Timovi za prvi odgovor na ugrozu oružjem za masovno uništavanje

Timovi za prvi odgovor, čija je zadaća otkloniti ili smanjiti opasnost, ustrojeni su na osnovi sustava “sve u jednom” što ih čini najopremljenijom i najobučenijom postrojbom na državnoj razini

Foto: FEMA

U svijetu sve više raste ugroza od primjene oružja za masovno uništavanje (OMU), kao oblika asimetričnih prijetnji. Prema definiciji FBI-a: “OMU, iako se povezuje s nuklearnim/radiološkim, biološkim i kemijskim (NRBK) agensima, može također biti u obliku eksploziva, tj. oružje prelazi prag za uvrštavanje u oružje za masovno uništavanje kada posljedice njegove uporabe nadmašuju mogućnosti lokalnih službi hitne pomoći”. Eksplozivi su pronašli svoje mjesto u skupini OMU zbog izrazito visoko učinkovitog djelovanja, pogotovo u velikim količinama, kao i zbog mogućnosti širenja opasnih tvari (NRBK) eksplozijom. Naime, svaka manja improvizirana eksplozivna naprava (IEN), potencijalna je prljava bomba ili improvizirana kemijska naprava (IKN), te u novije vrijeme, a kako pokazuju iskustva izraelskih stručnjaka, bombaš samoubojica (kao IEN) zaražen jednim od virusa stvarna je improvizirana biološka naprava (IBN).
Iako mnoge međunarodne konvencije zabranjuju razvoj, proizvodnju (osim eksploziva) i primjenu oružja za masovno uništavanje, zle namjere i globalne težnje, a samim tim i odgovor na cilj potpune dominacije, kao glavni izvori prijetnje, znatno povećavaju mogućnost njegove primjene. Iako je ugroza OMU-om moguća i u tehnološkim nesrećama, mnogo je veća mogućnost primjene opasnih tvari u namjernim odnosno terorističkim djelovanjima. Zbog navedenih izvora ugroze mnoge svjetske države u sustavu nacionalne sigurnosti uz policiju, vojnu silu i interventne vatrogasne postrojbe, razvijaju, odnosno imaju razvijene timove za prvi odgovor (engl. First Response Unit).

U svijetu poznati kao CBRNE Unit, CBRE Unit, Haz – Mat Unit i sličnih naziva, ti su timovi sastavni su dio vojske, policije, a poneki djeluju kao zasebna sigurnosna struktura. Postrojbe ovakvog tipa čine NBK stručnjaci (inženjeri i znanstvenici), pirotehničari (EOD timovi), protuteroristički (PT) timovi, medicinski stručnjaci, psiholozi i obavještajci, raspoređeni u intervencijski element postrojbe (NBK tim, EOD tim, PT tim) i element potpore (logistički odsjek, obavještajni odsjek, znanstveno-istraživački odsjek, odsjek za edukaciju), čime posjeduju sposobnosti, koje se izravno odražavaju na njihovu ulogu u sustavu, od kojih se najviše ističu: nuklerno/radiološko, biološko, kemijsko, eksplozijska (NRBKE) savjetodavna funkcija prema oružanim snagama i ostalim državnim sigurnosnim institucijama; podrška NRBKE specijalista iz postrojbe prema cijelom spektru operacija oružanih snaga i ostalih državnih sigurnosnih institucija; 24/7 mogućnost prevencije, reakcije i vođenja operacija uklanjanja posljedica od NRBKE ugroze; analiza NRBKE ugroza i razvoj protumjera na nacionalnoj razini. S tim je jasno definiran doprinos nacionalnoj sigurnosti kroz: vodeću ulogu u razvoju NRBKE obrane na nacionalnoj razini; vođenje sustava zapovijedanja i nadzora (C?) pri raznim NRBKE ugrozama većeg razmjera; vrhunski opremljene i osposobljene timove (intervencijske i timove elementa potpore), što se izražava 24/7 pripravnošću, 15 – minutnim razdobljem od primljene obavijesti do dolaska na mjesto ugroze, te sposobnošću dolaska u stanje pripravnosti pod vrlo teškim uvjetima.

