Uklesana imena trajni su podsjetnik na podnesenu žrtvu

Trokut je naziv nekadašnjeg motela smještenog na raskrižju nekoliko prometnica u novljanskim brdima, otprilike na pola puta između Novske i Lipika. Do rata je motel bio omiljeno izletište lokalnog stanovništva, a u ratu je zbog strateškog smještaja na raskrižju prometnica postao točka oko koje se vodio jedan od dramatičnijih i krvavijih sukoba u cijelom Domovinskom ratu

Ideja o gradnji spomenika potekla je od Grada Samobora i pripadnika 151. brigade Hrvatske vojske koji su se borili na Zapadnoslavonskom bojištu kod Novske. Iako je bilo više ideja o samom izgledu, prihvaćen je prijedlog arhitekta Branka Silađina, a gradnja je započela u kolovozu 2009. godine. Svaki od monolita visok je četiri metra, mase pet tona, a na njegov vrh postavljena je pola tone teška kapa od nehrđajućeg metala. Na mramornim površinama uklesana su imena branitelja poginulih tijekom Domovinskog rata na novljanskoj bojišnici i u zapadnoj Slavoniji. Trokut je mjesto trajnog sjećanja na teške dane, ali dane ponosa i odlučne borbe za slobodu Hrvatske. Krajem listopada, na spomendan, svake se godine na Trokutu održava komemoracija za poginule – svečan i dostojanstven skup za sve one koji su nas zadužili.


Vojna akcija Orkan počela je 29. listopada 1991. i prva je značajnija pobjeda Hrvatske vojske u Domovinskom ratu, kojom je oslobođen najveći dio zapadne Slavonije. Trajala je do 3. siječnja 1992., kada na snagu stupa Sarajevsko primirje. U akciji Orkan, te Otkos i Papuk koje su uslijedile, oslobođena su brojna mjesta i naselja do tada okupiranog teritorija zapadne Slavonije, čime je spriječeno njezino izdvajanje iz sastava Hrvatske. Imena više od tristo poginulih branitelja uklesana su na stamene stupove koji čine jedinstveno spomen-obilježje na Trokutu kod Novske i gdje se svake godine 29. listopada obilježava Dan početka oslobađanja zapadne Slavonije.


 

Pripremio: Željko Stipanović; Foto: Željko Stipanović