Samo timskim radom dolazimo do kraja

“Kandidatima je uvijek najteža ova selekcijska faza jer pomiču, odnosno moraju pomicati vlastite granice, a to je ponekad najteže”, rekao je jedan od instruktora selekcijske obuke

Ekipa Hrvatskog vojnika prvi je put imala priliku sudjelovati na ceremoniji kojom se obilježava završetak selekcijske faze obuke za prijam u ATVP, postrojbu koju čine vrhunski profesionalci obučeni za mnoge oblike djelovanja. Bio je mrak kad smo stigli u gustu šumu na kraju vojnog poligona “Eugen Kvaternik” kod Slunja, mjesto dočeka pripadnika koji su došli do kraja obuke. Put kroz šumu koji je vodio do samog kraja bio je označen plamenovima vatre, zahvaljujući čijem smo svjetlu vidjeli kuda idemo, a pripadnici su prije završnog cilja morali proći još nekoliko testova kako bi pokazali svoje reakcije na stres i spremnost da budu dijelom ovakve postrojbe.

Pomicanje granica

Selekcijskoj obuci kandidati pristupaju nakon zahtjevnih liječničkih i psiholoških pregleda, nakon čega slijedi predselekcija, gdje se testiraju na stres, klaustrofobiju, visinu, a provjeravaju se i njihove fizičke sposobnosti. Slijede dva tjedna terenske obuke gdje se simuliraju različiti borbeni uvjeti s povećanom razinom stresa, manjkom sna, hrane i vode. Uza sve to, kandidati moraju uspješno izvršavati zadaće koje dobivaju od nadređenih i, što je najbitnije, moraju funkcionirati kao tim. Da je timski rad izrazito bitan za svakog pripadnika antiterorističke Vojne policije, potvrdio nam je voditelj selekcijske obuke pripadnika ATVP-a, istaknuvši: “Svakom kandidatu koji se odlučio na ovakav izazov treba čestitati, a posebno onima koji su došli do kraja jer su pokazali iznimnu motivaciju i rezultate.”

Zadaće instruktora u selekcijskoj fazi obuke za prijam u ATVP jesu osvježavanje vojnih znanja kandidata i pomicanje njihovih granica kako bi provjerili jesu li kandidati dovoljno motivirani da budu dio cijele ove priče. “Kandidatima je uvijek najteža ova selekcijska faza jer pomiču, odnosno moraju pomicati vlastite granice, a to je ponekad najteže”, rekao je jedan od instruktora selekcijske obuke i objasnio nam da se od pripadnika traži iskrenost i pouzdanost, te vještina i sposobnost za izvršavanje zadaća u stanju koje je izazovno u najvećoj mogućoj mjeri. “Nesebičnost i briga za drugoga kod nas je jako bitna stvar, odnosno kad smo na izmaku snaga da je nekako pronađemo i pomognemo onomu najbližem do sebe. Tad ulaze u bratstvo, a u našem vojnom pozivu bratstvo znači da svu dobrobit i sigurnost ostalih članova u toj zajednici stavljam ispred svoje”, naglasio je instruktor.

Nastavak obuke

Nakon završene selekcije novih kandidata, slijedi obuka za dužnost antiterorista, koja traje sedam do osam tjedana, a uključuje svladavanje velikog broja specijalističkih vojnopolicijskih vještina čime dolaze kao ravnopravni pripadnici postrojbe. Obuka antiterorista uključuje naprednu obuku s vatrenim oružjem; borbu u urbanim sredinama, ronjenje, policijsku snajpersku obuku, padobranstvo, planinsko i zimsko ratovanje, rješavanje talačkih situacija, skijanje, provedbu očevida pod vodom i na nepristupačnim mjestima, traganje za nestalim osobama, obuku i suradnju sa srodnim postrojbama vojnih policija savezničkih zemalja. Pripadnik koji pokaže najbolje rezultate u određenom području dalje se razvija u tom smjeru kako bi što više pridonio Satniji antiterorističke Vojne policije.

Kvaliteta, a ne kvantiteta

Zapovjednik Satnije ATVP-a Pukovnije Vojne policije satnik Tomislav Katalenić govori nam da su navikli na mali postotak prolaznosti jer je ova obuka s razlogom podloga onome što ih čeka u postrojbi. “Dobili smo najbolje od najboljih. Oduzimanjem sna, vode i hrane dovodimo ih izvan granica njihove komforne zone gdje nema više lažnog predstavljanja, nego vidimo osobnosti kakve zapravo jesu”, rekao je satnik. Naglašava kako se u ovim ljudima koji su uspješno završili selekciju vidi nadljudski duh koji ih je i doveo do kraja. “Ovdje su više pazili jedni na druge nego na sebe same, a uza sve to provodili su zadaće koje smo im davali. Završetkom ove obuke možemo reći da su sama krema u svojem godištu u Oružanim snagama”, govori zapovjednik Satnije. Ući u ovu elitnu postrojbu težak je i zahtjevan proces koji ne može proći svatko, a osim tjelesne, jako je bitna i psihička spremnost jer se zadaće provode u vrlo stresnim situacijama. Poslovi koje obavljaju pripadnici ATVP-a često nemaju definiran kraj zadaće, provedbu i metodiku i zato se svaka zadaća mora dosta unaprijed planirati i s puno različitih predviđanja i inačica djelovanja. Vođa tima i svaki pripadnik tima mora brzo donositi i mijenjati odluke u skladu sa zakonom i ovlastima.

Posebnost je ove postrojbe to što su njezini pripadnici jedini unutar Oružanih snaga RH ovlašteni, osposobljeni i opremljeni za zaštitu najviše rangiranih štićenih osoba uporabom taktičkog tima u Ministarstvu obrane i Oružanim snagama, te u slučaju narušene sigurnosne situacije u sustavu jedini su zaduženi za uspostavljanje reda i odvraćanje od sigurnosne ugroze. Neke od zadaća koje obavljaju jesu potpora kriminalističkoj Vojnoj policiji, visokorizična uhićenja, osiguranje štićenih osoba, postupanje s taktičkim i snajperskim timovima, pretraga terena, potraga i dovođenje te još niz drugih vojnopolicijskih poslova i zadaća. Kao zapovjednik Satnije ATVP-a, gdje s obzirom na sve zadaće nema mjesta prosječnosti, satnik Katalenić ponosan je na svoje ljude, čije mu sposobnosti i znanja puno znače u obavljanju dužnosti. Dragovoljnost i timski duh povijesna su načela na kojima postrojba počiva i danas, a obavljanjem najsloženijih zadaća u zemlji sam su vrh Oružanih snaga.

Tekst: Janja Marijanović Šaravanja; Foto: Josip Kopi