Indijsko Ministarstvo obrane objavilo je 12. svibnja priopćenje i kratak video kojim je potvrđeno da…
SAD testira hipersonični projektil
Američka Agencija za istraživanje naprednih obrambenih sustava (Defense Advanced Research Projects Agency – DARPA) objavila je da je provedeno uspješno letno testiranje projektila u okviru projekta HAWC (Hypersonic Air-breathing Weapon Concept). Riječ je o programu razvoja hipersoničnog oružja koji se provodi u partnerstvu s Američkim ratnim zrakoplovstvom (USAF). Prema navodima iz Agencije, projektil je testiran početkom srpnja, no fotografije testiranja, kao ni slika same rakete, nisu objavljene.
Prema DARPA-inu priopćenju za tisak, riječ je o prototipu projektila koji razvija tvrtka Raytheon Technologies u partnerstvu s Northrop Grummanom, a prvi testni let bio je u rujnu 2021. Za drugi let Raytheonova HAWC-a korišteni su podaci prikupljeni tijekom prvog. Nakon otpuštanja iz zrakoplova, prvi stupanj raketnog motora potjerao je projektil do očekivane točke paljenja Northrop Grummanova scramjeta (nabojno-mlazni motor za nadzvučne brzine). Potonji je doveo projektil do brzina većih od pet Macha i tako prešao više od 300 nautičkih milja dosežući visine veće od 18 000 m.
Scramjet motori koriste veliku brzinu letjelice za prisilno komprimiranje ulaznog zraka prije izgaranja kako bi omogućili kontinuirani let pri hipersoničnim brzinama – pet Macha ili više. Sustav je dizajniran za korištenje široko dostupnog ugljikovodičnog goriva, a s obzirom na to da koristi zrak za izgaranje, ne mora nositi dodatnu masu ugrađenog oksidatora. Ti ključni elementi omogućuju sigurno, učinkovito i taktički odmjereno hipersonično oružje dugog dometa. Leteći navedenim brzinama, hipersonično oružje poput HAWC-a može doseći svoje ciljeve brže od tradicionalnih projektila, što mu omogućuje potencijalno izbjegavanje obrambenih sustava. Drugi prototip HAWC-a razvija Lockheed Martin u partnerstvu s tvrtkom Aerojet Rocketdyne. Zasad je poznato da su prvi testni let proveli u ožujku ove godine.
Ivan Galović