Nuklearno – biološko – kemijski (NBK) tim sukladno nazivu formiran je od stručnjaka (inženjera i znanstvenika) iz područja fizike, biologije, kemije i medicine koji svoje znanje stečeno visokoškolskim obrazovanjem prilagođavaju, kroz zahtjevnu (tešku, realnu, psihički i fizički izazovnu) obuku (u kontroliranim uvjetima), terenskom djelovanju, odnosno djelovanju gdje se od svakog pojedinca (NBK stručnjaka) očekuje prilagodba promjenama u sigurnosnom i operativnom okruženju EOD tim unutar postrojbe obavlja poslove usmjerene na opasnosti od eksplozivnih naprava (EN) u bilo kojem operativnom okružju. Strukturu EOD tima čine inženjeri struke koji svoje znanje stečeno akademskim obrazovanjem, prenose kroz profesionalni razvoj (zahtjevna, realna obuka) u praktični dio, izravno podržan vježbama na nacionalnoj i međunarodnoj razini (suradnja). Cilj EOD tima je biti sposoban nositi se s incidentima visokog stupnja, odnosno upravljati svakom situacijom u kojoj glavnu ulogu ima prijetnja EN, kao i rješavanje situacije sa minimalnim rizikom za pripadnike tima i maksimalnom efikasnošću djelovanja.

PT tim je skupina posebno (vrhunski) obučenih i opremljenih pripadnika koji primjenom protuterorističkih taktika i tehnika, a po osnovnim načelima djelovanja PT tima, riješavaju sve vrste kriznih situacija (u bilo kojem operativnom okružju), među koje su uključene: reakcije na dojavu o NBK laboratoriju, otmice visokih državnih i stranih dužnosnika, zaposijedanje i preuzimanje vlasti (talačke situacije) nad objektima kritične infrastrukture i prometnim sredstvima (zrakoplovi, autobusi, vlakovi, brodovi i dr.), a uz prijetnju primjene NRBKE oružje, te prijetnje namjernim kontaminiranjem NRBK oružjem dijelove kritične infrastrukture, odnosno sabotaže.

Intervencijski timovi imaju niz određenih dužnosti, gdje svaki element tima dijeluje, a zbog sigurnijeg i učinkovitijeg izvršenja zadaće, u skladu sa svojom ulogom u reakciji na kriznu situaciju. Glavna pravila intervencijskih timova odnose se na: brzo djelovanje uz pridržavanje svih pravila sigurnosti; provođenje dekontaminacije (unutar tima); provođenje prve pomoći (unutar tima); provoditi C? operativne razine.

Učinkovito djelovanje intervencijskih timova rezultat je sustavnog preventivnog i reaktivnog djelovanja (planiranja i organiziranja), koordiniranja unutar timova, kontrole održavanja sposobnosti, pravodobnog izvršenja dužnosti i analize učinjenoga (s naglaskom na poboljšanje), što je direktno podržano infrastrukturom (obučnim centrom), vremenom, kadrom i tehničkom opremljenošću.
Funkcija obavještajnog odsjek kao elementa potpore je pružanje obavještajne, protuobavještajne i sigurnosne potpore timovima u izvršenju zadaća, kao odgovor na ugrozu, a u suradnji sa državnom obavještajnom strukturom. Karakteristike ugroze (krize) su iznenađenje, kratki intenzitet, teška predvidljivost, tajnost, složenost odgovora na događaj i prilagodljivost okružju, što za posljedicu ima (kada i ako do događaja dođe) veliku smrtnost i kolateralne žrtve, laku prenosivost, paniku, ekonomsku, političku i socio – psihološku štetu, te se na osnovu toga od timova zahtjeva pravovremen i učinkovit odgovor, izbjegavanje negativnih posljedica, materijalnih gubitaka i ljudskih žrtava, i koordinirano i usklađeno djelovanje svih sigurnosnih struktura (ako se isti aktiviraju) na suzbijanju, odgovoru i raščišćavanju posljedica.

