojima je urbano ratovanje dio svakodnevne obuke, pokazali su iznimnu motiviranost, te se dalo zaključiti kako im je to bila jedna od zanimljivijih zadaća tijekom prakse.

Cilj je vojnostručne prakse da se kadeti brzo prilagode okolnostima, ritmu života i standardnim postupcima koje postrojba provodi svaki dan. U tome su im kao i svake godine pomogli pripadnici 3. mb Pauci s kojima su se kadeti u ovih mjesec dana integrirali i sudjelovali u nekim njihovim zadaćama. Bojnik Andrej Smolek, kao provoditelj i organizator prakse obnašao je i ulogu časnika za vezu između postrojbe i HVU-a kako bi se proveli svi obučni sadržaji propisani kurikulom. “Koncept vojnostručne prakse temelji se na tome da se kadeti integriraju u sadržaje koje provodi aktivna postrojba, u ovom slučaju bojna Pauci, kako bi se kasnije što efikasnije prilagodili u svojim postrojbama“, rekao je bojnik. Objašnjava nam kako se vojnostručna praksa temelji na pješačkoj taktici što je i osnova za obučavanje i pripremu kadeta i budućih časnika koji će i sami biti obučavatelji i organizatori obuke za svoje podređene. Kadeti su tijekom prakse stavljani u uloge zapovjednika vodova i desetina, a proces vođenja postrojbi bio je osnova planskog procesa. Osim toga, provodili su napadne i obrambene operacije, tehnike i procedure urbanog ratovanja, procedure izviđanja područja i prikupljanja informacija, te su promatrali gađanje iz protuoklopnih vođenih raketnih sustava (POVRS) čime je zaokružena jedna cjelina gdje bi oni kao taktički zapovjednici trebali biti samostalni u donošenju odluka i vođenju svojih postrojbi. Bojnik Smolek ističe zadovoljstvo provedenom praksom i kaže da su kadeti pokazali motivaciju i sve zadaće odradili besprijekorno u svim vremenskim uvjetima, danju i noću. Iskoristio je priliku zahvaliti pripadnicima bojne Pauci koji su bili izvrsni domaćini i pružili svu potrebnu potporu kako bi vojnostručna praksa protekla u najboljem redu, te naglašava kako je sigurnost cijelo vrijeme bila glavni kriterij.

Natporučnik Ante Šimić zapovjednik satnije u Paucima, bio je zapovjednik gađanja teškom strojnicom Browning M2. Zadovoljan provedenim gađanjem kaže da je najbitnije to što su kadeti na terenu imali priliku iskusiti uporabu borbenog vozila i gađanje s njegove kupole. “Surađujemo s Hrvatskim vojnim učilištem svake godine i dobro je što kadeti mogu pobliže vidjeti što ih čeka za nekoliko mjeseci u njihovim postrojbama kad dođu na svoje dužnosti,“ rekao je Šimić.  Kadet narednik Mario Zajc smatra kako je vojnostručna praksa, kao kruna njihove obuke, ključna prije odlaska u postrojbe. “Ovdje su nas stavljali u ulogu zapovjednika gdje smo organizirali rad sa svojim kolegama na način kako ćemo ga organizirati sa svojim ljudima u budućoj postrojbi“, rekao je kadet narednik Zajc. Posebno izazovnih zadaća kaže da nije bilo, ali ističe da je ritam na praksi vrlo dinamičan i da prolaze različite situacije svakodnevno. Kadet narednik Dražen Krznar odlučio se za vojsku jer ga je od malih nogu zanimala vojska i policija, ali na kraju je ipak odabrao vojni poziv. Kaže da su ovih mjesec dana na praksi stekli puno bolji uvid na budući rad nego u protekle četiri godine gdje je veći fokus bio na akademskom dijelu. “Sad smo zagrizli duboko u vojni dio i drago mi je da je praksa raznolika jer imamo priliku iskusiti i vidjeti mnogo toga,“ rekao je kadet narednik. Kadetkinja narednica Tina Mandić zadovoljna je provedenom vojnostručnom praksom. Kaže da je bilo zanimljivo i da su imali priliku naučiti nove i usavršiti već naučene stvari. “Dobili smo nova znanja koja će nam biti potrebna za daljnji rad u postrojbi, a većih izazova nije bilo jer je ovo moj dječji san tako da ništa nije teško,“ zaključila je kadetkinja narednica Mandić.

TEKST: Janja Marijanović Šaravanja; FOTO: Tomislav Brandt