Treći izazov tjelesne spremnosti – Viribus Unitis

Novo izdanje natjecanja u izazovima tjelesne spremnosti, koje u vojarni “Tuškanac” organizira Počasno-zaštitna bojna, privuklo je dosad najveći broj sudionika. Cilj natjecanja je promicanje zdravog načina života, podizanje borbene spremnosti, bavljenje sportskim aktivnostima, poticanje zdravog natjecateljskog duha i razvijanje osobina kao što su upornost, dosljednost, izdržljivost, motiviranost i posvećenost cilju…

U organizaciji Počasno-zaštitne bojne održano je 15. prosinca u sportskoj dvorani vojarne “Tuškanac” treće natjecanje pripadnica i pripadnika OSRH i Ministarstva unutarnjih poslova u crossfitu pod nazivom Izazov tjelesne spremnosti – Viribus Unitis.
Na natjecanje, koje se održava pod pokroviteljstvom Predsjednice Republike Hrvatske i vrhovne zapovjednice OSRH, prijavilo se ukupno 76 pripadnica i pripadnika OSRH i MUP-a RH od navršenih 18 do 51 godine. To je zamjetno povećanje u odnosu na prethodna dva izdanja: 2015. ih je bilo 35, a prošle godine četrdesetak. Omasovljavanje je svakako pohvalno jer je cilj natjecanja promicanje zdravog načina života, podizanje borbene spremnosti, bavljenje sportskim aktivnostima, poticanje zdravog natjecateljskog duha i razvijanje osobina kao što su upornost, dosljednost, izdržljivost, motiviranost i posvećenost cilju.
Ukupno je bilo 11 disciplina, raspoređenih sukladno natjecateljskoj kategoriji. Različito je bio raspoređen i broj ponavljanja te vremenski okvir unutar kojeg je trebalo izvesti vježbe. Bez obzira na raspored i intenzitet te iznadprosječnu tjelesnu spremnost hrvatskog vojnika i policajca, svaki nastup bio je popraćen izrazima i zvukovima priličnog napora jer teško da postoji tako velik sportski izazov.
Prvo mjesto u ženskoj kategoriji od 18 do 30 godina osvojila je kadetkinja Lucija Safundžić, pripadnica Kadetske bojne, a u kategoriji od 30 do 40 godina poručnica Ana Marija Kovačić, pripadnica Počasno-zaštitne bojne. U kategoriji od 45 godina naviše, kao i prošle godine, pobijedila je časnička namjesnica Darinka Kotarski, također pripadnica Počasno-zaštitne bojne.
U muškoj kategoriji od 18 do 30 godina prvo je mjesto pripalo vojniku Martinu Rončeviću, pripadniku Gardijske mehanizirane brigade, a u kategoriji od 30 do 40 godina pobijedio je vojnik Hrvoje Kardum, pripadnik Gardijske mehanizirane brigade. U kategoriji od 45 godina naviše prvo je mjesto osvojio stožerni narednik Dalibor Delić, pripadnik Počasno-zaštitne bojne. Kardum i Delić očito dobro održavaju formu jer su zlatne medalje osvojili i 2016. godine.
U ekipnom natjecanju prvo je mjesto osvojila Počasno-zaštitna bojna, drugo Gardijska mehanizirana brigada, a treće je pripalo Kadetskoj bojni.
“Zahvalni smo što nam ovaj događaj, uz snažnu potporu Glavnog stožera i Ministarstva obrane Republike Hrvatske daje priliku kroz druženje i sport promicati temelje na kojima se u današnjim profesionalnim izazovima gradi način života hrvatskog vojnika. Ponosimo se svojim zanimanjem, koje se razvija upornim i nadasve vrijednim radom, odricanjem, višegodišnjim samosvladavanjem. Mi smo čuvari dostojanstva svojeg zanimanja,” istaknuo je na otvorenju natjecanja zapovjednik Počasno-zaštitne bojne brigadir Elvis Burčul.

Domagoj VLAHOVIĆ, Foto: Filip GLAS, Ured Predsjednice RH