Upravo obavještajni odsjek postavljaja zahtjeve prema intervencijskim timovima, a oni su: brzo i organizirano djelovanje, ekonomičnost snaga i sredstava, rasporedivost i održivost, te spremnost na iznenađenja i brzu promjenu situacije. Znanstveno – istraživački odsjek svojom opremljenošću (laboratorijima) usmjerava svoje djelovanje na rješavanje problematike OMU i pojavama u vremenima asimetričnih prijetnji, prvenstveno na identifikaciji NRBK agenasa, u svrhu učinkovitog funkcioniranja NRBK obrane. Kao potpora intervencijskim timovima, cilj im je prikupljanje najnovijih znanstvenih i tehnoloških rezultata iz područja OMU (modeliranje, post – eksplozijska istraga i td.), te provođenja bionadzora, a u svrhu poboljšanja operativnih sposobnosti intervencijskih timova i obavještajnog odsjeka.

Provođenje logističke potpore na operativnoj razini jedini je oblik logističke potpore za intervencijske timove, a različit je od mnogih vojnih i sličnih oblika.

Ona je od visokog značenja hitnosti, posebno kada je reakcija tima u tijeku, pri čemu se zahtjeva osiguranje brzog prebacivanja opreme i timova. Isključivi zadatak logističke potpore je opremiti timove (uz osiguranje mobilnosti) u akciji s onim što treba, gdje treba, kada treba, u potrebnoj količini, uz visoki stupanj pouzdanosti i uz minimalni utrošak resursa, te se kao takva može definirati kao laki/teški timovi za rutinske i nerutinske intervencije.

Za učinkovito funkcioniranje reakcije intervencijskih timova, potrebno je pripremiti i obučiti ljudske resurse, primjenom edukacije ciljane skupine (uz zakonsku podlogu), odnosno alocirati ljudske resurse iz normalnog u izvanredno stanje. Članovi tima za edukaciju su stručnjaci iz područja OMU, medicine (Disaster Medicine) i psihologije, koji nova saznanja, prikupljena proučavanjem prijetnji i opasnosti po nacionalnu sigurnost (u suradnji sa intervencijskim timovima i ostalim potpornim elementima), prenose ključnim ljudskim resursima iz državnih službi i tvrtki. Obuka je postavljena tako da daje pregled NRBKE ugroza, te zahtjeve odgovora i aspekte upravljanja odgovorom: potencijalne NRBKE prijetnje (ugroze), potencijalni NRBK agensi i naprave, potencijalni psihosocijalni efekti, prva pomoć za NRBKE ozljede, zahtjevi fizičke zaštite, detekcija i koncept nadzora, metode i oprema, planiranje i upravljanje odgovorom, upoznavanje sa reakcijama timova za prvi odgovor, praktični dio. Proigravanje i uvježbavanje različitih scenarija kroz koje se uvježbavaju sve službe, čini sustav pouzdanijim i efikasnijim.

Najveći prioritet u planiranju obrane i održavanju nacionalne sigurnosti mnogih država svijeta, svakako zauzima OMU, koje kao prijetnja, nameće sustavu nacionalne sigurnosti ovisnost o postrojbama (timovima) koji imaju sposobnost razumjeti i suočiti se s izazovom i posebnim operacijama eliminirati širenje i primjenu OMU, što im je, uz potporu ostalih vladinih ustanova, i misija. Sukladno svim zahtjevima s kojima se nosi sustav nacionalne sigurnosti, a koji se odnose na opremanje i obuku strukturalnih elemenata, postrojba ovoga tipa idealno je riješenje, s kojim bi se u potpunosti anulirao problem očuvanja ključnih nacionalnih interesa. Timovi za prvi odgovor, čija je zadaća otkloniti ili smanjiti opasnost, ustrojeni su na osnovi sustava “sve u jednom” što ih čini najopremljenijom i najobučenijom postrojbom na državnoj razini.

Zvonko KRAJNOVIĆ